|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

WYCZYN I BLAMAŻ TYGODNIA. WYNIKI

Wyczyn i blamaż tygodnia. WYNIKI

"Układ Zamknięty" - głośny film o krakowskich biznesmenach został Wyczynem tygodnia w Radiu Kraków. Zagłosowało na niego 57 internautów. Pięciu listonoszom-rockmanom ze Szczyrku przyznali państwo 44 głosy. 42 osoby za Wyczyn tygodnia uznały uznały inicjatywę ZIKiT-u , które podjęło dyskusję na temat zmian organizacji ruchu w centrum Krakowa. Blamażem tygodnia okazał się zamiar likwidacji połączenia Nowy Sącz- Chabówka - zdobył 55 głosów. 50 osób zagłosowało na krakowską deklarację śmieciową, która zdaniem mieszkańców jest trudniejsza od wypełnienia PIT-u. Powtórny remont wyremontowanej już ulicy Krakowskiej w Tarnowie zdobył 35 głosów. W sumie oddali państwo 293 głosy.
TAKIE SĄ NASZE PROPOZYCJE:

WYCZYN:

1. Dla Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Za odwagę podjęcia dyskusji o zmianach w organizacji ruchu w centrum Krakowa. Według planów ZIKIT-u od wakacji ruch wokół Plant miałby się odbywać w jednym kierunku. Kraków: W jedną stronę wokół Plant? Ruszyły konsultacje

2. Dla twórców filmu "Układ zamknięty". Mimo braku dofinansowania z PISF udało im się zrealizować dzieło, który wywołało wielką dyskusję. Pierwowzorami bohaterów byli krakowscy przedsiębiorcy oskarżeni w 2003 roku m.in. o wyprowadzanie pieniędzy z firmy oraz działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Krakowski biznes w szponach prokuratury

3. Dla pięciu listonoszy-rockmanów ze Szczyrku, którzy ruszą po Małopolsce śladami ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz. Listonosze na co dzień grają w zespole Forteca, który wykonuje patriotycznego rocka. Listonosze-rockmani upamiętnią rotmistrza Pileckiego

BLAMAŻ:

1. Dla PKP za zamiar likwidacji połączenia Nowy Sącz-Chabówka. W ten sposób tą trasą przestanie kursować pociąg retro, jedna z większych atrakcji turystycznych sądecczyzny. Nowy Sącz: To może być ostatnia podróż pociągiem retro

2. Remont wyremontowanej ulicy Krakowskiej w Tarnowie. Główna ulica miasta, mimo że odnowiona zaledwie kilka miesięcy temu, znowu jest dziurawa. Tarnów: Utrudnienia na Krakowskiej jeszcze przez tydzień

3. Krakowska deklaracja śmieciowa trudniejsza do wypełnienia od formularza PIT. Co więcej, deklaracja zawiera błędy. Przedłużone terminy składania deklaracji śmieciowej


Małopolscy politycy już wybrali


fot. Jacek Bańka
Film "Układ zamknięty" i dyskusja, jaka wywołał zasługują na miano wyczynu tygodnia - mówili zgodnie goście Radia Kraków. Twórcy obrazu pokazali problem, który w Polsce istnieje od dawna - podkreślał Maciej Klima, senator Solidarnej Polski. Film wykorzystuje historię krakowskich przedsiębiorców niesłusznie oskarżonych 10 lat temu o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak tłumaczył Klima, podobnych historii w naszym kraju nie brakuje:
Ten problem dotyka u nas każdej władzy, każdego rządu - nasuwa się jednak pytanie, czy są to pomyłki urzędników, czy wymiaru sprawiedliwości. To bardzo przykre, że ludzie tracą zdrowie, swój biznes, możliwość awansu poprzez źle funkcjonujący aparat państwa.

Goście Radia Kraków z uznaniem mówili także o planach Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zamierza wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum Krakowa. Prawdopodobnie już od wakacji będziemy wokół Plant jeździć w jednym kierunku. Jak jednak przekonywała Lidia Gądek, posłanka Platformy Obywatelskiej, zmiana organizacji ruchu w centrum Krakowa to sprawa całego regionu, dlatego potrzebne są też zmiany w infrastrukturze:
Skoro tworzymy obszar metropolitalny Krakowa to musimy pamiętać, że jest to miasto tak samo dla krakusów, jak i dla tych, którzy tu przyjeżdżają. Dlatego musimy stworzyć m.in odpowiednie zatoczki, gdzie na moment zatrzymają się autobusy, które najpierw wysadzą turystów, a potem ich odbiorą.

Z kolei blamażem tygodnia jednomyślnie goście nazwali stan ulicy Krakowskiej w Tarnowie. Mimo że kilka miesięcy temu zakończył się tam remont, to najważniejszy tarnowski deptak znów jest dziurawy. Jak tłumaczył Józef Pilch, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości, jest to efekt przede wszystkim złego prawa o zamówieniach publicznych:
Dla każdego burmistrza, czy wójta jest to bezpieczne: najniższa cena zwycięża, więc wybiera się taką, a nie inną ofertę. Potem zaczynają się komplikacje, bo pojawiają się materiały zastępcze, czy aneksy do umowy. A potem mamy taka sytuację, jak na krakowskim Rynku, gdzie trzeba było wymieniać kostkę.

Małopolskim politykom nie spodobał się także pomysł likwidacji kolejki retro, która kursuje z Nowego Sącza do Chabówki. Przypomnijmy, PKP poinformowało o planie likwidacji kilkuset najmniej rentownych linii w Polsce. Na tej liście jest także linia 104 Nowy Sącz – Chabówka. Jeśli PKP zrealizuje swoje zapowiedzi, to Sądecczyzna straci jedną z największych turystycznych atrakcji. Według Jacka Soski, wiceprzewodniczącego Sejmiku Małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, kolejki powinny bronić władze województwa:
Szkoda mi kolejek wąskotorowych, które kiedyś kursowały po naszym regionie, a teraz poszły na złom. Przecież to też ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Budujemy wielkie muzea, których nikt nie odwiedza i jednocześnie likwidujemy coś, co jest unikatem w całej Polsce. Jest to dla mnie zbrodnia i kara.


Rozstrzygniecie plebiscytu w poniedziałek w porannym programie Co Niesie Dzień tuż po godz. 8.30.

Jacek Bańka/MK
0%
0%