|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do krakowskich radnych, którzy byli jednogłośni ws. osiedla Podwawelskiego. To spodobało się 51% głosujących.

Drugie miejsce dla Krakowa, który bije kolejne rekordy. Ta propozycja zyskała 39% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się 40 tysięcy masek antysmogowych, które trafią do mieszkańców Krakowa. Na tę nominację zagłosowało 10% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków niepewna sytuacja w Wiśle Kraków. Tak zdecydowało 55% osób.

Na drugim miejscu uplasowała się dalsza rozbudowa architektonicznego koszmaru na ulicy Centralnej w Krakowie. To nie podoba się 24% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 21% głosów – dla nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów w Trzyciążu pod Olkuszem.


 

WYCZYN:

1. Kraków bije kolejne rekordy - 13,5 mln turystów w 2018 roku (WIĘCEJ), 165 wydarzeń w Tauron Arenie. WIĘCEJ

2. Krakowska Rada Miasta jednogłośna w sprawie osiedla Podwawelskiego - Krakowscy radni jednogłośni w kwestii parku Podwawelskiego na osiedlu Podwawelskim w Krakowie. Radni przyjęli uchwałę kierunkową dla prezydenta o podjęcie wszelkich dostępnych działań w celu zachowania zieleni w miejscu, w którym plan zagospodarowania przestrzeni dopuszcza w tej chwili budowę bloków. WIĘCEJ

3. Do mieszkańców Krakowa trafi 40 tys. masek antysmogowych - Miasto zakupiło ponad 40 tys. półmasek antysmogowych, które będą rozdawane mieszkańcom w Klubach Rodzica, Centrach Aktywności Seniorów i przychodniach pulmonologicznych. W środę otrzymali je m.in. pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Zamiast rozbiórki koszmaru architektonicznego przy ul. Centralnej w Krakowie, jego dalsza rozbudowa - Dom jednorodzinny, obok warsztat samochodowy, a nad nim kilkukondygnacyjny niedokończony blok. Taki architektoniczne "cudo" powstało przy ulicy Centralnej 57 w Krakowie. Urzędnicy uznali, że to samowola budowlana i nakazali rozbiórkę. Jednak - jak czytamy na portalu Onet - Małopolski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie nakazał raz jeszcze rozpoznać sprawę czy budowa rzeczywiście jest samowolą. Powód? Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił plan zagospodarowania dla tego terenu. Efekt jest taki, że inwestor zamiast rozebrać budynek prowadzi budowę. WIĘCEJ

2. Kolejne nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów. Tym razem w Trzyciążu pod Olkuszem - Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego składowiska w Trzyciążu niedaleko Olkusza. Policja znalazła tam co najmniej 80 pojemników typu mauser i beczek z substancjami niewiadomego pochodzenia. Prokuratorskie śledztwo dotyczy nielegalnego składowania od 1 sierpnia do 13 grudnia 2018 r. odpadów i substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu człowieka albo negatywnie wpłynąć na jakość powietrza lub gleb. WIĘCEJ

3. 13-krotny mistrz Polski bliski dna - Nie udało się wynegocjować przejęcia klubu od Towarzystwa Sportowego. Oficjalny portal Wisły Kraków przekazał następującą informację: ”Potencjalni inwestorzy: Wojciech Kwiecień, Wiesław Włodarski, Dasta Invest i Antrans podjęli decyzję o rezygnacji z planów przejęcia Wisły Kraków SA. Po przeprowadzeniu audytu uznali, że jest to wyzwanie przekraczające ich możliwości. Kontynuowane są rozmowy z pozostałymi podmiotami”. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Trzeba zrobić wszystko, żeby uratować Wisłę Kraków - tak zgodnie mówili goście Radia Kraków. Z rozmów dotyczących przejęcia klubu wycofali się inwestorzy, co w konsekwencji dla piłkarzy może się skończyć 4 ligą, a dla miasta koniecznością utrzymywania pustego stadionu. Jak przekonywał Kazimierz Chrzanowski, radny Przyjaznego Krakowa z SLD, w sprawę Wisły powinny się włączyć także władze miasta:


Miasto tez musi pomóc klubowi, ale nie jestem przekonany, czy finansowo. Na pewno za mało wykorzystywany jest stadion przy Reymonta, choć już teraz jego pomieszczenia wykorzystuje Miejska Infrastruktura i zarząd Zieleni Miejskiej.


Jak z kolei przekonywał Bogdan Pęk, małopolski radny PiS, sprawą Wisły powinno się też zainteresować władze centralne:


Nie można spokojnie patrzeć, jak to wszystko niszczeje. W sprawę Wisły powinno się zaangażować miasto - nie wykluczam, że w porozumieniu z rządem,który mógłby przeznaczyć na to jakąś subwencję.

Goście programu przekonywali też, że sprawa wielokondygnacyjnej nadbudowy nad domem jednorodzinnym przy ulicy Centralnej w Krakowie powinna się zakończyć pokazową rozbiórką. Jak podkreślał Tadeusz Arkit, małopolski radny PO, rozbiórka byłaby przestrogą dla inwestorów próbujących omijać prawo:

W wypadku, kiedy inwestor ma świadomość, że robi coś wbrew polityce przestrzennej miasta, wbrew planom przestrzennym, powinien być nakaz rozbiórki. Gdyby kilka takich zdarzeń odpowiednio nagłośnić, to każdy następny inwestor byłby ostrożny.


Małopolscy politycy docenili natomiast kolejny rekord Krakowa. Jednak, jak przekonywała Alicja Szczepańska, radna klubu Kraków Dla Mieszkańców, 13,5 mln turystów to nie jest jeszcze szczyt możliwości Krakowa, lecz już przy tej liczbie mieszkańcy odczuwają skutki tzw. turystyfikacji:

Bardzo dobrym przykładem jest Kino Ars, które niestety zamknięte. Władze miasta na pierwszym planie powinny stawiać komfort życia mieszkańców, choć oczywiście bardzo ważne są wpływy do budżetu. Jesteśmy dumni ze swojego miasta, ale powinniśmy zmodyfikować naszą politykę turystyczną.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

55%
45%