Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Autostrada A4 z Tarnowa na Dolny Śląsk zostanie rozbudowana do trzech pasów!

Taką decyzję ogłoszono podczas prezentacji nowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki do 2030 roku, Polska wyda na uzupełnienie sieci dróg ponad 290 miliardów złotych. W większości z budżetu państwa. Rozbudowa będzie od Tarnowa do węzła Krzyżowa na Dolnym Śląsku. To około 400 kilometrów.

Fot. RK

Mówi premier Mateusz Morawiecki
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz jego zastępca Rafał Weber, podkreślali również, że w ramach nowego rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych dokończona zostanie m.in. zakopianka oraz Północna Obwodnica Krakowa. Prezentacja rządowego programu była połączona z otwarciem odcinka drogi S61 via Baltica.
Posłuchaj Mówi minister Andrzej Adamczyk
Minister infrastruktury dodał w Radiu Kraków, że analizy ruchu pokażą, czy na autostradzie na wysokości Krakowa potrzebna będzie jeszcze większa liczba dobudowanych pasów ruchu.
Rozbudowa autostrady A4, według zapowiedzi, ma także objąć fragment z Krakowa do Katowic, którym zarządza i pobiera na nim opłaty firma Stalexport. Zapowiedź rozbudowy A4 może oznaczać, że umowa, która kończy się za 6 lat nie będzie przedłużana.
"Nie wiem, jakie zostaną w tej sprawie podjęte decyzje, wiem natomiast jedno, że nie możemy pozwolić, aby czekać do 2027 roku z przygotowaniem dokumentacji technicznej niezbędnej dla rozbudowy autostrady A4, że autostrada A4 musi zostać rozbudowana, musi być bezpieczna. A co stanie się po 2027 roku? Ja tego nie wiem. Jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, w której koszt przejazdu tą drogą jest minimalny, a może będzie zwolniony z opłat" - komentował minister Adamczyk.

Na te decyzje trzeba jednak jeszcze poczekać, bo umowa z zarządcą autostrady z Krakowa do Katowic wygasa w marcu 2027 roku. 
Pewne jest natomiast, że w rządowym programie budowy dróg krajowych do 2030 roku znalazło się także finansowanie na dokończenie Zakopianki, Północnej Obwodnicy Krakowa, obwodnicy Oświęcimia, a także na budowę Sądeczanki.
Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3193480

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię