|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano "Wyczyn" wędruje do Poronina, gdzie otwarto ważny węzeł drogowy. To spodobało się 42% głosujących. Drugie miejsce dla Krakowa, który jako pierwszy w Polsce wprowadza strefę czystego transportu. Na tę propozycję zagłosowało 37% osób. Na trzecim miejscu znalazła się Wisła Kraków, która została uratowana, chociaż wątpliwości nadal są. Ta nominacja zyskała 22 głosów.

"Blamaż Tygodnia" to zdaniem internautów Radia Kraków wyniki raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jeśli wymiana pieców będzie się odbywać w dotychczasowym tempie, to potrwa 50 lat. To nie podoba się 54% głosujących. Na drugim miejscu uplasował się smutny koniec Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Ta propozycja zyskała 25% głosów. Trzecie miejsce - z wynikiem 21% głosów - dla coraz trudniejszej sytuacji w edukacji.

 


WYCZYN:

1. Wisła Kraków uratowania, ale pozostają wielkie wątpliwości - Teraz już oficjalnie. Wisła Kraków ma nowego inwestora. To luksembursko-brytyjskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych. Stało się ono właścicielem stu procent akcji. Klub w komunikacie pisze, że szczegóły umowy są objęte tajemnicą. WIĘCEJ

2. Kraków, jako pierwszy w Polsce, wprowadza strefę czystego transportu - Krakowscy radni przyjęli uchwałę, która ogranicza ruch w najbardziej turystycznej części Kazimierza. Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które ogranicza ruch na mocy Ustawy o Elektromobilności. Przegłosowana w środę uchwała zakłada, że na Kazimierz będą mogły wjeżdżać tylko samochody elektryczne, wodorowe i na gaz CNG, a także mieszkańcy, przedsiębiorcy i taksówkarze. WIĘCEJ

3. Węzeł drogowy w Poroninie oddany do użytku - Węzeł w Poroninie to trzypoziomowe skrzyżowanie na Zakopiance, przy wjeździe do Zakopanego. Inwestycja ma odkorkować tę część trasy. Zapewni bezkolizyjny dojazd do stolicy Tatr, a także do Zębu i w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. WIĘCEJ

 

Sonda: 851

BLAMAŻ:

1. Coraz trudniejsza sytuacja w edukacji - Związkowcy z Solidarności i ZNP zapowiadają protesty, nauczyciele przechodzą na L-4. WIĘCEJ

2. Raport Krakowskiego Alarmu Smogowego: jeśli wymiana pieców będzie się odbywać w dotychczasowym tempie, to potrwa 50 lat - W dziesięciu powiatach Małopolski we wtorek ogłoszono drugi stopień ostrzeżenia przed smogiem. Na szybką poprawę stanu powietrza się nie zanosi - ocenia Krakowski Alarm Smogowy. W tym tempie wymiany pieców na czyste powietrze możemy liczyć najwcześniej za... pięćdziesiąt lat. Krakowski Alarm Smogowy przedstawił alarmujące dane. W ubiegłym roku aż w 95 małopolskich gminach nie wymieniono ani jednego pieca! A kotły najgorszej klasy muszą zniknąć do 2023 roku. Taki termin nakłada uchwała antysmogowa dla Małopolski. WIĘCEJ

3. Smutny koniec Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu - Drugi przetarg, w którym nowoczesny gmach wraz z wyposażeniem można było kupić za 35,5 mln zł, podobnie jak pierwszy zakończył się fiaskiem. Brainville pójdzie pod młotek po raz trzeci, za jeszcze niższą cenę. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Ustanowienie strefy czystego ruchu to pierwsza ważna rzecz zrobiona w ostatnich latach dla mieszkańców krakowskiego Kazimierza - tak przekonywał Łukasz Maślona, radny z klubu Kraków dla Mieszkańców. Do strefy będą mogli wjechać mieszkańcy, tamtejsi przedsiębiorcy oraz właściciele samochodów elektrycznych, wodorowych lub napędzanych gazem ziemnym. Dotąd myślano przede wszystkim o turystach, a nie o mieszkańcach Kazimierza - mówił Maślona:

 

Byłem mieszkańcem Kazmierza wtedy, gdy pojawiła się moda na to miejsce. Obserwowałem efekt wypychania mieszkańców: znikały sklepiki, kioski ruchu, a nawet kolektura Lotto. Potem ich miejsca zajmowały knajpki.

 

Jednak w opinii Michała Drewnickiego, radnego PiS, po wprowadzeniu strefy czystego transportu stracą przedsiębiorcy z Kazimierza:


Strefa źle wpłynie na ostatnie małe sklepy, które tam pozostały, jak np. przy ul. św.Józefa. Obawiam się, że zmiany doprowadzą je do bankructwa.

Małopolscy politycy byli natomiast zgodni w ocenie sytuacji Wisły Kraków. Wokół nowych udziałowców Wisły nadal jest dużo niewiadomych, część z nich powinno wyjaśnić spotkanie inwestorów z prezydentem miasta - tak mówił w Radiu Kraków Jerzy Maciej Fedorowicz, wojewódzki radny PO:

Obawiam się, że nie ma filantropów, którzy chcieliby wyłożyć własne 130 mln. Są jeszcze podteksty związane z terenami, które posiada TS Wisła, a nie spółka akcyjna, ale podejrzewam, że tego nie doczytali inwestorzy.

Goście programu uznali także, że fala L4 wśród nauczycieli może budzić wątpliwości, choć żądania wyższych płac są w pełni zasadne. Wynagrodzenia nauczycieli to wynik zaniedbania wszystkich dotychczasowych ekip rządowych - tak przekonywał w Radiu Kraków Jakub Kwaśny, szef tarnowskiej Rady Miasta z klubu Nasze Miasto Tarnów:

Zarobki nauczycieli to blamaż całego państwa, a nie kolejnych ekip politycznych. To powód do wstydu, bo od pracy nauczycieli zależy nie tylko przyszłość najmłodszych, ale całego kraju.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz.8.30.

67%
33%