|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” ex aequo wędruje do Benedyktynek ze Staniątek, które zebrały pieniądze na stworzenie centrum naukowo-badawczego i muzeum i do krakowskich uczelni, które znalazły się wśród liderów.

Na trzecim miejscu uplasowały się nowe atrakcje turystyczne w Małopolsce, na które zagłosowało 20% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków pożar składowiska w Trzebini i niekończące się problemy z odpadami w Kluczach. To nie spodobało się 56% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się Stary Teatr ze starymi kłopotami. Ta propozycja zyskała 24% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 20% głosów – dla nieroztropnych turystów, którzy są zmorą ratowników TOPR.

 

Wyczyn:

1. Krakowskie uczelnie wśród liderów - W rankingu Perspektyw UJ uplasował się na pierwszym miejscu, AGH na piątym. WIĘCEJ

2. Benedyktynki ze Staniątek zebrały pieniądze, które umożliwią im stworzenie centrum naukowo-badawczego i muzeum - Siostry zebrały pieniądze, które umożliwią im utworzenie centrum naukowo-badawczego i muzeum. Uratują dzięki temu cenne zabytki - starodruki, naczynia liturgiczne czy dzieła sztuki. Zgromadzone przez mniszki środki to ponad 3 miliony złotych na wkład własny do projektu "Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego". Niestety w dużej mierze pochodzą one z pożyczki. To oznacza, że benedyktynki nadal muszą ciężko pracować, by je zwrócić... WIĘCEJ

3. Nowe atrakcje turystyczne w Małopolsce - Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej (WIĘCEJ) oraz bobrowisko w Starym Sączu. WIĘCEJ

 


Blamaż:

1. Pożar składowiska w Trzebini i niekończące się problemy z odpadami w Kluczach - We wtorek późnym wieczorem, po blisko 70 godzinach bardzo trudnej akcji, strażacy ugasili w końcu pożar składowiska odpadów na granicy Trzebini i Chrzanowa. Od niedzieli płonęły tam odpady: głównie gumy i tekstylia. Pożar objął około hektara terenu. (WIĘCEJ) Tymczasem w Kluczach koło Olkusza doszło do pożaru w październiku ubiegłego roku. A śmieci jak leżały, tak leżą nadal. WIĘCEJ

2. Nieroztropni turyści zmorą ratowników TOPR - Na wielu szlakach po północnej stronie Tatr Wysokich, nadal zalegają duże płaty śniegu i pokonanie ich bez zimowego sprzętu jest bardzo niebezpieczne. Apele TOPR-owców jednak nie skutkują. W czwartek ratownicy TOPR udzielili pomocy turyście, który nie potrafił zejść z trudnego technicznie masywu Koziego Wierchu. Został ewakuowany za pomocą śmigłowca. Na Rysach doszło do dwóch wypadków jednocześnie. Turyści po upadku na śniegu wymagali transportu do szpitala. Z kolei w piątek dwie turystki pośliznęły się na śniegu w Zawratowym Żlebie. Obie trafiły do szpitala. Ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo. WIĘCEJ

3. Stary Teatr, stare kłopoty - Kilkudziesięciu aktorów może opuścić scenę narodową. Wedle nieoficjalnych informacji, artyści nie chcą firmować własnymi twarzami pomysłów Marka Mikosa, szefa narodowej sceny. Jak podaje Gazeta Wyborcza, dyrektor nie odpuszcza: zwodzi Radę Artystyczną, zaprasza do współpracy inne zespoły aktorskie i cenzuruje profil facebookowy teatru.

fot: Jacek Bańka

Problemy na małopolskich składowiskach odpadów to, według gości programu, bezapelacyjny blamaż tygodnia. W odpowiedzi na serię pożarów na składowiskach, a także na doniesienia o napływie do Polski śmieci z całego świata minister środowiska zadeklarował "zero tolerancji dla mafii śmieciowej". Jak jednak pokazał raport NIK z gospodarką odpadami nie radzą sobie także samorządy. W opinii Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego PiS, ustawa śmieciowa przestaje działać:

Lokalny rynek został podzielony przez kilka firm, które teraz niemal z miesiąca na miesiąc podnoszą stawki. Skutek jest taki, że samorządy zaczynają przerzucać koszty na mieszkańców. To pokazuje, że ustawa śmieciowa nie uregulowała rynku odpadów.

Jak dodawał Kazimierz Chrzanowski, radny Przyjaznego Krakowa z SLD, w walce z dzikimi wysypiskami oraz mafią śmieciową administracja rządowa powinna ściśle współpracować z samorządami:

Przedsiębiorcy, którzy sprowadzają odpady kalkulują:  śmieci na wysypisku, pieniądze na koncie, firma może przestać istnieć. I tu jest rola rządu. Natomiast samorządy powinny przyjrzeć się działalności lokalnych firm i funkcjonowaniu lokalnej gospodarki odpadami.

Małopolscy politycy wysoko ocenili natomiast działalność sióstr benedyktynek ze Staniątek, a także udzieloną im pomoc starostwa wielickiego. Siostrom udało się zebrać ponad 3 mln zł na wkład własny, który umożliwi zdobycie dotacji na utworzenie tam muzeum i centrum naukowo-badawczego. Jednak aż 2 mln to pożyczka udzielona przez starostwo, co - w opinii Aleksandra Miszalskiego, radnego i szefa małopolskiej PO - pokazuje właściwą rolę, jaką powinien pełnić samorząd:

Tego typu inicjatywy najlepiej widza samorządowcy  z danego regionu. Dlatego wszelkie ograniczenia działalności samorządów, czy też obniżanie uposażeń samorządowców nie służy Polsce lokalnej.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

80%
20%