|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, który podejmuje kolejne kroki w walce o czyste powietrze. To podoba się 54% głosujących.

Drugie miejsce dla nowych, samorządowych żłobków, które powstaną w czternastu małopolskich gminach. Ta propozycja zyskała 39% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się inicjatywa nadzwyczajnej komisji RMK ws. zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa. Na tę nominację zagłosowało 7% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków awantura o Irenę Sendlerową w Izdebniku koło Lanckorony. To nie podoba się 63% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowało się domniemane znieważenie szczątków ludzkich w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Ta nominacja zyskała 24% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 13% głosów – dla radnych podkrakowskich Mogilan, którzy nie mogą dojść do porozumienia ws. budżetu na 2018 rok.

 


WYCZYN:

1. Kolejne kroki Krakowa w walce o czyste powietrze - W czasie dużego smogu w Krakowie za darmo pojedziemy także koleją aglomeracyjną WIĘCEJ. Dodatkowo, od września Kraków będzie pierwszym miastem z taborem w pełni ekologicznym. WIĘCEJ 

2. Zebrali ponad 6 tys. podpisów i chcą nadzwyczajnej komisji RMK ws. zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa - Prawdopodobnie jeszcze w marcu pod obrady Rady Miasta Krakowa trafi projekt uchwały o powołaniu nadzwyczajnej komisji w sprawie zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa. Wnioskuje o to komitet mieszkańców „Nic o nas bez nas”, którego przedstawiciele poinformowali, że zebrali w tej sprawie około 6800 podpisów. Chodzi m. in. o wprowadzenie ulic jednokierunkowych i likwidację około 3 tysięcy miejsc parkingowych. WIĘCEJ 

3. W czternastu małopolskich gminach powstaną nowe samorządowe żłobki - Gminy otrzymają na nowe żłobki pieniądze z nowego rządowego programu Maluch Plus. Do podziału jest 40 milionów złotych. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Awantura o Irenę Sendlerową w Izdebniku koło Lanckorony - Kto będzie patronem szkoły w Izdebniku koło Lanckorony? Uczniowie, nauczyciele i rodzice - w głosowaniu wybrali Irenę Sendlerową - Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, która wsławiła się, ratując w czasie wojny żydowskie dzieci. Decyzja o wyborze patronki nie spodobała się jednemu z księży, a to z kolei wzbudziło niemałe kontrowersje. WIĘCEJ

2. Radni podkrakowskich Mogilan nie mogą dojść do porozumienia ws. budżetu na 2018 rok - Budowa chodników, naprawa lokalnych dróg, wybudowanie świetlicy dla dzieci i garaży dla OSP - te wszystkie inwestycje w podkrakowskiej gminie Mogilany stoją pod dużym znakiem zapytania. WIĘCEJ

3. Czy w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach doszło do znieważenia szczątków ludzkich? - Czy w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach doszło do znieważenia szczątków ludzkich? Bada to krakowska policja. Zawiadomienie złożył redaktor naczelny portalu LoveKraków, tuż po swojej wizycie w Muzeum Czynu Niepodległościowego prowadzonego od ponad 20 lat przez działaczy. WIĘCEJ

Od lewej: B.Sonik, M.Jantos i M.Drewnicki (fot. M.Bartkowicz)

Najwięcej miejsca w dyskusji goście Radia Kraków poświęcili awanturze o patronkę szkoły w Izdebniku koło Lanckorony, którą ma zostać Irena Sendler. Wybór na patrona szkoły osoby, która otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za ratowanie żydowskich dzieci, nie spodobał się miejscowemu duchownemu. Jak napisał na portalu społecznościowym ks. Marek Piwko, Sendlerowa to przedwojenna feministka, która była areligijna i zapewne podlegałaby dzisiaj dekomunizacji. Wywołało to oburzenie części mieszkańców. - Ta wypowiedź to wpadka, która nie powinna mieć miejsca - powiedział krakowski radny Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.

Irena Sendler była osobą bardzo zasłużoną. Z takich Polek możemy być tylko dumni. Jeśli jest taka inicjatywa, że mieszkańcy chcą nazwania szkoły jej imieniem, to uważam ją za bardzo cenną. Musimy chwalić się i pokazywać tych bohaterów, z których nasze dzieci, następne pokolenia ale także i my możemy brać przykład.

Goście komentowali również nowe działania Małopolski w walce ze smogiem, w tym wprowadzenie bezpłatnej kolei aglomeracyjnej w dni z dużym zanieczyszczeniem powietrza oraz wymianę taboru komunikacji zbiorowej, który od września będzie w Krakowie w stu procentach ekologiczny. Dobrze ocenił je poseł Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej. Dodał jednak, że kluczową sprawą staje się teraz ograniczenie emisji spalin samochodowych.

To są działania, które są korzystne i niezbędne w nowoczesnym zarządzaniu aglomeracją. Są jednak niewystarczające, jeżeli wpuszczamy do centrum wszystkie stare samochody i diesle. Ministerstwo Środowiska przeprowadzało analizy i przygotowuje rozporządzenie, które miałoby dać samorządom możliwość utworzenia takich stref, do których nie byłoby wjazdu dla samochodów nie spełniających norm.

Informacja o środkach na uruchomienie nowych żłobków samorządowych w Małopolsce ze środków rządowego programu Maluch Plus ucieszyła najbardziej radną Małgorzatę Jantos z Nowoczesnej. Jak powiedziała, inwestycje w taką infrastrukturę są kluczowe z punktu widzenia kobiet, które chcą - mimo macierzyństwa - pozostać jak najdłużej aktywne na rynku pracy.

To jest radosna informacja, ponieważ na rynku pracy kobiety wycofują się ze swojej działalności. Zaledwie 45 procent kobiet pracuje z puli tych pań, które mogłyby podjąć pracę. Tego typu informacje, że jest więcej żłobków, przedszkoli, to jest naprawdę dobra sprawa, bo jest to ewidentna pomoc przede wszystkim dla kobiet.

 

 

 

Mariusz Bartkowicz/bp

56%
44%