|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do krakowskiej AGH, która otrzymała 15 milionów złotych grantu. Na tę nominację zagłosowało 39% osób.

Na drugiej pozycji znalazła się część duchownych, którzy odważnie wypowiedzieli się o problemie pedofilii w Kościele. Ta propozycja zyskała 34% głosów.

Trzecie miejsce dla Krakowa, który będzie miał Muzeum Wyspiańskiego. To spodobało się 31% głosujących.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zdemolowanie i okradzenie budującego się schroniska dla zwierząt w Nowym Sączu. To nie spodobało się 42% głosujących.

Na drugim miejscu uplasował się brak recepty na sytuację w proszowickim szpitalu. Ta nominacja zyskała 34% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 24% głosów – dla fatalnych wyników audytu w nowosądeckiej Infrastrukturze Miejskiej.

 


WYCZYN:

1. Część duchownych odważnie o problemie pedofilii w Kościele - Zdecydowany głos w tej sprawie zabierają krakowscy duchowni, mi.in. Jacek Prusak,  Piotr Studnicki i Adam Boniecki. WIĘCEJ

2. Kraków będzie miał Muzeum Wyspiańskiego - Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Wyspiańskiego. Na miejsce pawilonu wybrano działkę między Gmachem Głównym Muzeum Narodowego a Domem Studenckim "Żaczek" przy Błoniach. WIĘCEJ

3. Krakowska AGH doceniona. 15 mln zł dla krakowskiej uczelni - Projekt SANO Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest jednym z trzech polskich projektów, które zdobyły granty w prestiżowym konkursie Teaming for Excellence w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Ośrodek otrzyma na prowadzenie badań 15 mln euro. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Schronisko dla zwierząt w Nowym Sączu zdemolowane i okradzione - Złodzieje zdemolowali i okradli powstające w Nowym Sączu schronisko dla bezdomnych zwierząt. Zniszczyli instalację elektryczną i ukradli zamontowane przewody. Uszkodzili też pokrycia ścian oraz konstrukcję sufitu. Teraz trzeba będzie ponownie wykonać część zakończonych już prac. To na pewno opóźni oddanie do użytku schroniska, które planowano na czerwiec. WIĘCEJ

2. Fatalne wyniki audytu w nowosądeckiej Infrastrukturze Miejskiej - Audyt przeprowadzony w sądeckiej spółce Infrastruktura Miejska wykazał szereg nieprawidłowości. Miejska jednostka zajmuje się między innymi strefą płatnego parowania. Jak wykazała kontrola, spółka przyznała darmowe abonamenty na parkowanie na łączną kwotę stu tysięcy złotych. Zawierała też umowy bez procedur, a część pracowników otrzymywała co miesiąc nagrody. WIĘCEJ

3. Nadal nie ma recepty na ratowanie proszowickiego szpitala - W Proszowicach zakończyło się spotkanie w sprawie przyszłości szpitala powiatowego. Stoi przed nim widmo likwidacji. Placówka zakończyła bowiem poprzedni rok z 7,5-milionową stratą. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, radni powiatowi i przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek. Czy udało się im znaleźć receptę na problemy szpitala? WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Małopolscy politycy najwięcej czasu poświęcili problemowi pedofilii w polskim Kościele, choć jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości, jest to problem znany od lat:

 
Odnoszą wrażenie, że część hierarchów chciałaby spokojnie doczekać do emerytury z nadzieją, sytuacja się uspokoi. Zastanawia mnie też, dlaczego wielu przecież wspaniałych księży nie przeciwstawiało się złu we własnych szeregach.


Jak z kolei przekonywał Andrzej Hawranek, krakowski radny Platformy Obywatelskiej, w sprawie pedofilii w Kościele zawiodło też państwo:

 

Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z najcięższymi przestępstwami popełnionymi na dzieciach. Nie wyciąganie konsekwencji z tych problemów pokazuje, że państwo nie działa.

Goście Radia Kraków dobrze natomiast ocenili ideę budowy w Krakowie Muzeum Wyspiańskiego. Taka instytucja w Krakowie wydaje się czymś naturalnym, choć z drugiej strony powszechnie znany jest jedynie wycinek twórczości Wyspiańskiego - tak przekonywał Józef Brynkus, poseł Kukiz'15:

Cieszy mnie to, że będzie jednocześnie ekspozycja stała oraz czasowa. Takie rozwiązanie nie tylko wpłynie na frekwencje, lecz także umożliwi prezentację dzieł,które nie są powszechnie znane.

Małopolscy politycy uznali także, że wyniki audytu w sądeckiej Infrastrukturze Miejskiej zasługują na tytuł blamażu. To pokazuje, że samorządowcy sprawujący władzę przez kilka kadencji budują wokół siebie środowisko, w którym często dochodzi do nadużyć - tak przekonywał Łukasz Gibała, krakowski radny z klubu Kraków Dla Mieszkańców:


Wyniki audytu sprawiają, że aż włos jeży się na głowie, choć z drugiej strony uważam, że w Krakowie byłoby to samo. Każdy, kto chciałby wprowadzić w mieście standardy korporacyjne spotkałby się z podobna rzeczywistością.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz.8.30.

60%
40%