Jeśli zdarzy Ci się, że Twój samochód zatrzyma się na środku drogi, np. skrzyżowania to najważniejsze powinny być dla Ciebie kwestie bezpieczeństwa. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, ale także zdrowym rozsądkiem, najpierw powinno się zasygnalizować to, że samochód stoi. Służą do tego zwane światła awaryjne. Powinieneś zrobić to od razu, po zatrzymaniu auta. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma świateł awaryjnych, użyj pozycyjnych. Jest to tak ważne ze względu na to, że ostrzegasz w ten sposób uczestników ruchu, o tym, że Twój pojazd stoi i z jakiegoś powodu nie możesz nim odjechać. Dzięki temu inni kierowcy będą mogli bezpiecznie Cię ominąć. Chcąc je uruchomić, musisz wybrać funkcję oznaczoną przyciskiem w formie czerwonego trójkąta.

W sytuacji, w której nie ma sposobu, abyś sam przestawił auto, niezbędne jest zdanie się na pomoc drogową. Będzie ona mogła na lawecie przetransportować Twój samochód do warsztatu. Jeśli będziesz chciał, aby Twój pojazd naprawiał jakiś auto-serwis w Krakowie, to pod tym linkiem znajdziesz ich listę: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/miasto-krakow/. Oczywiście możesz też znaleźć warsztaty z wielu innych miast w Polsce.

Jednak pozostawienie samochodu na środku skrzyżowania czy w innym miejscu, gdzie nie spodziewają się go kierowcy, nie jest dobrym pomysłem, gdyż generuje ryzyko wypadku. Do czasu przyjazdu lawety, czy też zabezpieczenia miejsca przez policję minie trochę czasu. Powinno więc się tego uniknąć. Jeśli np. przydarzyła Ci się kolizja z innym uczestnikiem ruchu i w jej wyniku samochód doznał uszkodzeń, ale możliwa jest dalsza jazda, to pod żadnym pozorem nie zostawiaj go na środku drogi, nawet jeśli tam miała miejsce stłuczka.

Przejedź samochodem w bezpieczne miejsce

Jeśli uda Ci się go uruchomić, ale z jakiegoś powodu dłuższa i dalsza jazda jest niemożliwa, np.  z tego względu, że samochód nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa, to powinieneś przestawić auto w miejsce, które nie naraża go na uderzenie przez inne pojazdy. Najlepiej, jeśli będzie to pobocze. Jeśli go nie ma, to zostaw auto tak blisko prawej krawędzi jezdni, jak to możliwe. 

Jeżeli taka sytuacja przytrafi Ci się to autostradzie lub drodze ekspresowej to pamiętaj, że wszędzie tam obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Jeśli już doszło do jakiejś usterki, powinieneś skierować samochód na pas awaryjny. Oprócz włączenia świateł pamiętaj o wystawieniu trójkąta w odległości 100 m za samochodem. Zanim to zrobisz, ubierz kamizelkę odblaskową i koniecznie wysiąść od strony pasażer.

Jak zminimalizować ryzyko takich awarii

Przede wszystkim regularnie oddawaj samochód na przegląd techniczny. Jeśli będziesz to robić, auto-serwis w Krakowie czy jakimkolwiek innym mieście będzie mógł często w porę wykryć objawy jakiejś awarii. Nie tylko unikniesz ryzyka i straty czasu związanej z nieprzewidzianą awarią gdzieś w trasie, ale możesz też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli coś unieruchomi Twój samochód, to jego naprawa zwykle będzie droższa niż gdyby wykonać ją, zanim szkody staną się tak poważne, nie mówiąc już o wydatkach związanych np. z holowaniem.