|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Kamila Stocha i całej drużyny naszych skoczków narciarskich za wspaniały sezon. To doceniło 46% osób.

Drugie miejsce dla benedyktynek ze Staniątek, które ciężko pracują na wkład własny, który pomoże im skorzystać z finansowej dotacji na ratowanie klasztoru. To spodobało się 29% głosujących.

Na trzeci miejscu uplasował się pierwszy krok w kierunku budowy linii tramwajowej Meissnera-Mistrzejowice. Na tę propozycję zagłosowało 25% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków niejasności związane z nowymi przepisami o parku kulturowym w Krakowie. Ta nominacja zyskała 81% głosów.

Na drugim miejscu znalazły się Makabryły z Zakopanego i Krakowa. To nie spodobało się 13% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 6% głosów – dla problemów z konsultacjami społecznymi.

 


WYCZYN:

1. Wielki sezon Kamila Stocha i całej drużyny skoczków - Kamil Stoch odebrał w Planicy, m.in. z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. WIĘCEJ

2. Benedyktynki ze Staniątek ciężko pracują na wkład własny, który pomoże im skorzystać z finansowej dotacji na ratowanie klasztoru - 2 miliony złotych w niecałe trzy miesiące - to wyzwanie postawione benedyktynkom z podkrakowskich Staniątek. Ta kwota ma być przepustką dla mniszek do ratowania cennych zabytków w opactwie. Siostry, by zrealizować projekt "Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego" potrzebują wkładu własnego, by móc skorzystać z wojewódzkiego dofinansowania w wysokości 7 milionów złotych. Jeśli się uda, część klasztoru zostanie zaadoptowana na centrum naukowo-badawcze z małym muzeum i biblioteką. Jedną z wielu form wsparcia dla sióstr może być między innymi zakup baranka wielkanocnego. WIĘCEJ

3. Pierwszy krok w kierunku budowy linii tramwajowej Meissnera-Mistrzejowice - "To pierwszy, kluczowy krok na drodze do budowy nowej linii tramwajowej" – tak urzędnicy krakowskiego ZIKiT-u mówią o rozpoczynającym się dialogu konkurencyjnym w sprawie budowy trasy Meissnera – Mistrzejowice. Urzędnicy zdecydowali się na taki tryb wyłonienia wykonawcy, bo torowisko ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Makabryły w Zakopanem i w Krakowie - Ogłoszono wyniki "Makabryły" - czyli internetowego plebiscytu na najbrzydszą budowlę roku. Niechlubny zaszczyt przypadł w tym roku... Zakopanemu i przebudowanej willi Monte na skrzyżowaniu ulic Zaruskiego i Ogrodowej! WIĘCEJ

2. Niejasności związane z nowymi przepisami o parku kulturowym w Krakowie - "Ta uchwała uniemożliwia nam prowadzenie działalności gospodarczej" – tak o zmianie uchwały o Parku Kulturowym mówią krakowscy przedstawiciele branży turystycznej. Obowiązująca od czwartku nowelizacja wyklucza ruch autokarów w obrębie Plant. W tej sprawie przedstawiciele branży rozmawiali z magistrackimi urzędnikami i radnymi podczas obrad Komisji Promocji i Turystyki Krakowa. WIĘCEJ

3. Problemy z konsultacjami społecznymi. Ponad 4 tys. ankiet w sprawie budowy pomnika AK w Krakowie zweryfikowanych negatywnie - Wraca temat pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Odrzucono bowiem ponad 4 tysiące ankiet w sprawie lokalizacji monumentu na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu. Magistrat postanowił zweryfikować te, które budziły kontrowersje. Ostatecznie ważnych głosów pozostaje tylko 2 tysiące. Większość z nich jest na nie. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Zwycięstwo zakopiańskiej willi Monte w konkursie na makabryłę zasługuje na tytuł blamażu tygodnia - tak zgodnie mówili małopolscy politycy. "Makabryła" to internetowy plebiscyt na najbrzydszą budowlę roku. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości, Zakopana nadal odbiera rentę od turystów, którzy zostawiają tam pieniądze:


Jeśli nie ma mądrego zarządzania, to niestety pieniądze zawsze wygrają. Obecne władze Zakopane próbują coś z tym robić, ale miały dotąd zbyt mało czasu, aby ten stan zmienić.

Gorącą dyskusje wywołała także sprawa znowelizowanych przepisów o parku kulturowym w Krakowie. Obowiązująca od czwartku nowelizacja wyklucza ruch autokarów w obrębie Plant, co oznacza, że turyści nie mogą nimi dojechać do hoteli. Według Aleksandra Miszalskiego, radnego Platformy Obywatelskiej,  problem tkwi w trybie przyjmowania uchwały o nowym regulaminie parku kulturowego:


Interpretacja tej uchwały jest taka, że autokary w ogóle nie mogą wjeżdżać w obręb pierwszej obwodnicy. Wydział Kultury krakowskiego magistratu mówi, że taka była intencja, a z kolei Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, że zupełnie inaczej interpretował uchwałę.

Małopolscy politycy docenili także pracę sióstr benedyktynek ze Staniątek, choć - jak podkreślała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej- bez pomocy instytucjonalnej zakonnice nie uzbierają 2 milionów złotych. Są one potrzebne na wkład własny, który umożliwi skorzystanie z siedmiomilionowej dotacji przeznaczonej na remont klasztoru:


Jest tam 13 sióstr - w jaki sposób mają zebrać tak olbrzymia sumę? Przyglądanie się staraniom sióstr i tłumaczenie sobie, że zmieni coś kupno wielkanocnego baranka jest niehumanitarne.

Rozstrzygnięcie plebiscytu we wtorek o godz. 8.30.

 

Jacek Bańka/bp

78%
22%