|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do Tarnowa. Na tamtejszej PWSZ powstało nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. To spodobało się 40% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się Kraków, który uhonoruje Dawida Kurzmanna. Na tę nominację zagłosowało 31% osób.

Trzecie miejsce dla nowoczesnego wozu, który otrzymali strażacy z lotniska w Balicach. Ta propozycja zyskała 29% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków seria alarmów bombowych w małopolskich szkołach. Ta nominacja zyskała 44% głosów.

Na drugim miejscu znalazły się wzloty i upadki krakowskich urzędników. To nie spodobało się 39% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 17% głosów – dla odzieży ze zdjęciami obozu koncentracyjnego.

 


WYCZYN

1. Kraków uhonoruje Dawida Kurzmanna - Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę nadającą jednej z nowo powstających krakowskich ulic imię Dawida Kurzmanna - opiekuna sierocińca w getcie, który w czasie jego likwidacji nie opuścił dzieci i razem z nimi zginął. Inicjatywa krakowskich przewodników miejskich zrzeszonych w Walkative!, poparta przez radnych Przyjaznego Krakowa, spotkała się z pozytywnym przyjęciem samorządowców. WIĘCEJ

2. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych w Tarnowie - 2,5 miliona złotych kosztowało uruchomienie w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej - Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych. Pieniądze na ten cel wyłożyło Ministerstwo Zdrowia. Centrum składa się z kilku specjalnie przygotowanych sal, odwzorowujących warunki panujące na szpitalnych oddziałach. Dzięki temu studenci pielęgniarstwa mogą uczyć się skomplikowanych procedur medycznych przy użyciu realistycznych fantomów przypominających ludzi. WIĘCEJ

3. Nowoczesny wóz dla strażaków warty 5 mln zł - Strażacy z krakowskiego lotniska otrzymali dziś jeden z najnowocześniejszych w Europie wozów strażackich. Ma napęd na osiem kół i może być obsługiwany przez zaledwie jednego strażaka. A jednocześnie to największy spośród wszystkich samochodów, które dotychczas służyły w jednostce na lotnisku - przyznaje dowódca Zbigniew Pudełko. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ

1. Wzloty i upadki krakowskich urzędników - Były dyrektor krakowskiego ZIKiT-u Jan T. zatrzymany przez policję - dowiedziało się Radio Kraków. Został przewieziony do aresztu śledczego. Według naszych informacji Jan T. został zatrzymany do odbycia kary dwóch lat więzienia, na które został skazany prawomocnym wyrokiem 19 marca (WIĘCEJ). Skazana prawomocnym wyrokiem za ustawianie przetargów Iwona Król w marcu dostała zakaz pełnienia funkcji kierowniczych i przestała być dyrektorką w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie. Urzędniczka jednak nie była długo bezrobotna. Jak czytamy na portalu Onet, od maja jest dyrektorem w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. WIĘCEJ

3. Odzież ze zdjęciami obozu koncentracyjnego - Firma Redbubble oferowała do sprzedaży w Internecie odzież, na której umieszczone były zdjęcia historycznych miejsc w niemieckim obozie Auschwitz. Zaprotestowało Muzeum Auschwitz. Jego rzecznik Bartosz Bartyzel powiedział, że firma usuwa już tę odzież z oferty. WIĘCEJ

3. Seria alarmów bombowych w małopolskich szkołach - Do 128 szkół w woj. małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie odbywają się egzaminy maturalne, dotarły we wtorek maile z informacjami o podłożeniu ładunku wybuchowego. W poniedziałek podobne fałszywe informacje przesłano do 28 placówek. WIĘCEJ

Od lewej: T.Arkit, J.Kwaśny, S.Moryc i Ł.Maślona (fot. M.Bartkowicz)

Minispódnica ze zdjęciem obozu Auschwitz, poduszka z bramą śmierci z Birkenau i torba na zakupy z grafiką przedstawiającą ogrodzenie z drutu kolczastego - takie produkty oferowała do sprzedaży jedna z internetowych firm. Po błyskawicznej reakcji Muzeum Auschwitz- przede wszystkim w mediach społecnościowych- firma wycofała kontrowersyjną linię produktów...niesmak jednak pozostał -  mówili zgodnie w Radiu Kraków małopolscy politycy.

Karygodne wykorzystanie symbolu Auschwitz przy próbie promocji - podkreślił Łukasz Maślona- krakowski Radny z Klubu Kraków dla mieszkańców:

Myślę, że każda następna firma mocno się zastanowi nad tym, czy rzeczywiście warto przekraczać granice, które są granicami dobrego smaku, bo nie można szargać pamięci chęcią zysku.


Jak dodał Tadeusz Arkit radny Województwa Małopolskiego z Koalicji Obywatelskiej - to nie pierwszy przypadek, gdy dzięki mediom społecznościowym Muzeum Auschwitz udaje się skutecznie i szybko zakończyć takie sprawy:

Pod presją stawia się biznes, który ocenia swoje ryzyko i widzi, że pomysł był kontrowersyjny i może przez chwilę udało się zarobić, to za chwilę można się skompromitować. Wsparcie internautów też zdało egzamin.

"Obrzydliwe jest mieszanie tych alarmów bombowych z polityką" - tak z kolei o serii alarmów ogłaszanych przed maturami mówił przewodniczący rady miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny. W ten sposób odniósł się do sporu między Sławomirem Broniarzem i małopolską kurator oświaty, Barbarą Nowak, którą szef ZNP ma wezwać do sądu za powiązanie alarmów ze strajkiem nauczycieli.

To nie pomaga dialogowi, który przeciez pani premier Szydło chce nadal z nauczycielami prowadzić. Upolitycznianie tego jest obrzydliwe i ogromnie liczę na to, że osoby winne tych alarmów zostaną złapane - to jest kwestia naszego cyberbezpieczeństwa.

Jak dodał natomiast krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Moryc - konsekwencje mogą być tragiczne, gdy alarm okaże się prawdziwy.

Kolejna informacja o podłożonej bombie, tak naprawdę wszystkich nas znieczula na takie ataki.

 

70%
30%