Sucha karma dla psa – dlaczego jest podstawowym elementem diety?

Pies z natury jest stworzony do gryzienia, dlatego też sucha karma dla psa stanowi podstawę jego diety. Gryzienie granulek pożywienia pozwala oczyścić zęby i pozbyć się z ich powierzchni kamienia nazębnego.

Wysokiej jakości karma zawiera wyselekcjonowane mięso (jego zawartość powinna być w składzie największa). Suche karmy mają także większą kaloryczność i są bardziej sycące dla zwierzaka. Karma sucha ma tak dobrane proporcje, by dostarczyć psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Można ją bez problemu transportować (a zatem również zamawiać przez Internet z dostawą do domu), przechowywać oraz dawkować. To wygoda dla właściciela i zdrowe, zbilansowane posiłki dla psa.

Karma sucha dla małego psa

Wybierając karmę, musisz zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby psa. Na rynku są karmy pełnoporcjowe, wspomagające rozwój zdrowych psów. Dostępne są jednak również karmy specjalistyczne dla zwierząt o szczególnych wymaganiach – dla psów wrażliwych, cierpiących na choroby nerek czy też różnego rodzaju alergie. Do wyboru masz karmy bez zbóż, z obniżoną zawartością białka, jednobiałkowe itd. Producenci zawsze podają informację o składzie i przeznaczeniu karmy.

Kolejna kwestia to aktywność. Jeśli opiekujesz się psem w typie kanapowca, to nie musisz zwracać aż tak dużej uwagi na kaloryczność. Aktywny, pełen energii pies, który uwielbia długie spacery i ciągle biega, potrzebuje jednak wysokokalorycznej karmy. Nawet, jeżeli nie grzeszy wielkością.

Pamiętaj, by sprawdzać skład karmy. Suchy pokarm musi mieć wysoko w składzie mięso (np. indyka, jagnięcinę, wołowinę, kaczkę, rybę), a wszelkie dodatki (owoce, warzywa, zboża) powinny być naturalne. Unikaj konserwantów i barwników w składzie.

Zwróć także uwagę na strukturę i wielkość granulek. Małe psy zdecydowanie wolą drobną karmę, którą po prostu łatwiej im zjeść.

Karmy suche – jak odmierzyć wielkość porcji?

Najlepiej sprawdzić tabelę, którą producent umieszcza na każdym opakowaniu karmy. Nie wolno przekarmiać psa, natomiast jeżeli nie zje posiłku na raz – schowaj miskę z karmą i postaw z powrotem w porze następnego karmienia.

To dość oczywiste, ale warto przypomnieć także o stałym dostępie do świeżej wody. Karma sucha nie nawodni czworonoga, a jedynie dostarczy mu składników odżywczych.

Na pewno masz w domu wagę kuchenną, a zatem korzystaj z niej, odmierzając wielkość porcji. Małe psy (do 20 kg) potrzebują zwykle od 90 do 270 g karmy dziennie.

Po prostu odmierz ilość karmy, jaką pies potrzebuje na dobę. Całość podziel na poszczególne posiłki – zwykle pies spożywa około 3-5 posiłków dziennie. Wbrew pozorom jest to istotna kwestia, aby podawać pupilowi dokładnie taką ilość pożywienia, jakiej potrzebuje. Szczególnie ważne jest to w przypadku psów z różnymi schorzeniami. Nie tylko właściwy skład karmy, ale także odpowiednie porcje są gwarantem utrzymania psa w dobrej kondycji.

Nieodpowiednio karmiony pies może cierpieć na niedobory lub wprost przeciwnie – będzie przekarmiony i otyły. Pamiętaj więc o zapewnieniu mu dostępu do dobrej karmy i odmierzaniu odpowiednich do jego wagi i zapotrzebowania porcji.