Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co się stało z mozaiką z willi Wojciecha Weissa?

  • Joanna Porębska
  • date_range Wtorek, 2022.01.18 09:45 ( Edytowany Wtorek, 2022.01.18 10:35 )
Z willi Wojciecha Weissa przy ul. Krupniczej w Krakowie zniknęła mozaika, która zdobiła budynek od lat 60. ubiegłego wieku. O jej zniknięciu poinformował nas pan Piotr, nasz słuchacz. Kolorowa mozaika przedstawiała palety malarskie nawiązujące do profesji pierwszych właścicieli Wojciecha Weissa i jego żony Ireny, która również była malarką. Co się stało z mozaiką?

Fot. Joanna Porębska

Posłuchaj relacji Joanny Porębskiej

Dwukondygnacyjna willa Wojciecha Weissa stoi przy ulicy Krupniczej od początku lat 20. ubiegłego wieku. Specjalnie dla malarza i jego żony zaprojektowali ją Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński. Mozaika powstała później, bo dopiero pod koniec lat 60. i nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualnych.

Znajduje się jednak na układzie urbanistycznym, stąd jakiekolwiek działania w obrębie elewacji, coś, co ma wpływ na układ urbanistyczny, wymaga uzgodnienia z nami

- mówi Dominika Długosz pełniąca obowiązku małopolskiego konserwatora zabytków i dodaje, że w przypadku mozaiki, która zdobiła bramkę wejściową do willi Wojciecha Weissa, takiego powiadomienia nie było, w związku z czym sprawa będzie wyjaśniana.

Będziemy rozpoznawać sytuację. Myślę, że pełne postępowanie administracyjne będziemy na pewno prowadzić. Trudno mi jest powiedzieć, czy będzie się to wiązało z karą administracyjną. Na dzień dzisiejszy wiemy jedynie, że właściciele mówili, że to jest kwestia bezpieczeństwa. Kwestie bezpieczeństwa też są niezwykle istotne, może bali się na przykład zniszczenia tej mozaiki

- zapewnia Dominika Długosz.

Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106186786

Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106186786

Mozaika została przykryta styropianem i warstwą tynku. Niebawem wróci na swoje miejsce. Będzie przechodziła prace konserwatorskie i mam nadzieję, że z pierwszym wiosennym słońcem będziemy ją mogli znowu zobaczyć i cieszyć się jej obecnością

- uspokaja historyk sztuki Zofia Weiss, wnuczka malarza. Zofia Weiss dodaje, że mozaika nie mogłaby zniknąć z willi, bo w pigułce przedstawia historię rodziny:

Dwie palety malarskie, Wojciecha Weissa i jego żony, cyrkiel i trójkąt, które są symbolem prac inżynierskich, a dokładnie ich syna Stanisława Weissa, który był profesorem na Politechnice Krakowskiej i kielich z wężem, który jest symbolem lekarzy, czyli symbol córki pary artystów Anny Weiss, która była znanym alergologiem krakowskim, i w końcu trzy malutkie gwiazdki na samej górze mozaiki - jedna troszeczkę większa - to jest nasza mama, również nauczyciel akademicki na Politechnice Krakowskiej i dwie małe gwiazdki, czyli ja i moja siostra.

Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106185825

Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106185825

W willi przy Krupniczej, która widnieje w rejestrze zabytków gminnych mieszka rodzina malarza. Jego obrazy natomiast można oglądać w muzeach narodowych w całej Polsce. Zofia Weiss chce, by wróciły one do Krakowa, dlatego stara się, by powstało tutaj muzeum poświęcone twórczości Wojciecha Weissa.

Wojciech Weiss był profesorem i rektorem krakowskiej ASP. Malował głównie pejzaże miejscowości, w których mieszkał, a więc Strzyżowa, Płaszowa i Kalwarii Zebrzydowskiej. Artysta zmarł w 1950 r.

Autor:
Joanna Porębska

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3324548

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię