WYCZYNEM tygodnia uznana została kampania billboardowa Krakowskiego Alarmu Smomgowego , zagłosowało na nią aż 216 internautów. Gratulujemy!
Drugie miejsce zdobyła grupa z Podgórza za oczyszczenie dzielnicy z nielegalnych reklam - 151 głosów. Na trzecim miejscu uplasował się odważny pomysł karania turystów posła Ireneusza Rasia.

BLAMAŻEM tygodnia okazał się pomysł małopolskich urzędników naliczania opłaty śmieciowej w oparciu o metraż, zdobywając 239 głosów. Drugie miejsce dla Nowego Sącza za fatalny stan baszty nowosądeckiego zamku - 48 głosów. Trzecie miejsce przypadło organizatorom wypoczynku narciarskiego za słaby sezon w Zakopanem - 38 głosów.


Społeczne akcje Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia Podgórze Pl, to według gości Radia Kraków - małopolskich polityków- najpoważniejsze kandydatury na wyczyn tygodnia.


Fot. Jacek Bańka
Goście programu Wyczyn i Blamaż Tygodnia byli całkowicie zgodni: akcji Krakowskiego Alarmu Smogowego należy się wielkie uznanie. Kilka dni temu na ulicach miasta zawisło 80 plakatów informujących o zanieczyszczeniu krakowskiego powietrza. Jak podkreśla Maciej Klima, senator Solidarnej Polski, akcja nie tylko pokazuje, że problem dotyczy nas wszystkich, ale też uświadamia wielkość zagrożenia:

Jeśli wypalamy 2-3 tysiące papierosów rocznie, bo takie są skutki oddychania krakowskim powietrzem, to każdy z nas jest palaczem bez względu na to, czy chce tego, czy nie. Biloboardy informują tych, do których nie docierają doniesienia medialne i pokazują jednocześnie, że w sprawie jakości powietrza w Krakowie zrobiono dotąd bardzo mało.

Krakowscy i małopolscy politycy bardzo wysoko ocenili też akcję Stowarzyszenia Podgórze Pl. Przedstawiciele Podgórza kilka dni temu oczyścili dzielnicę z nielegalnych reklam i plakatów. Jak mówił Dariusz Szwed z Zielonych 2004, dobry przykład powinni dać sami politycy rezygnując z plakatów w czasie kampanii wyborczej:

Dzięki temu politycy byliby zmuszeni do mówienia więcej bezpośrednio do ludzi, a nie z bilboardów - tak jest na przykład we Francji. Zacznijmy więc od siebie. A tego typu inicjatywy obywatelskie powinny byc nie tylko wspierane dobrym słowem, ale też dofinansowywane z pieniędzy gminy.

Goście radia Kraków nie byli natomiast jednomyślni w wyborze blamażu tygodnia. Według Grzegorza Stawowego, szefa klubu radnych Platformy Obywatelskiej w krakowskiej Radzie Miasta, jest nim propozycja urzędników, by opłatę za wywóz śmieci uzależnic od powierzchni mieszkania. Pomysł jest nie tylko niesprawiedliwy i nieuzasadniony - wiążą się z nim także wyjątkowo wysokie opłaty za odbiór odpadów:
Zaproponowaliśmy urzędnikom, żeby w domach jednorodzinnych zastosować system od gospodarstwa domowego i przy uwzględnieniu liczby mieszkańców - przy czym każda kolejna osoba to niższa stawka opłaty. Wielki problemem Krakowa polega na ty, że wedle meldunku mieszka w nim 756 tys. osób, natomiast według zużycia wody jest to już 1,1 mln mieszkańców.

Dyskusję wywołał także stan zabytkowej baszty kowalskiej w Nowym Sączu. Dwa lata temu władze miasta zobowiązały się do renowacji zabytku, jednak do tej pory nic nie zostało zrobione. służby konserwatorskie alarmują – Baszta Kowalska, czyli jedyny ocalały fragment nowosądeckiego zamku jest w opłakanym stanie. W tej sprawie bez winy nie są również władze województwa - przekonywał Grzegorz Biedroń, przewodniczący radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa:
Taki alarm był potrzebny, bo trzeba zmobilizować władze Nowego Sącza. Przecież to nie problem zmienić budżet miasta, dołożyć kolejne sto czy dwieście tysięcy - tym bardziej, że wydatki na zabezpieczenie obiektu nie są wysokie.

Specjalisci oceniają, że zabezpieczenie Baszty Kowalskiej kosztowałoby 170 tys.



TAKIE BYŁY NASZE NOMINACJE:

WYCZYN:


1. Dla posła Ireneusza Rasia za pomysł kar dla turystów, którzy wychodzą w góry nieprzygotowani. Nominacja za rozpoczęcie dyskusji dotyczącej konsekwencji bezmyślności turystów. I. Raś: "Karać turystów za bezmyślność w górach"

2. Dla grupy z Podgórza za oczyszczanie dzielnicy z nielegalnych reklam. Mieszkańcy Podgórza mówią NIE nielegalnym reklamom

3. Dla Krakowskiego Alarmu Smogowego za kampanię wizerunkową dotycząca zanieczyszczenia powietrza. W Krakowie zawisło 80 billboardów. Antysmogowa kampania w Krakowie wystraszy turystów?




BLAMAŻ:


1. Krakowscy urzędnicy chcą, by opłata za wywóz śmieci była naliczana w oparciu o powierzchnię mieszkania. W ocenie ekspertów jest to metoda niesprawiedliwa. Gibała: Podatek śmieciowy nie zachęci do segregacji

2. Kasprowy Wierch nie jest już magnesem ani świętą górą dla polskich narciarzy. Słaby sezon w Zakopanem. Słaby sezon w Zakopanem. Stoki świecą pustkami

3. Dla władz Nowego Sącza za fatalny stan baszty starego nowosądeckiego zamku. Baszta Kowalska w Nowym Sączu jest w fatalnym stanie!