|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do wszystkich małopolskich szkół, które sklasyfikowały maturzystów. To spodobało się 54% głosujących.

Drugie miejsce dla pierwszego kroku w kierunku utworzenia na Kazimierzu parku kulturowego. Ta propozycja zyskała 26% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się balon widokowy, który wróci i zbada krakowskie powietrze. Na tę nominację zagłosowało 20% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków decyzja radnych, którzy nie zgodzili się, żeby Agnieszka Radwańska została honorową obywatelką Krakowa. To nie spodobało się 41% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się projekt "Nowa Huta Przyszłości", który istnieje wyłącznie na papierze i ma 2,8 mln zł straty. Na tę propozycję zagłosowało 40% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 19% głosów – dla wyremontowanego niedawno torowiska na alei Solidarności, które już nadaje się do poprawki.

 


Wyczyn:

1. Wszystkie małopolskie szkoły sklasyfikowały maturzystów - Wszystkie 422 szkoły w województwie małopolskim przeprowadziły rady klasyfikacyjne, czyli dopuściły uczniów do matury – poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie Jolanta Michalska. WIĘCEJ

2. Pierwszy krok w stronę utworzenia na Kazimierzu parku kulturowego - Krakowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia na Kazimierzu parku kulturowego. Dokument zakłada przygotowanie przez urząd miasta przepisów, które ograniczałyby wielkość i ilość szyldów i tablic reklamowych w tej zabytkowej dzielnicy Krakowa. WIĘCEJ

3. Balon widokowy zbada krakowskie powietrze - Po czterech latach przerwy mieszkańcy i turyści znów będą mogli podziwiać Kraków z lotu ptaka. Na Bulwar Wołyński, naprzeciwko kościoła na Skałce wraca balon widokowy. Tym razem jednak, oprócz rozrywki ma dostarczyć też pożytecznych informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Agnieszka Radwańska nie będzie honorowym obywatelem Krakowa - Agnieszka Radwańska nie zostanie honorowym obywatelem Krakowa. Jej kandydatura nie uzyskała od komisji wymaganej większości głosów. WIĘCEJ

2. Projekt "Nowa Huta Przyszłości" wyłącznie na papierze i z 2,8 mln zł straty - "Nowa Huta Przyszłości" miała ożywić dawne, poprzemysłowe tereny krakowskiej huty. Dodatkowo - obok strefy gospodarczej - miały tam powstać "Błonia 2.0", czyli nowy teren rekreacyjny dla mieszkanców Krakowa. Jak pisze Gazeta Wyborcza, na razie spółka nie może znaleźć wykonawcy kąpieliska. Do tego notuje stratę w wysokości 2,8 miliona złotych.

3. Wyremontowane niedawno torowisko na alei Solidarności do poprawki - Po tym jak przez kilka miesięcy tramwaje jeździły przez aleję Solidarności z prędkością nie większą niż 10 kilometrów na godzinę - a sprawę poruszano nawet w kampanii samorządowej - trasa została awaryjnie wyremontowana. Pojawiają się jednak sygnały, że torowisko wraca do dawnego stanu. WIĘCEJ

Posłuchaj audycji

Od lewej: Ł.Gibała, M.Drewnicki, J.Brynkus i D.Jaśkowiec (fot. M.Bartkowicz)

Zgodnie z oczekiwaniami najgorętszą dyskusję wzbudził fakt, że Agnieszka Radwańska nie została honorową obywatelką Krakowa. Jej kandydatura nie uzyskała od komisji wymaganej większości głosów. Jak tłumaczył obecny w studiu Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, sprzeciw radnych budził między innymi zbyt młody wiek tenisistki oraz zaangażowanie polityczne jej rodziny. Te twierdzenia spotkały się ze zdecydowaną krytyką pozostałych gości i apelem: Nie upolityczniamy tego. Józej Brynkus, Michał Drewnicki i Łukasz Gibała zgodnie też podkreślali zasługi Agnieszki Radwańskiej dla Krakowa.

- Dla mnie to jest jakiś kosmos. Nie wiem, jak można tak ważny tytuł przyznać na podstawie tego, jakie polityczne poglądy ma czyjś ojciec, matka czy ciotka. To jest dyskryminacja ze względu na poglądy polityczne – mówił Michał Drewnicki.

Sporo uwagi poświęcono także zawieszeniu strajku w oświacie i obradom oświatowego okrągłego stołu, których pierwsza tura zakończyła się w piątek. Bardzo krytyczny wobec tej inicjatywy był jej uczestnik Józef Brynkus. Józef Brynkus, Dominik Jaśkowiec i Łukasz Gibała podkreślali, że w Polsce konieczna jest reforma oświaty.

- Trzeba oddzielić dwie sprawy – kwestię klasyfikacji uczniów – to rzeczywiście jest pewien sukces – od spraw dotyczących oświaty. Dobrze, że maturzyści mogą być spokojni, ale sytuacja w szkolnictwie nie poprawiła się ani o centymetr - mówił na naszej antenie poseł Kukiz 15.

W kwestii pozostałych nominacji nasi goście byli o wiele bardziej zgodni. W zasadzie wszyscy zgadzają się, że park kulturowy na krakowskim Kazimierzu jest potrzebny. Przy tej okazji wróciła też dyskusja o strefie czystego transportu.

- Park kulturowy jest zdecydowanie potrzebny. To ważne i cenne miejsce, a panuje tam chaos. Dla mnie ważne jest, żeby przedsiębiorców, którzy tam są, nie zostawić na lodzie, tylko im pomóc przez rzetelne informowanie oraz w praktyczny sposób. Jestem za tym, żeby miasto fundowało pomoc projektową – mówił Łukasz Gibała.

Większych kontrowersji nie wzbudził też powrót balonu widokowego, który zbada krakowskie powietrze. Jednak jego otoczenie doczekało się wielu słów krytyki.

Dwie nowohuckie nominacje do tytułu blamażu tygodnia też zbytnio nie podzieliły dyskutantów.

- Projekt Nowa Huta Przyszłości to nie jest sukces miasta. Byłem parę miesięcy temu w podobnie funkcjonującej strefie pod Rzeszowem i to jest fenomenalne, co się tam dzieje. Kraków takie miejsce musi mieć – mówił Dominik Jaśkowiec.

 

78%
22%