Szczoteczka soniczna zaliczana jest do grupy szczoteczek elektrycznych, jednak różni się od reszty tego typu przyrządów. Posiada podłużną główkę czyszczącą z włóknami, która umieszczona jest na rękojeści urządzenia. Na jej wnętrze składa się kilka elementów, takich jak silniczek elektryczny, elektryczna płyta sterownicza, akumulator, przycisk do włączania i wyłączania urządzenia, a także cewka indukcyjna ładowarki. Szczoteczka soniczna opiera swoją pracę na technologii fal dźwiękowych o częstotliwości na poziome 260 Hz. Podczas jej pracy cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikropęcherzyki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych, skutecznie oczyszczając je z płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pożywienia.

Szczoteczki soniczne charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale także bezpieczeństwem w działaniu, ponieważ nie podrażniają dziąseł, a wręcz przeciwnie – dbają o ich dobrą kondycję. Zazwyczaj wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, spośród których każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie, np. codzienny, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł itd. Szczoteczki soniczne poruszają się z prędkością do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Posiadają także funkcje ułatwiające szczotkowanie zębów, np. timery, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia, możliwość połączenia się z aplikacją mobilną itd. Dodatkowo w zestawach ze szczoteczkami sonicznymi znajdują się końcówki, które należy wymieniać do trzy miesiące.

Szczoteczka soniczna a bezpieczeństwo szkliwa

Szczoteczka soniczna jest w pełni bezpieczna w swoim działaniu. Jej włókna najczęściej wykonane są z nylonu, który posiada właściwości antybakteryjne, nie podrażnia szkliwa zębowego i dziąseł, a także nie szkodzi elementom aparatów ortodontycznych czy uzupełnieniom protetycznym. W dodatku każda osoba może wybrać końcówkę czyszczącą z włóknami o różnym stopniu twardości – miękkim, średnim lub twardym. Pamiętajmy także o właściwościach niezwykle skutecznych, a zarazem delikatnych fal dźwiękowych. Wytwarzane przez główkę szczoteczki sonicznej drgania docierają na odległość 4 mm od zakończenia włókien, dzięki czemu nie powodują mechanicznego ścierania osadów. Niektóre urządzenia soniczne wyposażone są również w specjalny tryb do masażu dziąseł, którego stosowanie ma zbawienny wpływ na ich zdrowie.

Kiedy szczoteczka soniczna może uszkodzić szkliwo?

Szczoteczka soniczna to bezpieczne urządzenie, jednak trzeba używać jej we właściwy sposób. Należy pamiętać o tym, aby nie dociskać jej główki zbyt mocno do powierzchni zębów, gdyż możemy doprowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa. Na szczęście wiele modeli wyposażono w czujnik kontroli nacisku, który nie dopuści do takiej sytuacji. Oprócz tego kolejnym błędem użytkowników szczoteczek sonicznych jest szczotkowanie zębów bezpośrednio po spożytym posiłku. Taka praktyka zaburza równowagę pH w jamie ustnej. Po jedzeniu należy odczekać przynajmniej pół godziny, aby móc sięgnąć po szczoteczkę soniczną, natomiast po spożyciu cytrusów czy kiszonek – nawet godzinę.

Warto również regularnie obserwować włókna główki czyszczącej, które po czasie zwyczajnie się zużywają – strzępią się, łamią, a nawet wypadają. Szczotkując zęby za pomocą końcówki ze zużytymi włóknami, możemy przyczynić się do uszkodzenia szkliwa. Pamiętajmy o tym, aby wymieniać wspomniane końcówki co trzy miesiące. Jeśli wypadnie nam to z głowy, pomoże nam wskaźnik zużycia włosia, który znajduje się w wielu modelach szczoteczek sonicznych. Włókna główki, która kwalifikuje się do wymiany, zmieniają swoją barwę.

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

Średnia częstotliwość dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha to od 16 do 20 000 Hz, co oznacza, że szczoteczka soniczna jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu. Dodatkowo jej włókna najczęściej wykonane są z nylonu, który posiada właściwości antybakteryjne oraz nie podrażnia zębów i dziąseł, a także nie uszkadza elementów aparatów ortodontycznych czy uzupełnień protetycznych. Oprócz tego każdy może wybrać końcówkę czyszczącą z włóknami o różnym stopniu twardości. Pamiętajmy też o niezwykle skutecznych, a zarazem delikatnych falach dźwiękowych, które sprawiają, ze drgania generowane przez główkę szczoteczki docierają na odległość 4 mm od zakończenia włókien, dzięki czemu nie powodują mechanicznego ścierania osadów. Niektóre szczoteczki soniczne posiadają także specjalny tryb do masażu dziąseł, który poprawia ich ukrwienie.

Kto powinien stosować szczoteczkę soniczną?

Po szczoteczkę soniczną w pierwszej kolejności powinny sięgnąć osoby, którym zależy na dokładnym i bezpiecznym oczyszczeniu jamy ustnej. Ich stosowanie rekomendowane jest również cierpiącym na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Szczoteczka soniczna świetnie sprawdzi się także u użytkowników aparatów ortodontycznych, implantów, protez, mostów i koron. Tego typu urządzenia mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych. Producenci szczoteczek sonicznych wytwarzają modele przeznaczone dla dzieci już od 3. roku życia.

Szczoteczka soniczna – przeciwwskazania

Szczoteczka soniczna to bardzo bezpieczne urządzenie, dlatego też przeciwwskazania do korzystania z niej dotyczą jedynie kilku przypadków. Oto one:

  • ciąża i karmienie piersią

  • zaawansowane stany zapalne dziąseł, które objawiają się ich krwawieniem i obrzękami

  • gwałtownie postępująca paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, które objawia się mocno odsłoniętymi szyjkami zębowymi i rozchwianiem zębów

  • wyjątkowo bolesna nadwrażliwość zębów lub dziąseł, która uniemożliwia zastosowanie szczoteczki sonicznej, gdyż wiąże się to z odczuwaniem bólu i dyskomfortu

  • wieku poniżej 3. roku życia, w którym dzieci nie posiadają jeszcze dobrze rozwiniętych zdolności motorycznych i manualnych, a także przyswojonych prawidłowych nawyków higienicznych.