Choć nie zawsze jest to łatwe, to na pewno nie jest to niemożliwe - przy odpowiednim podejściu można stracić tłuszcz i nabrać mięśni. Potrzeba jednak trochę planowania i cierpliwości, by podążać we właściwym kierunku.

Właściwa dieta

Ćwiczenia i dieta idą w parze, jeśli chodzi o utratę tłuszczu i nabranie mięśni. Większość ludzi popełnia błąd, zapominając o znaczeniu diety. Aby osiągnąć pożądany cel, musisz zacząć od diety, która będzie odpowiednia dla Twojego organizmu. Stosowanie wysokiej jakości źródeł białka, takich jak chude mięso, jaja, ryby, fasola, orzechy i wysokiej jakości suplementy pomagają w utrzymaniu i nabraniu masy mięśniowej. Spożywanie optymalnej ilości białka wspomaga metabolizm i zapobiega przejadaniu się, ponieważ białka wymagają więcej energii do strawienia niż węglowodany czy tłuszcz. Zapobiega też nadmiernej utracie mięśni, która może się zdarzyć podczas próby odchudzania.

Zmieniaj swoje treningi

Jednoczesna utrata tłuszczu i przyrost masy mięśniowej może być czasem wyzwaniem. Zmienianie treningów co jakiś czas sprawi, że nie będziesz się nudził. Utrata tkanki tłuszczowej i przyrost lub utrzymanie mięśni wymaga treningu cardio i siłowego o umiarkowanej, lub wysokiej intensywności. Ćwiczenia takie jak pływanie, bieganie, koszykówka, boks i piłka nożna to dobry sposób na włączenie treningu cardio. Trening siłowy jest równie istotny dla osiągnięcia celu. Dlatego w treningu należy uwzględnić kombinację podnoszenia ciężarów, ćwiczeń z masą ciała, jogi siłowej i pilatesu. medicot.pl

Regeneracja

Duża ilość snu jest równie ważna jak trening i odpowiednia dieta. Ponieważ Twoje ciało przechodzi przez stres związany z ograniczeniem kalorii i dużymi ciężarami, potrzebujesz czasu, aby Twoje mięśnie mogły się zregenerować i odbudować. Nasze ciała codziennie wydzielają hormony wzrostu, które są w szczytowej formie podczas snu. Pomijanie snu lub nieregularne pory snu utrudniają wzrost i naprawę mięśni. Równowaga jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych celów.

Nie przesadzaj

Unikaj wszelkiego rodzaju nadmiernych treningów i planów żywieniowych, do których twoje ciało nie jest przyzwyczajone. Nie spiesz się z utratą wagi i przyrostem mięśni, ponieważ rozwój mięśni i utrata wagi nie odbywa się z dnia na dzień. Diety typu "Fad" to nowy trend, który obiecuje ci rezultaty w ciągu kilku dni. Takie diety zapewniają jedynie krótkotrwałe rezultaty. Skrajny niedobór składników odżywczych lub przepracowanie organizmu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Rozmowa z profesjonalistą

Współpraca z profesjonalistą może być korzystna, jeśli nie wiesz, jak dokładnie zmienić swoje nawyki żywieniowe lub jeśli masz specyficzne potrzeby żywieniowe.Wizyta u dietetyka może pomóc ci dopasować plan odżywiania i ćwiczeń do twojego celu fitness. Trener osobisty może poprowadzić cię przez ćwiczenia związane z twoim celem i dostosować je do niego, jeśli zajdzie taka potrzeba.