Siedziba polskich królów – Wawel

Nasycone kawiarniami, restauracjami, galeriami i gwarem turystów Stare Miasto z niesamowicie klimatycznym Rynkiem Głównym i ulicą Floriańską to zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tłumy przyjezdnych przez okrągły rok spacerują nastrojowymi uliczkami, odwiedzają poetycko rozśpiewane piwnice i zmierzając przez rynek w stronę Wawelu, podziwiają Collegium Maius, Zaułek Niewiernego Tomasza czy Kamienicę Szołayskich. 

Górujący nad miastem majestatyczny Wawel – siedziba polskich królów, to niemy świadek formowania się państwa polskiego, pamiętający wzloty i upadki władców. Wzgórze Wawelskie naszpikowane jest zabytkami: Pałac Królewski, Bramy, Baszty czy Smocza Jama to zabytki, które trzeba zobaczyć. Legendę o smoku wawelskim znają wszyscy Polacy, warto więc zajrzeć i do jego Jamy. Strzegący wejścia, ziejący ogniem Smok to atrakcja, którą chcą zobaczyć wszystkie dzieci.

Zabytki Starego Miasta

1. Barbakan to jeden z nieocenionych zabytków obronnych Krakowa, kiedyś otoczony fosą obronną z mostami i śluzami. Z prowadzących do niego dwóch bram jedna uzbrojona była w zwodzony most. Gotycki tzw. Rondel kiedyś bronił dostępu do Bramy Floriańskiej, dziś budynek zajmuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

2. Jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych zabytków Krakowa jest Bazylika Mariacka potocznie zwana Kościołem Mariackim. Kościół Mariacki jest mistycznym symbolem miasta. To z jego północnej wieży – Hejnalicy, co godzinę płynie grany na trąbce hejnał. Żeby zobaczyć miejsce zajmowane przez hejnalistę trzeba wspiąć się po 239 schodach. Przy okazji można podziwiać niesamowitą panoramę Krakowa. We wnętrzu Bazyliki znajduje się rzeźbiarskie arcydzieło tworzone przez 12 lat – ołtarz Wita Stwosza. Jego główna scena to Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. W Kościele Mariackim znajduje się 11 kaplic.

3. Długi budynek z kultowymi arkadami zajmujący centrum Rynku Głównego to oczywiście Sukiennice. Kiedyś centrum handlu suknem, dziś rękodzieła, porcelany czy biżuterii. Kawiarnia znajdująca się na dachu budynku oferuje nie tylko napoje i ciastka, ale też zjawiskowy widok na płytę Rynku. W podziemiu Sukiennic ukryło się multimedialne muzeum – Podziemia Rynku.

Krakowski Kazimierz

Ostatnią atrakcją, którą zdążymy i będziemy mieli siłę zwiedzić w ciągu jednego dnia, jest Kazimierz. Ta szczególna, stara dzielnica zawierała się pomiędzy ulicami Miodową, Św. Wawrzyńca, Wąską, Józefa i Bożego Ciała. Rządząca się swoimi prawami enklawa żydowska posiada wiele ciekawych miejsc i tajemniczych zakątków. Dwa cmentarze, synagogi, a także niesamowita i obfitująca w żydowską kulturę ulica Szeroka.

Krakowski Kazimierz przez lata wyrósł na centrum oryginalnych restauracji, modnych knajpek, nocnych klubów i małych sklepików, a to wszystko umieszczone w starych kamieniczkach z odpadającym tynkiem. Pomiędzy nimi, na Placu Nowym mieści się Okrąglak ze słynnymi krakowskimi zapiekankami. Pamiętajcie, żeby ustawić się w kolejce do tych od Endziora. Może będzie najdłuższa, ale zakończycie zwiedzanie wyjątkowym kulinarnym akcentem.

Kraków to także świetne miejsce do mieszkania, dlatego warto zobaczyć dostępne apartamenty w Krakowie i wybrać coś idealnego dla siebie.