Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sękowa: pierwszy w Polsce, pilotażowy program wytwarzania energii cieplnej

  • Gorlice
  • date_range Środa, 2021.06.02 20:40 ( Edytowany Piątek, 2021.06.04 12:33 )
Gmina Sękowa rozpocznie realizację pilotażowego programu wykorzystania potencjału wytwarzania energii cieplnej z odwiertu geotermalnego. Przypomnijmy, w ubiegłym roku podczas realizacji próbnego odwiertu, na głębokości 3 tysięcy metrów, gdzie miała być gorąca woda, natrafiono na gaz. Dalsze wiercenie groziło wybuchem, dlatego prace przerwano, a odwiert zabezpieczono. Teraz pojawiła się zupełnie nowa możliwość, wykorzystania ciepła z nieco niższych pokładów, z głębokości poniżej 2 tysięcy metrów. To sięgnięcie do tak zwanej geotermii suchej - powiedział Radiu Kraków Michał Kurtyka Minister Klimatu i Środowiska.

fot: M. Wodziński

To pilotażowy, przełomowy projekt, który uruchamiamy w Sękowej na bazie istniejącego odwiertu, chcemy wydobyć nie w postaci wody, ale w postaci wymiennika ciepła. Dużo sobie obiecujemy po tym rozwiązaniu, to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Mamy szansę do bardzo znaczącego, zgodnego z naturą postępu technologicznego - mówi minister Kurtyka.

Jeśli projekt się powiedzie, będzie to duży sukces. W miejscu odwiertu ma powstać kompleks sportowo-rekreacyjny. Jest szansa, że baseny zostaną zasilone naturalnym ciepłem z niższych partii górotworu.   

Maciej Wodziński/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię