|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do policjantów, którzy rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. To spodobało się 81% głosujących.

Drugie miejsce dla programu Rodzina 500+, z którego w ciągu trzech lat do rodzin w Małopolsce trafiło prawie 6,5 miliarda złotych. Ta propozycja zyskała 14% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł trzypoziomowy parking na trzysta miejsc, który ma powstać w centrum Limanowej. Tak zdecydowało 5% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wnioski po kontroli w Tarnowie: mimo deklaracji, wielu mieszkańców nie segreguje odpadów. To nie podoba się 44% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się ciąg dalszy zamieszania wokół Stowarzyszenia Wiosna. Na tę nominację zagłosowało 34% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla motorniczego, który korzystał z telefonu podczas prowadzenia tramwaju.

 


WYCZYN:

1. Prawie 6,5 miliarda w 3 lata trafiło do rodzin w Małopolsce z programu Rodzina 500+ - "Program Rodzina 500+ to nie tylko realne wsparcie rodzin, ale też potężny zastrzyk dla rozwoju małopolskiej gospodarki" - przekonywał w podkrakowskich Liszkach Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik. Program 500 plus działa od trzech lat. W tym czasie do rodzin w Małopolsce trafiło prawie 6,5 miliarda złotych. Obecnie z dodatkowych pieniędzy korzysta ponad 220 tysięcy małopolskich rodzin. WIĘCEJ

2. Rozbito grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów - Policja rozbiła grupę przestępców, która zajmowała się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów. Przestępcy działali w podkrakowskiej firmie Clif, przeciwko której mieszkańcy wielokrotnie protestowali. Spółka po atrakcyjnej cenie skupowała od różnych przedsiębiorstw towar do utylizacji. W rzeczywistości niebezpieczne chemikalia zamiast trafiać do certyfikowanych spalarni, były wywożone z terenu spółki do różnych magazynów. WIĘCEJ

3. W centrum Limanowej powstanie trzypoziomowy parking na trzysta miejsc. Skończą się problemy z parkowaniem? - Kierowcy już nie będą mieli problemów ze znalezieniem miejsc postojowych w Limanowej. Jest już gotowy projekt, a wkrótce ruszy budowa trzypoziomowego parkingu tuż obok limanowskiej bazyliki. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Ciąg dalszy zamieszania wokół Stowarzyszenia Wiosna - Sąd wykreślił z KRS Joannę Sadzik jako prezesa Wiosny, ale nie dokonał wpisu nazwiska nowego prezesa. WIĘCEJ i WIĘCEJ

2. Wnioski po kontroli w Tarnowie: mimo deklaracji, wielu mieszkańców nie segreguje odpadów - Miejscy radni nie zgodzili się na zdecydowana podwyżkę stawek śmieciowych w Tarnowie. Urzędnicy sprawdzają więc czy tarnowianie płacą za wywóz odpadów tyle, ile powinni. Tarnowscy urzędnicy w asyście strażników miejskich skontrolowali altany śmietnikowe. Efekty nie są najlepsze dla mieszkańców. Okazało się, że większość z mieszkańców bloków, mimo że zadeklarowała segregowanie odpadów, nie robi tego. WIĘCEJ

3. Motorniczy korzystał z telefonu podczas prowadzenia tramwaju - Motorniczy tramwaju linii 52 w Krakowie korzystał z telefonu w czasie jazdy. Zbulwersowany pasażer o sprawie poinformował Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. WIĘCEJ

Od lewej G.Biedroń, A.Szczepańska, R.Śmiałek i N.Kaczmarczyk (fot.M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków zgodnie uznali, że wprowadzenie programu Rodzina 500+ było potrzebne. Odnieśli się w ten sposób do przedstawionych w mijającym tygodniu statystyk, z których wynika, że w ciągu trzech lat obowiązywania programu, do Małopolski trafiło 6,5 miliarda złotych, a obecnie z dodatkowych pieniędzy korzysta ponad 220 tysięcy małopolskich rodzin. Jak przyznał w Radiu Kraków poseł Norbert Kaczmarczyk z Kukiz'15, kiedy ustanawiano program, głosował w Sejmie za jego wprowadzeniem, chociaż jest członkiem opozycyjnego wobec rządu ugrupowania.

Jestem dumny, że tak głosowałem, ze względu chociażby na zmniejszenie się skali skrajnego ubóstwa wśród dzieci - wg danych pochodzących z 2017 roku spadło ono w kraju z poziomu 9 proc. do 4,7 proc., a o 20 proc. zmniejszyła się liczba ludności korzystająca z pomocy społecznej. Mimo to,  w 2017 roku skrajne ubóstwo wśród dzieci w Małopolsce wciąż wynosi 7,4 proc. Ten program jest bardzo potrzebny i tym bardziej właśnie w Małopolsce.

To sytuacja groźna dla dalszej przyszłości stowarzyszenia - przyznali dyskutanci oceniając kolejne zamieszanie wokół krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna, realizującego m.in. projekt "Szlachetka Paczka". Przypomnijmy, że w wyniku ostatniej decyzji sądu, w KRS została wykreślona z funkcji prezesa Janna Sadzik, ale nie dokonano wpisu nazwiska nowego prezesa.  - Jestem głęboko rozczarowana całą sytuacją - powiedziała Alicja Szczepańska, radna klubu "Kraków dla mieszkańców".

Byłam wolontariuszką Szlachetnej Paczki. W świetle doniesień dotyczących mobbingu jak również nieporozumień, które są teraz, moje wątpliwości wzbudza kwestia uczciwości całego stowarzyszenia. Jest mi przykro, że tyle lat pracy i ciężkiego zaangażowania wolontariuszy jest w tym momencie zaprzepaszczane.

Dyskutowano także o problemach mieszkańców Tarnowa z segregowaniem śmieci. Jak wykazała kontrola miejskich urzędników, zdecydowana większość lokatorów skontrolowanych nieruchomości nie robi tego, mimo wcześniejszych deklaracji. Władze Tarnowa zapowiedziały już, że nieuczciwym mieszkańcom podniosą stawki za odbiór odpadów z 11 do 25 złotych na osobę. - Takie zachowanie to krzyk rozpaczy prezydenta Tarnowa - powiedział Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Co robiono przez ostatnie kilka lat? Dlaczego wcześniej nie spotykano się, nie rozmawiano, nie szkolono? To jest również zadanie dla szkół. Samorządowcy w tej chwili rozpaczają, ponieważ przepisy wymuszają o wiele większy udział segregowanych śmieci. Nagle budzą się, że już nie wystarczy mieć dwadzieścia procent posegregowanych odpadów, bo trzeba mieć trzydzieści czy czterdzieści procent.

Wśród nominacji do blamażu tygodnia znalazła się także historia krakowskiego motornicznego, który prowadził tramwaj, korzystając jednocześnie z telefonu komórkowego. Jeden z pasażerów zgłosił jego zachowanie do MPK, a motorniczy otrzymał kilkaset złotych kary. Jak mówił Ryszard Śmiałek, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Małopolsce, kary za takie zachowanie powinny być zdecydowanie bardziej dotkliwe.

Powinny być mandaty za to podniesione ale powinna być też przede wszystkim uruchomiona jakaś kampania społeczna, która wywoła refleksję na temat tego, że stajemy się powoli niewolnikami czy zakładnikami smartfonów.  Dotyczy to nie tylko tego motorniczego ale również pieszych. Powinno się pokazać, ile osób wpada pod samochód czy ulega innym wypadkom tylko dlatego, że idąc przez ruchliwą ulicę korzystają ze smartfona, o zachowniu kierowców już nie wspominając.

85%
15%