|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscyt na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, gdzie otwarto nową halę Cracovii oraz Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. To spodobało się 39% głosujących.

Drugie miejsce dla biblioteki z czytelnią, która jesienią powstanie w budynku dawnego Dworca Głównego w Krakowie. Na tę propozycję zagłosowało 36% osób.

Na trzecim miejscu uplasowali się tarnowscy wędkarze, którzy chcą łapać osoby śmiecące nad akwenami. Ta nominacja zyskała 25% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internatów Radia Kraków nawet 30% nieuzasadnionych wezwań karetek. Tak zdecydowało 49% osób.

Na drugim miejscu znalazł się paraliż komunikacyjny na Sądecczyźnie po zamknięciu mostu Heleńskiego. To nie spodobało się 32% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 19% głosów - dla uciążliwego smrodu w różnych dzielnicach Tarnowa.

 

Wyczyn:

1. Otwarto nową halę Cracovii oraz Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie - Halę 100-lecia KS Cracovii oraz Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych otwarto w czwartek w Krakowie. Budowa nowoczesnego obiektu trwała ponad dwa lata i kosztowała 45,5 mln zł. WIĘCEJ

2. Tarnowscy wędkarze chcą łapać osoby śmiecące nad akwenami - Tarnowscy wędkarze walczą ze śmieciami. Przed sezonem posprzątali należące do nich akweny i załamali ręce. Brzegi niektórych zbiorników w regionie tarnowskim to prawdziwe śmietniki. Trudno mówić też o tym, że to śmieci, które pozostawili wędkarze. WIĘCEJ

3. Jesienią w budynku dawnego Dworca Głównego w Krakowie powstanie biblioteka z czytelnią - Już jesienią w budynku dawnego Dworca Głównego w Krakowie powstanie ogólnodostępna biblioteka z czytelnią. Będzie to kolejna filia Biblioteki Kraków. Z nowego oddziału - według wstępnych planów - będzie można korzystać w czasie remontu dawnego zajazdu kazimierzowskiego przy ulicy Krakowskiej, gdzie ostatecznie będzie mieściła się główna siedziba placówki. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Paraliż komunikacyjny na Sądecczyźnie po zamknięciu mostu Heleńskiego - Od kilku dni na trasach dojazdowych do Nowego Sącza stoi sznur aut. Kierowcy jadą w żółwim tempie, spóźniając się do pracy, choć wyjeżdżają dużo wcześniej niż zazwyczaj. Wszystko w związku z zamknięciem mostu Heleńskiego. WIĘCEJ

2. Uciążliwy smród w różnych dzielnicach Tarnowa. Co jest przyczyną? - Mieszkańcy Tarnowa alarmują, że w całym mieście unosi się bardzo nieprzyjemny zapach. Służby otrzymały już kilkadziesiąt zgłoszeń w tej sprawie. Jak się okazało, fetor wydobywa się z pól uprawnych nieopodal ulicy Lotniczej. WIĘCEJ

3. Nawet 30% nieuzasadnionych wezwań karetek - alarmuje krakowskie pogotowie ratunkowe - Krakowskie pogotowie ratunkowe alarmuje: w ciągu roku nawet trzydzieści procent wezwań jest nieuzasadnionych. Najczęściej takie telefony to głupie żarty i przede wszystkim bezmyślność, która może skutkować narażeniem życia innych osób - mówi Maciej Kotarba, ratownik krakowskiego pogotowia ratunkowego. WIĘCEJ

Od lewej: M.Kękuś, J.Brynkus, S.Sorys i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków zastanawiali się, czy można było uniknąć komunikacyjnego paraliżu, jaki zapanował na Sądecczyźnie w związku z zamknięciem Mostu Heleńskiego. Sytuacji nie zdołał znacząco poprawić fakt uruchomienia regularnej zastępczej komunikacji kolejowej, która połączyła Nowy Sącz i pobliski Chełmiec. Jak mówił w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys z PSL, doszło do tego w wyniku błędnych decyzji władz Nowego Sącza.

W tej chwili w Nowym Sączu jest totalny paraliż. Nie można zamykać na terenie takiego dużego miasta jednego z dwóch funkcjonujących mostów. Trzeba było uruchomić przeprawę zastępczą, przynajmniej dla samochodów osobowych. Jeśli natomiast chodzi o kolejową komunikację zastępczą, to był wniosek i praca wicemarszałka Leszka Zegzdy. To on o to zabiegał, a nie władze Nowego Sącza.

Wiele miejsca goście poświęcili także dyskusji na temat nieuzasadnionych wezwań karetek. Według danych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, jest ich nawet trzydzieści procent. Najczęściej są to bezmyślne i głupie żarty. Zdaniem Mariusza Kękusia, krakowskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, należy oddzielić je od sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy, ale nie potrafi samodzielnie ocenić swojego stanu zdrowia.

Zdarzyło mi się kilka razy w życiu wezwać karetkę ale zawsze były to przypadki uzasadnione. Często jednak pacjentowi jest trudno samodzielnie ocenić swój stan zdrowia. To lekarz później przyjeżdżając stwierdza, że nic szczególnego się działo, a powód wezwania karetki był błahy.

Wśród propozycji do miana wyczynu tygodnia, goście Radia Kraków byli zgodni w ocenie nowej hali Cracovii i Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, jakie otwarto w czwartek w Krakowie.  Miejską inwestycję chwalił między innymi poseł Kukiz'15 Józef Brynkus.

To świetna inicjatywa, która daje możliwość realizowania się osobom niepełnosprawnym. Bardzo interesująca jest także strona infrastrukturalna. Trzeba pochwalić na wskroś ekologiczne rozwiązania, które sprawiają, że patrzymy na ten obiekt jako na coś wyjątkowo nowoczesnego.

Dyskusję wywołała natomiast propozycja tarnowskich wędkarzy, którzy chcą walczyć z osobami zaśmiecającymi okoliczne akweny i zamierzają w tym celu instalować fotopułapki. Zdaniem Małgorzaty Jantos - krakowskiej radnej Nowoczesnej, aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, obok doraźnych działań potrzebna jest wieloletnia edukacja.

Mieszkałam przez jakiś czas w Szwajcarii. Dlaczego ludzie u nas śmiecą? To sprawa bardzo długiej edukacji, polegającej na uczeniu ludzi. Tam istnieje społeczeństwo obywatelskie, któremu się przyglądałam. Dlatego właśnie, gdy wróciłam do Polski, zależało mi na wprowadzeniu budżetu obywatelskiego. W Szwajcarii ludzie dbają, bo mają zakorzenioną świadomość, że wszyscy jesteśmy "MY", a nie ma podziału "MY -ONI". Tymczasem ten podział w Polsce wciąż istnieje i wydaje mi się, że się pogłębia.

38%
62%