Po tym jak miasto wypowiedziało umowę dotychczasowemu dzierżawcy, który nie zrealizował obiecanej inwestycji, aktywiści miejscy postanowili powalczyć o to, aby mieszkańcy w konsultacjach społecznych sami zdecydowali, co powinno powstać na 34 hektarach ziemi.

"Szkoda by było go przeznaczyć wąskiej grupie osób, tak jak to było proponowane w ostatnich latach. Miało być tam pole golfowe, a wiadomo, że z pola golfowego raczej skorzystają nieliczni. W naszej wizji wstępnej widzielibyśmy to tak, że ten teren, gdzie mogą rosnąć drzewa, pozostawić sukcesji razem z pewną renaturyzacją, natomiast miejsca, gdzie nie da się tych drzew odpowiednio zasadzić, przeznaczyć pod szeroką pojętą rekreację XXL" - wyjaśnia Piotr Cieśla z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Petycja z prośbą o konsultacje trafiła już do magistratu. Ogromny zapał, który pojawił się wśród społeczników studzi nieco radny z Łagiewnik - Michał Starobrat. Choć pochwala sam pomysł utworzenia parku, to podkreśla, że przygotowanie nowej koncepcji powinna poprzedzić wizyta w terenie, która pomoże ocenić realne możliwości działania. 

"Najpierw powinniśmy zrobić inwentaryzację tego terenu, zobaczyć, co nam zostawił tak naprawdę dzierżawca, ponieważ nie wiemy, w jakim stopniu zieleń przetrwała, jakie prace budowlane zostały zrobione, dopiero potem zacząć konsultacje. Dlatego, że wielu mieszkańców i aktywistów zraziło się do konsultacji społecznych, wymyślając pewną wizję, która potem nie jest wdrażana. Nie jest to jakieś widzimisię prezydenta czy jakichś jednostek miejskich. Dlatego, że najpierw robimy konsultacje, a potem się okazuje, że jednej rzeczy się nie da, to musimy okroić i jest pewien problem" - mowi radny.

Zdaniem Starobrata problemem będzie także odzyskanie działek z rąk poprzedniego dzierżawcy, który do tej pory zainwestował tam ponad milion złotych i zamierza walczyć o dokończenie zaplanowanej tam inwestycji. Zarząd Infrastruktury Sportowej, który nadzorował ten projekt, przyznaje, że pracuje nad odzyskaniem działek. Wydaje się jednak, że zamiast stworzenia parku planuje poszukać nowego inwestora, który zrealizuje pierwotne zamierzenie związane z centrum rekreacji.

"Gmina miejska Kraków zamierza kontynuować sposób zagospodarowania tego terenu zgodnie z zapisami planu miejscowego i zlokalizować tam chociażby pole golfowe, obiekty terenowe, sportowe, boiska, bieżnie lekkoatletyczne czy też ścieżki biegowe" - wyjaśnia Paweł Popławski z Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla za to, że bez specjalistycznych badań gleby trudno ocenić czy na terenie osadników, gdzie składowano odpady poprodukcyjne z Zakładów Sodowych Solway urośnie coś więcej niż trawa. 

 

Joanna Orszulak/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.