|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do dzielnego mieszkańca Sądecczyzny, który przebiegł dwa kilometry, żeby zatrzymać pijanego kierowcę. To spodobało się 56% głosujących.

Drugie miejsce dla stołecznych policjantów, którzy odnaleźli obrazy zagrabione z Muzeum Narodowego w Krakowie. Ta propozycja zyskała 38% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowali się prezydenci Polski i Izraela, którzy na Marszu Żywych upamiętnili ofiary Zagłady. Na tę nominację zagłosowało 6% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków afera budowlana w krakowskiej Radzie Miasta. To nie podoba się 47% głosujących.

Na drugim miejscu znalazła się dyrektor tarnowskiej szkoły, która została zawieszona w związku z zarzutami przywłaszczenia pieniędzy WOŚP. Na tę propozycję zagłosowało 44% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 9% głosów – dla powołanej miesiąc temu komisji do zbadania zmian w strefie płatnego parkowania, która nawet nie zaczęła działać.

 


Wyczyn:

1. Prezydenci Polski i Izraela na Marszu Żywych upamiętnili ofiary Zagłady - Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin wraz z tysiącami młodych Żydów i Polaków wzięli w czwartek udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Uroczystości poprzedziło spotkanie Dudy i Riwlina, gdzie - jak mówił szef gabinetu prezydenta RP - zostały poruszone tematy trudne w relacjach bilateralnych. WIĘCEJ

2. Przebiegł prawie 2 kilometry, aby... dogonić pijanego kierowcę - Niecodzienny wyczyn mieszkańca Sądecczyzny. Mężczyzna przebiegł prawie 2 kilometry, aby.... dogonić pijanego kierowcę w Michalczowej. Rzucił się w pościg za 35-latkiem, który wjechał w barierki ochronne przy szkole, wyszedł z auta i zaczął pieszo uciekać. Jak się okazało był pijany - miał prawie 3 promile alkoholu. WIĘCEJ

3. Stołeczni policjanci odnaleźli obrazy zagrabione z Muzeum Narodowego w Krakowie - Stołeczni policjanci, działając wspólnie z resortem kultury, odnaleźli i zabezpieczyli obrazy - najprawdopodobniej zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie - dowiedziała się PAP. Jest wśród nich m.in. dzieło Józefa Pankiewicza. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Afera budowlana w krakowskiej Radzie Miasta - Komisja Rewizyjna Rady Miasta wystąpiła do prokuratury o zbadanie tego, czy podczas prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Tonie doszło do łamania prawa. Według radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości na wydłużeniu czasu składania poprawek i odsunięciu terminu głosowania skorzystało siedem rodzin i instytucji, w tym krakowska radna Anna Prokop-Staszecka. Gdyby plan przyjęto wcześniej, nowe prawo zablokowałoby część zaplanowanych inwestycji budowlanych na tym terenie. WIĘCEJ

2. Dyrektor tarnowskiej szkoły zawieszona w związku z zarzutami przywłaszczenia pieniędzy WOŚP - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno Ogrodniczych w Tarnowie, której prokuratura zarzuca przywłaszczenie pieniędzy w czasie ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej, zawieszona w pracy na 6 miesięcy przez prezydenta Tarnowa. WIĘCEJ

3. Aktywiści z krakowskiego Podgórza tracą cierpliwość - Powołana miesiąc temu komisja, która ma zbadać zmiany w strefie płatnego parkowania nie zaczęła działać. Nie wybrano nawet przewodniczącego. WIĘCEJ


Od lewej: G.Filipek, G.Biedroń, K.Chrzanowski i A.Miszalski (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków wiele miejsca w dyskusji poświęcili wątpliwościom mieszkańców związanym z nową komisją Rady Miasta Krakowa, która ma zbadać zmiany wprowadzone w strefie płatnego parkowania. Mieszkańcy Podgórza nie chcą, by jej szefem był radny prezydenckiego klubu Łukasz Wantuch. Twierdzą, że nie będzie on wystarczająco obiektywny. Zdaniem członka komisji, radnego Aleksandra Miszalskiego, a zarazem szefa Platformy Obywatelskiej w Małopolsce, opór mieszkańców przed tą kandydaturą jest niezrozumiały.

Przewodniczący komisji jest od tego, żeby prowadzić jej prace, żeby był porządek obrad, żeby udzielać głosu. Głosuje cała komisja, obrady są transparentne, nagrywane na wideo, a mieszkańcy zawsze mogą im się przysłuchiwać. Przecież to nie jest tak, że ten jeden przewodniczący przegłosuje sobie sam wniosek i napisze raport. On ma tylko porządkować pewne prace.

Zdaniem Kazimierza Chrzanowskiego, radnego Przyjaznego Krakowa, krytyka mieszkańców jest przedwczesna, bo powinni oni poczekać na efekty pracy komisji.

Część mieszkańców, niezadowolona z tego, co zostało wprowadzone w strefie płatnego parkowania, złożyła swoje petycje, wnioski i poprosiła Radę Miasta o zbadanie sprawy. Została powołana przez Radę komisja. Mieszkańcy dopiero po zbadaniu sprawy powinni mówić czy są mniej lub bardziej zadowoleni ze sposobu jej załatwienia.

Goście Radia Kraków dyskutowali także o kontrowersjach związanych z pracami nad planem miejscowym dla obszaru Tonie. - Chcę wierzyć, że wszystko było jak należy, ale ta sprawa wymaga wyjaśnienia - mówił Grzegorz Filipek, przewodniczący małopolskiej Nowoczesnej Grzegorz Filipek.

Chcielibyśmy dowiedzieć się od prezydenta Jacka Majchrowskiego jak wyglądał cały proces decyzyjny, dlatego zwróciliśmy się z prośbą o informację publiczną w tej sprawie. Zbieg okoliczności i odroczenie rozmowy na temat planu zagospodarowania są zaskakujące. Wierzę, że był to tylko przypadek, natomiast rozumiem też chęć zbadania tej kwestii.

Wśród poruszanych tematów znalazła się również kwestia jakości stosunków polsko-izraelskich po Marszu Żywych w Auschwitz, w którym wspólnie wzięli udział prezydenci obu krajów. Zdaniem Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, działalność Andrzeja Dudy na rzecz dobrych stosunków z Izraelem zasługuje na miano wyczynu tygodnia.

Polska zawsze, przynajmniej w ciągu ostatnich 30 lat, była rzecznikiem polityki Izraela. Polacy do Izraela i do Żydów odnoszą się z wielką sympatią, jest mnóstwo artykułów w mediach, wydaje się dużo książek. To jest trochę niedostrzegane po stronie izraelskiej. Wynika z tego, że za mało pokazujemy nasze dokonania, jeśli chodzi o to przyjazne nastawienie.

 

50%
50%