|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do krakowskiego magistratu, który obiecał, że znajdzie mieszkanie dla niepełnosprawnej krakowianki. To spodobało się 40% głosujących.

Drugie miejsce dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który stawia na jakość. Ta propozycja zyskała 36% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowały się krakowskie dzielnice, które chcą decydować o dostępie nocą do alkoholu oferowanego przez sklepy całodobowe. Na tę nominację zagłosowało 24% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków kolejny przypadek pozbywania się małych zwierząt. Tym razem szczeniak znalazł się w pojemniku na szklane odpady. To nie spodobało się 40% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się zalew w Kryspinowie, który tonie w śmieciach. Ta nominacja dostała 31% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 29% głosów – dla niebezpiecznego fetoru w Skawinie.

 


Wyczyn:


1. Krakowskie dzielnice chcą decydować o dostępie nocą do alkoholu oferowanego przez sklepy całodobowe - sprzedaż alkoholu miałaby być zakazana od 22.00 do 6.00 w sklepach na terenie trzynastu z osiemnastu krakowskich dzielnic. Przeciwko opowiedziały się dzielnice: Zwierzyniec, Borek Fałęcki, Prądnik Biały, Swoszowice oraz Borek Fałęcki i Łagiewniki. Więcej

2. Uniwersytet Jagielloński stawia na jakość - będą brane pod uwagę tylko wyniki matur na poziomie rozszerzonym. Ukraińscy studenci wybierają Kraków - Uniwersytet Jagielloński idzie w kierunku elitarności, dlatego kandydaci na studia będą musieli spełniać wyższe niż dotychczas wymagania – poinformował prorektor uczelni ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian na konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie rekrutacji na studia. Rośnie też liczba studentów z Ukrainy, którzy decydują się na studia w Krakowie. W tym roku napływ absolwentów zza granicy może być wyjątkowy - podaje krakowska Gazeta Wyborcza. Więcej

3. Mieszkanie dla niepełnosprawnej krakowianki -  Znajdzie się mieszkanie dla niepełnosprawnej pani Marii z Nowej Huty - przekonuje krakowski magistrat. Po interwencji Radia Kraków, sprawie kobiety przyjrzał się wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który wybrał się w odwiedziny do jej mieszkania. Przypomnijmy, pani Maria musi wchodzić do domu na drugie piętro na rękach, z wózkiem inwalidzkim przywiązanym do szyi. Czasami robi to nawet trzy razy dziennie. Więcej


Blamaż

1. Niebezpieczny fetor w Skawinie - Na początku był fetor. Rok temu reporterka Radia Kraków, na prośbę mieszkańców, pojechała do podkrakowskiej Skawiny, aby sprawdzić, skąd on się bierze. Urzędnicy mówili o "uciążliwościach zapachowych" i o subiektywnych odczuciach. Mieszkańcy opisywali powietrze, które "gryzie w gardle". Po licznych apelach odpowiednie służby zaczęły prowadzić kontrole w pobliskich zakładach przemysłowych. Są już wyniki badań. I niestety nie są one optymistyczne. Więcej

2. Zalew w Kryspinowie tonie w śmieciach -  O sytuacji nad zalewem Kryspinów alarmują słuchacze Radia Kraków. Odkąd zrobiło się ciepło i rozpoczął się sezon, niestrzeżone plaże i trawniki wypełnione są śmieciami, które zostawiają po sobie mieszkańcy i turyści. Więcej

3. Szczeniak w pojemniku na szklane odpady - Okazuje się, że początek lata znów niestety jest okresem wyrzucania szczeniaków. W Krakowie na osiedlu Willowym właściciel suczki, wyrzucił ją do dużego kosza na szklane odpady. Wyciągnął ją jeden z sąsiadów, który, idąc wyrzucić śmieci, usłyszał skamlenie. Więcej

 

fot: Jacek Bańka

Uniwersytet Jagielloński powinien zwiększyć liczbę miejsc w Collegium Medicum, bo coraz bardziej odczuwamy brak specjalistów - tak przekonywała w Radiu Kraków Lidia Gądek, posłanka PO. Władze najstarszej polskiej uczelni zdecydowały, że od przyszłego roku przy rekrutacji będą brane pod uwagę wyłącznie wyniki matury na poziomie rozszerzonym. Jak jednak przekonywała Gądek, problemem może się jednak okazać część zapisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym - zwłaszcza na uczelniach medycznych:


Niestety, mogą one zahamować część badań naukowych,które akurat będą dla ministra niewygodne. Dlatego gasimy iskrę wolności nauki, a to dla uniwersytetu jest najważniejsze.


Tymczasem w piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się strajk okupacyjny studentów, którzy w ten sposób chcą zaprotestować przeciwko reformie wicepremiera Jarosława Gowina. Jednak w opinii Jarosława Szlachetki, posła PiS, ma on wyłącznie charakter polityczny:


Konsultacje dotyczące ustawy trwają od ponad 2 lat i nie wiem, dlaczego akurat teraz wybuchły te protesty. Odnoszę nawet wrażenie, że studenci, którzy się do nich włączyli nie wiedzą, przeciwko czemu protestują.

Małopolscy politycy byli natomiast jednomyślni w sprawie nowych kompetencji, jakie w sprawie reglamentowania dostępu do alkoholu otrzymały samorządy. Jak jednak podkreślał Kazimierz Chrzanowski, radny Przyjaznego Krakowa z SLD, ustawodawca powinien też uzależnić możliwość sprzedaży napojów wyskokowych od minimalnej powierzchni sklepu:

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musielibyśmy dyskutować o nocnej sprzedaży alkoholu, bo od razu zniknęłyby budki, gdzie sprzedawany on jest przez zakratowane okienko. Obecnie Rada Miasta ma trzy pomysły: zakaz detalicznej sprzedaży alkoholu w wybranych dzielnicach, w całym Krakowie lub wyłącznie na terenie Starego Miasta.

Sporo dyskusji wywołała natomiast sprawa gospodarki odpadami. Obowiązująca od kilku lat tzw. ustawa śmieciowa przynosi dziś dobre efekty, problemem są natomiast stare przyzwyczajenia - tak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego z PSL:

Edukacja przyniosła skutki - nie znam szkoły, w której uczniowie nie segregowaliby odpadów. Gorzej jest natomiast z przyzwyczajeniami osób starszych, którzy równie chętnie wywożą śmieci do lasu, jak i wrzucają je do swojego pieca.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

33%
67%