Kampanie marketingowe w czasach adblockerów: Jak dotrzeć do użytkowników blokujących reklamy 

O roli reklamy w skutecznej strategii marketingowej nikogo nie trzeba przekonywać. Zarówno przedsiębiorcy, jak i marketerzy inwestują naprawdę duże kwoty w promocję marki, aby przyciągnąć klientów i pomnażać swoje zyski. Google Ads jest jedną z najpopularniejszych platform pozwalających dotrzeć do grupy docelowej w wyszukiwarkach internetowych. Wielu użytkowników używa jednak wtyczek blokujących reklamy, co może negatywnie odbijać się na efektywności działań promocyjnych. Jak zatem dotrzeć do odbiorców korzystających z adblockerów? O tym w dzisiejszym artykule!  

Wpływ adblockerów na marketing internetowy i wzrost zjawiska  

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników korzysta z adblockerów, narzędzi, które blokują wyświetlanie reklam podczas przeglądania stron internetowych. Dla marketerów jest to spore wyzwanie, ponieważ muszą znaleźć sposób, aby dotrzeć do tych użytkowników i przekonać ich do zaakceptowania reklam. 

Tysiące internautów każdego dnia korzysta z wyszukiwarki Google, poczty Gmail czy platformy YouTube, skarżąc się na wyskakujące reklamy. Nierzadko zasłaniają interesujące nas okna, przerywają oglądanie wideo lub irytują nagłym dźwiękiem. Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników korzysta z adblockerów. Wzrost tego zjawiska odczuwają jednak firmy prowadzące kampanie Google Ads. Dostrzegają spadek skuteczności działań promocyjnych oraz ograniczone możliwości dotarcia z ofertą do swojej grupy docelowej. 

Jak rosnąca popularność adblockerów wpływa na kampanie marketingowe? Może zmniejszyć liczbę osób odwiedzających stronę internetową, ponieważ reklama to główny element witryny przyciągający uwagę użytkowników. Co więcej, właściciele serwisów nie otrzymują wynagrodzenia za wyświetlanie bannerów, Pop-Up'ów czy Skyscraper’ów. Tym samym Google Ads staje się mniej efektywnym narzędziem do generowania dochodu dla firm. 

 

Podstawowe kroki w kampaniach marketingowych  

  1. Personalizacja reklam - jednym ze sposobów na skuteczne dotarcie do użytkowników blokujących reklamy jest personalizacja treści reklamowych. Dzięki analizie danych o użytkownikach, można dostosować reklamy do ich preferencji i zainteresowań. Agencja SEO może wykorzystać mechanizmy takie jak dynamiczne treści, reklamy oparte na historii przeglądania użytkownika, czy personalizowane oferty, aby przyciągnąć uwagę użytkowników i zwiększyć skuteczność kampanii reklamowych.

  2. Content marketing - jednym ze skutecznych sposobów na dotarcie do użytkowników blokujących reklamy jest stosowanie strategii content marketingowej. Zamiast wyświetlać reklamy, może tworzyć wartościowe i angażujące treści, które przyciągną uwagę użytkowników i wywołają ich zainteresowanie. Publikowanie artykułów, wpisów na blogu, czy udostępnianie ciekawych infografik czy filmów mogą przynieść lepsze efekty niż tradycyjne reklamy. Tego rodzaju treści mogą generować większy ruch na stronie, zwiększyć zasięg marki i budować zaangażowanie użytkowników.

  3. Współpraca z influencerami - popularne osoby w mediach społecznościowych, znane jako influencerzy, posiadają dużą ilość obserwujących, którzy zaufali ich rekomendacjom. Współpraca z nimi może być doskonałym sposobem na dotarcie do użytkowników blokujących reklamy. Przykładowo Agencja SEO w Kraków może nawiązać współpracę z influencerami, którzy są związani z daną branżą i poprosić ich o promowanie swoich produktów lub usług. W ten sposób reklamy są przedstawiane w sposób bardziej autentyczny i mogą zyskać większe zaufanie użytkowników.

 

Kreatywne rozwiązania reklamowe: Skuteczne sposoby obejścia adblockerów  

W erze adblockerów i bardziej zaostrzonych zasad polityki prywatności prowadzenie kampanii w Google Ads stało się prawdziwym wyzwaniem. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwalają sprostać oczekiwaniom użytkowników względem jakości wyświetlanych reklam. Jakich działań unikać, aby nie zachęcić internautów do użycia wtyczki Adblock? Wideo z automatycznie odtwarzanym dźwiękiem, duże bannery statyczne zasłaniające większość strony czy nagle wyskakujące okienka to przekazy, które najbardziej irytują odbiorców. 

Zamiast tego warto umieszczać materiały promocyjne w obrębie witryn “user friendly”, które nie zawierają agresywnych, wyskakujących okienek. Wówczas istnieje większa szansa, że nienachalne, atrakcyjne treści zostaną wyświetlone przez użytkowników. Być może część z nich kliknie w link, przenoszący do sklepu lub strony firmowej. 

Personalizacja i wartościowa treść: Jak przekonać użytkowników do wyłączenia blokowania reklam 

Warto tworzyć przyjazne reklamy, które nie przeszkadzają użytkownikom w przeglądaniu stron internetowych. Najmniej narażone na blokowanie przez wtyczki są materiały promocyjne w formie interesujących i wciągających bannerów lub tekstu. W kampanii Google Ads warto także wykorzystać reklamy graficzne i wideo, które są w pełni przystosowane do urządzeń mobilnych. Powinny być wyświetlane z odpowiednią częstotliwością, bez migających, zmieniających się kolorów i zbyt dużej powierzchni na ekranie smartfonu czy tabletu. 

 

Czy warto eksperymentować?  

 

Podsumowując, adblockery stanowią wyzwanie dla marketerów, jednak istnieje wiele skutecznych sposobów na dotarcie do użytkowników blokujących reklamy. Personalizacja treści, content marketing oraz współpraca z influencerami to tylko kilka technik, które mogą zwiększyć skuteczność kampanii reklamowych. Agencja SEO powinna eksperymentować z różnymi strategiami i analizować wyniki, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej marki.