|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do całej Małopolski, gdzie górą jest kolej. Ta propozycja zyskała aż 72% głosów.

Drugie miejsce dla mineralnego szlaku rowerowego w okolicach Muszyny. Na tę nominację zagłosowało 16% osób.

Na trzecim miejscu uplasowały się małopolskie samorządy, które chcą decydować o dostępie do alkoholu na terenie gmin. To spodobało się 12% głosujących.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zniknięcie 6% zieleni z terenu Krakowa w ciągu ostatnich 3 lat. To nie spodobało się 50% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się kolejny komunikacyjny paraliż Krakowa. Na tę propozycję głos oddało 37% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 13% głosów – dla negatywnych wyników kontroli Ministerstwa Kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach.

 


WYCZYN:

1. W Małopolsce górą kolej - 15 mln pasażerów Kolei Małopolskich (WIĘCEJ), kolejny krok w staraniach o budowę połączenia Kraków-Myslenice (WIĘCEJ), nowy szynobus na ratunek dla sądeczan (WIĘCEJ).

2. Małopolskie samorządy chcą decydować o dostępie do alkoholu na terenie gmin - Część mieszkańców gminy Łososina Dolna na Sądecczyźnie domaga się zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy. Pod petycją w tej sprawie do władz samorządu podpisało się blisko pół tysiąca osób. Ich zdaniem 25 punktów sprzedaży alkoholu to za dużo jak na liczącą niespełna 11 tysięcy mieszkańców gminę (WIĘCEJ). Tymczasem w Tarnowie prezydent zaproponuje radnym, żeby nie można było kupować alkoholu od północy. (WIĘCEJ)

3. Mineralny szlak rowerowy w okolicach Muszyny - Trasa Mineralnego Szlaku Rowerowego nie jest zbyt długa, ale przebiega najpiękniejszymi zakątkami gminy Muszyna. Turyści mogą już korzystać z nowej atrakcji. WIĘCEJ


 

BLAMAŻ:

1. Negatywne wyniki kontroli Ministerstwa Kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach - Utrudniony dostęp do zbiorów, przechowywanie ich w warunkach niezapewniających właściwego stanu zachowania oraz niewystarczający stan techniczny pomieszczeń – to wnioski z kontroli zarządzonej przez ministra kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach. WIĘCEJ

2. Kolejny komunikacyjny paraliż Krakowa - W czwartek rano przejazd ul. Konopnickiej od ronda Matecznego do ronda Grunwaldzkiego zajmował nawet pół godziny. Zmotoryzowani utknęli też na ul. Wielickiej, ul. Kamieńskiego, moście Dębnickim i na Alejach Trzech Wieszczów. Samochody osobowe i miejskie autobusy praktycznie stały w miejscu... WIĘCEJ

3. W ciągu 3 ostatnich lat z centrum Krakowa zniknęło 6% zieleni - W centrum Krakowa w zaledwie trzy lata ubyło 6% zieleni i widać to z kosmosu. Zniknęło prawie dwa i pół kilometra kwadratowego terenów zielonych. Porównując - to tyle co 275 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Te wnioski to wynik pracy i hobby doktorantki geografii z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Ewy Grabskiej. WIĘCEJ

fot Jacek Bańka

Małopolscy politycy docenili rosnące zainteresowanie transportem kolejowym. Każdego dnia do Krakowa wjeżdża prawie 300 tys. samochodów, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby jak najbardziej ograniczyć tę liczbę:

Powinni albo zostawiać swoje pojazdy na obrzeżach miasta lub wprost ze swojej miejscowości przyjeżdżać pociągiem. Każdy transport publiczny jest lepszy od indywidualnego - jest tańszy, szybszy i bardziej ekologiczny.

Jak podkreślał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, dzięki rozwojowi aglomeracji krakowskiej oraz planom budowy połączenia Kraków-Myślenice mieszkańcy tego ostatniego miasta stają przed wielką szansą:

To olbrzymia inwestycja inspirowana przez ministra infrastruktury, ale z olbrzymim wsparciem samorządów, w tym marszałka województwa. Jeśli jest wspólne zrozumienie, to jesteśmy w stanie wspólnie to przedsięwzięcie poprowadzić.

Goście programy byli róznież zgodni, że na tytuł blamażu tygodnia zasługuje historia Domu Piłsudskiego w Krakowie. Wnioski płynące z kontroli Ministerstwa Kultury pokazują, że bezcenne zbiory muzealne nie powinny pozostawać w rękach prywatnych - tak przekonywał Ryszard Smiałek, szef małopolskiego SLD:

Władze Krakowa wielokrotnie proponowały przeprowadzenie remontu muzeum, ale Krystian Waksmundzki ze Związku Legionistów Polskich zawsze odmawiał. To przykra sytuacja, kiedy u progu 100-lecia odzyskania niepodległości możemy tylko wyremontować fasadę, bo wstyd to miejsce w tym stanie komukolwiek pokazać.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

Jacek Bańka/bp

85%
15%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Ainenkiel

Niedziela, 20 maja 2018, 22:27

Negatywne wyniki kontroli Ministerstwa Kultury w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach to jest blamaż.

Odpowiedz

Randy Marsh

Niedziela, 20 maja 2018, 13:40

Z tym alkoholem to chyba powinien być blamaż a nie wyczyn? W ogóle zakazać wszystkiego. Na co to komu. Niech nie będzie niczego. Ja mam cierpieć i nie móc sobie kupić piwa wieczorem w sklepie bo jakieś menele nadużywają i robią burdy po nocach. Problem polega na tym że menele dalej będą robić burdy bo alkohol zawsze gdzieś znajdą a ja piwa nie kupię.

Odpowiedz

Wojti

Sobota, 19 maja 2018, 10:31

Kolej wokół Krakowa się rozbudowuje. Z konieczności powstaje Sądecka. Natomiast kolej aglomeracyjna w Tarnowie leży, linia Tranów - Szczucin leży odłogiem i nikt nie jest zainteresowany jej uruchomieniem. Szkoda że Burmistrz Niepołomic kazał zlikwidować kolej do Niepołomic. Dlaczego nikt nie myśli, żeby nowej linii Kraków - Zakopane/Nowy Sącz, nie poprowadzić przez Wieliczkę i Myślenice, po mimo że koncepcja takiego połączenia była rozważana w 2000 roku.

Odpowiedz