|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do mieszkańców Nowego Sącza, którzy samodzielnie zmieniają zdewastowaną miejską działkę w centrum rekreacyjne. To spodobało się 65% głosujących.

Drugie miejsce dla małopolskich policjantów i prokuratorów, którzy rozwiązali dwie trudne sprawy. Ta propozycja zyskała 21% głosów.

Na trzecim miejscu uplasował się park Krakowski, który od niedawna nosi imię Marka Grechuty. Na tę nominację zagłosowało 14% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków spór o chaos komunikacyjny na Sądecczyźnie. To nie podoba się 54% głosujących.

Na drugim miejscu znalazły się „Skrzydła Krakowa” uziemione od dwóch lat. Ta nominacja zyskała 31% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla motocyklisty, który uciekał przed tarnowską drogówką.

 


Wyczyn:

1. Mieszkańcy samodzielnie zmieniają zdewastowaną miejską działkę w centrum rekreacyjne - Na mieszkańcach osiedla Dąbrówka w Nowym Sącza można się wzorować. Sądeczanie zakasali rękawy i zmieniają, jeszcze kilka lat temu zdewastowaną miejską działkę, w centrum rekreacyjne. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego powstał plac zabaw, siłownia i budowany jest parking. W czynie społecznym mieszkańcy postawili natomiast grillowisko, dbają o zieleń i urządzają boisko do piłki plażowej. WIĘCEJ

2. Marek Grechuta ma swój park w Krakowie - Park Krakowski przy Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie od środy oficjalnie nosi imię Marka Grechuty. Pomysł prezydenta Jacka Majchrowskiego na uczczenie w ten sposób wybitnego krakowskiego artysty zyskał poparcie krakowskich radnych. WIĘCEJ

3. Sukcesy małopolskich policjantów i prokuratorów - Dziewięć osób - członków mafii krakowskiej - usłyszało 31 zarzutów; chodzi m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzanie do obrotu znacznej ilości narkotyków - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Z informacji prokuratury wynika, że grupa przestępcza, do której należeli podejrzani w latach 2006-2016 zajmowała się w Krakowie handlem narkotykami, pobiciami oraz przestępstwami przeciwko porządkowi publicznemu i mieniu. (WIĘCEJ). Ponadto badania genetyczne pozwoliły na wyjaśnienie sprawy gwałtu sprzed 9 lat. WIĘCEJ

 

Blamaż: 

1. Trwa spór o chaos komunikacyjny na Sądecczyźnie, niewykluczona jest budowa mostu tymczasowego - Po zamknięciu mosty Heleńskiego Sądecczyzna stoi w korkach. Tymczasowa przeprawa miałaby pomóc w rozładowaniu korków, jakie tworzą się po zamknięciu mostu Heleńskiego. Pomysł forsuje gmina Chełmiec, którego mieszkańcy najbardziej odczuwają skutki zamknięcia mostu. Tysiące osób, dojeżdżając codziennie do pracy w mieście, stoi w korkach. Radni uważają, że wójt Bernard Stawiarski powinien przyjąć propozycję władz Nowego Sącza, dotyczącą uruchomienia na terenie gminy połączeń autobusowych i współfinansowania kursów szynobusu z miasta, aż do pobliskich Marcinkowic. WIĘCEJ i WIĘCEJ

2. Skrzydła Krakowa uziemione od dwóch lat - Miały być szkolenia szybowcowe i loty widokowe dla mieszkańców. Mijają dwa lata, projekt "Skrzydła Krakowa", który wygrał budżet obywatelski w 2016 roku nadal jest uziemiony. Miasto ogłasza kolejne konkursy, a Aeroklub Krakowski, który jest autorem projektu nie spełnia kryteriów do jego realizacji. WIĘCEJ

3. Motocyklista uciekał przed tarnowską drogówką. "Zarobił" ponad 80 punktów karnych - Zamiast kilkusetzłotowego mandatu za prowadzenie motocykla bez uprawnień, stracił prawo jazdy i czeka go sprawa w sądzie. Mowa o mieszkańcu powiatu sądeckiego, który w brawurowy sposób uciekał tarnowskiej drogówce. To miała być rutynowa kontrola na odcinku między Tarnowem, a Tuchowem. Niestety motocyklista nie zatrzymał się na żądania patrolu. WIĘCEJ

Od lewej: J.Brynkus, M.Kękuś, G.Filipek i J.Lassota (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków wiele miejsca poświęcili chaosowi komunikacyjnemu, jaki zapanował na Sądecczyźnie po zamknięciu Mostu Heleńskiego w Nowym Sączu. W ich zgodnej opinii pomysły, by wojsko wybudowało tam teraz przeprawę tymczasową, pojawiają się zdecydowanie za późno. Jak mówił Józef Lassota, poseł Platformy Obywatelskiej i były prezydent Krakowa, należało o tym pomyśleć na długo przed zamknięciem mostu.

Nie da się tego zrobić ot tak, strzelić palcami i postawić most tymczasowy, nawet jeśli miałoby to zrobić wojsko. Żołnierze oczywiście potrafią postawić most w ciągu paru dni. Trzeba natomiast dopełnić wcześniej wszelkich formalności. Chodzi przecież o normalną przeprawę drogową. Kiedyś, kiedy był remontowany Most Dębnicki w Krakowie, około pół roku trwały przygotowania do tego, by wojsko postawiło przeprawę zastępczą. Udało się, a ten zastępczy most bardzo dobrze wtedy służył.

Ożywioną dyskusję wywołał także "wyczyn" mieszkańca powiatu sądeckiego, który uciekał na motorze przed policją wielokrotnie łamiąc przepisy i zdobywając w ten sposób 80 punktów karnych. Stracił już prawo jazdy i czeka go sprawa w sądzie. Zdaniem Mariusza Kękusia, krakowskiego radnego z klubu Prawa i Sprawiedliwości, kary dla takich osób powinny być jednak znacznie surowsze.

Takie osoby powinny być dożywotnio pozbawiane prawa jazdy. Ten człowiek narażał zdrowie i życie mieszkańców i nie wiadomo jakby się to skończyło, dlatego nigdy prawo jazdy nie powinno do niego wrócić. Ktoś tak nieodpowiedzialny nie powinien więcej jeździć po naszych drogach. Trzeba coś z tym zrobić, bo tego typu wariatów nie brakuje.  

Goście Radia Kraków chwalili także działania policji, które przyczyniły się do zatrzymania 9 członków tzw. mafii krakowskiej. Grupa przestępcza, do której należeli, miała w latach 2006-2016 zajmować się w Krakowie handlem narkotykami i pobiciami, działając m.in. w środowisku związanym z kibicami piłkarskimi. Zdaniem posła Józefa Brynkusa z Kukiz'15, nie należy jednak wiązać tych zatrzymań przede wszystkim ze światem sportu.

To nie są osoby, które bezpośrednio są związane z kibicami piłkarskimi. To są osoby, które szukają w tym środowisku tzw. targetu - czyli osób, które będą potencjalnie ich klientami i oczywiście to jest bardzo złe. Skuteczność działania policji trzeba tutaj tylko i wyłącznie pochwalić.

Z uznaniem spotkał się także poparty przez radnych pomysł prezydenta Krakowa, by Park Krakowski nosił imię Marka Grechuty. W sobotę, 2 czerwca, park zostanie uroczyście otwarty do użytku po kilkumiesięcznej rewitalizacji. Jak mówił w Radiu Kraków Grzegorz Filipek, przewodniczący Nowoczesnej w Małopolsce, jest to bardzo dobra inicjatywa.

Wiele rzeczy panu prezydentowi Majchrowskiemu mogę zarzucić, ale muszę przyznać, że w przypadku idei parków i miejsc zielonych miasto zaczyna robić dobrą robotę. Mówię, że zaczyna, bo to trochę jednak działania opóźnione ale takim pomysłom jak idea parków kieszonkowych czy chociażby Park Marka Grechuty można tylko przyklasnąć.

83%
17%