|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które uratuje zdjęcia słynnego krakowskiego fotografa, Ignacego Kriegera. To spodobało się 43% głosujących.

Drugie miejsce dla krakowskich wag dla ciężarówek, które zdały egzamin. Ta nominacja zyskała 29% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się rosnące zainteresowanie małopolskim budżetem obywatelskim. Na tę propozycję zagłosowało 28% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zbiornik w Świnnej Porębie, który zamienia się w śmietnisko. To nie podoba się 48% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się ponowny zakaz wypowiedzi w mediach dla ks. Adama Bonieckiego. Ta propozycja zyskała 41% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 11% głosów – dla wymiany pieców w Małopolsce, która idzie opornie.

 


Wyczyn:

1. Rośnie zainteresowanie małopolskim budżetem obywatelskim. 46 projektów będzie realizowanych w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego – zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy regionu. Oddano ponad 176,6 tys. głosów, czyli o 120 proc. więcej niż przed rokiem. Więcej
2. Krakowskie zdały egzamin. Koszt ich montażu zwrócił się już po roku. Na ul. Igołomskiej i Jasnogórskiej w Krakowie pojawi się niebawem kolejna waga dla ciężarówek wjeżdżających do miasta. Urządzenia poprawiają bezpieczeństwo i jakość dróg. Więcej
3. Zdjęcia słynnego krakowskiego fotografa Ignacego Kriegera zostana ocalone. To będzie pionierska operacja, dzięki której ocalone zostaną unikatowe zdjęcia Krakowa. Chodzi o kolekcję szklanych negatywów z pracowni Ignacego Kriegera, ukazujących stolicę Małopolski z drugiej połowy XIX wieku. To jedne z najważniejszych zbiorów fotograficznych w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Więcej.

 

Blamaż:

1. Ks. Adam Boniecki, redaktor senior Tygodnika Powszechnego, ponownie z zakazem wypowiedzi w mediach. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Ksiądz Adam Boniecki otrzymał zakaz swobodnego wypowiadania się w mediach. Może jedynie współpracować z redakcją "Tygodnika" - czytamy w komunikacie księdza Piotra Kieniewicza, sekretarza prowincji Zgromadzenia Księży marianów. Więcej
2. Zbiornik w Świnnej Porębie zamienia się w śmietnisko. Miało to być atrakcyjne miejsce na turystycznej mapie Małopolski. Tymczasem w zbiorniku Świnna Poręba zamiast żaglówek pływają... plastikowe butelki, reklamówki i inne śmieci. Więcej
3. Wymiana pieców w Małopolsce idzie opornie. W 2016 roku w Małopolsce zniknęło ponad 7 tysięcy kopciuchów. o ok. 3 tysiące więcej niż w 2015 roku. Prymusem w tym zestawieniu jest Kraków, gdzie zlikwidowano ich ponad 4 tysiące. Drugie miejsce zajmuje Sucha Beskidzka, gdzie usunięto pół tysiąca pieców, na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz z liczbą 320 zlikwidowanych palenisk. Więcej

 

fot: Jacek Bańka

Efektywność wagi drogowej zamontowanej na ul. Księcia Józefa zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili w Radiu Kraków małopolscy politycy. Kary nałożone na kierowców przeładowanych ciężarówek sprawiły, że urządzenie zwróciło się już po roku. Jak przekonywał Konrad Berkowicz z partii Wolność w ten sposób przede wszystkim udało się uchronić ulice miasta przed zniszczeniem:


Akurat takie działanie ma sens w odróżnieniu np. od faszerowania Krakowa metalowymi słupkami. 7 tysięcy słupków za milion złotych można uznać za wielki skandal.

Goście programu negatywnie ocenili natomiast stopień realizacji w Małopolsce programu wymiany pieców węglowych. Jak przekonywał Łukasz Wantuch, radny z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa, problemem jest liczba montowanych w tym samym czasie tzw. kopciuchów:


Bilans netto jest taki, że każdego roku w regionie przybywa ok. 5 tysięcy pieców węglowych. W Krakowie nie mamy sobie nic do zarzucenia, ale na każde palenisko, które tu zlikwidujemy przybywają dwa montowane w regionie.

Sporo dyskusji wywołała kwestia budżetu obywatelskiego w Małopolsce. Jak przekonywał Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa z Platformy Obywatelskiej, dwukrotny wzrost liczby głosujących pokazuje, że wspólne dzielenie pieniędzy ma sens:


Ideą budżetu obywatelskiego jest aktywizacja Małopolan, co chyba nam się udało. W tym roku na projekty zgłoszone do budżetu zagłosowało o 100 tys.osób więcej, niż przed rokiem.

Natomiast sceptycznie do idei budżetu obywatelskiego, zwłaszcza realizowanego na poziomie wojewódzkim, odniósł się Łukasz Słoniowski, krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości:

Gdybyśmy podliczyli koszty realizacji budżetu obywatelskiego, to by sie okazało, że jest to bardzo drogi sposób dzielenia pieniędzy. Dlatego wymyślono coś takiego, jak demokracja przedstawicielska - dzielenie pieniędzy przez radnych jest dużo tańsze.

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

 

Jacek Bańka/bp

15%
85%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 20

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 12:07

@Mysia

Czyli nie rozumiesz pytania, nie znasz podstaw, ale postanowiłeś/aś mi zarzucić, ze jestem oszustem, bo tak :D

Odpowiedz

Mysia

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 11:42

Każdy pijak mówi, że jest trzeźwy a oszust, że jest uczciwy, więc się nie przejmuj. Jesteś po prostu przykładem kogoś kto kłamiąc myśli, że mówi prawdę a oszukując, że działa zgodnie z prawem.

Odpowiedz

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 10:52

@mitoman?

Dlaczego oszustwa? Jaki przepis na to wskazuje? O ile rozumiesz pytanie.

Odpowiedz

mitoman?

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 10:03

Wszyscy są wstrząśnięci twoją heroiczną postawą, Jaki program komputerowy wykorzystałeś do tego oszustwa?

Odpowiedz

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 08:14

Osobiście oddałem ponad 100 głosów na Świnną Porębę w imię protestu przed działaniem cenzora w Radiu Kraków.

Odpowiedz

Niedziela, 26 listopada 2017, 23:48

@Wysowianka

Chyba Cisowianka :))))))

Odpowiedz

Jerzy

Niedziela, 26 listopada 2017, 12:56

Stacjonarne wagi do ważenia przeładowanych ciężarówek powinny powstać przy wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu, z dbałości dbałości o nasze nowe drogi. Na takich parkingach mogły by stacjonować Straż Graniczna, Policja, Inspekcja Ruchu Drogowego. Takie inwestycje szybko się zwrócą, bo nie trzeba będzie tak często naprawiać nowych dróg

Odpowiedz

Wysowianka

Niedziela, 26 listopada 2017, 12:19

@MP

Mamy tu objawienie? Czy bawi się Pani/Pan w sędziego?

Odpowiedz

taka gmina

Sobota, 25 listopada 2017, 16:08

Kto to jest Benasik i jaki ma związek z plebiscytem?

Odpowiedz

Marek Iwański

Sobota, 25 listopada 2017, 15:19

Wszystkie propozycje są zgodne z tymi sprawami , które się wydarzyły. Pozdrawiam

Odpowiedz

Sobota, 25 listopada 2017, 14:04

Szanowny Panie Benasik, słuchając porannej Pana audycji, miałam wrażenie, że uczestniczę w nagonce na ludzi, którzy wypruwają sobie codzienni żyły aby wszystko w tej Gminie hulało. Bywa Pan na terenie naszej Gminy i widzi Pan, że samorządowcy starają się aby wszystko było kompatybilne. Powinnyśmy być ostrożniejsi w opinij ponieważ możemy zrobić komuś ogromną krzywdę .

Odpowiedz

Zosia

Sobota, 25 listopada 2017, 10:41

Kościół się może wypowiadać, jak każda instytucja prywatna? Wszystkie instytucje prywatne płacą podatki...

Odpowiedz

oczko wypadło temu misiu

Sobota, 25 listopada 2017, 09:58

@Rafał Miś

Zmień płytę, bo trzeci raz już wklejasz to samo zdanie.

Odpowiedz

Rafał Miś

Sobota, 25 listopada 2017, 00:52

Raczej rzeczy niezgodne z doktryną katolickiej wiary

Odpowiedz

MP

Piątek, 24 listopada 2017, 19:32

Ksiądz Boniecki, za wypowiedzi przepojone duchem Ewangelii i spójne z tym, co mówi papież Franciszek, dostaje zakaz wypowiedzi. Tymczasem tacy księża jak ks. Kneblewski (nieoficjalny kapelan "narodowców"), ks. Duszkiewicz (kapelan Lasów Państwowych), nie mówiąc już o ks. Rydzyku, w sposób wręcz manifestacyjny udzielają swojego błogosławieństwa dla działań z Ewangelią jaskrawie sprzecznych. Zakaz wypowiedzi dla ks. Bonieckiego w połączeniu z tolerowaniem wybryków ks. Kneblewskiego, Duszkiewicza czy Rydzyka świadczy tylko o tym, jak nisko upadł polski Kościół i jak zdegenerował się do roli organizacji polityczno-biznesowej wspierającej skrajną prawicę.

Odpowiedz

słuchaczka

Piątek, 24 listopada 2017, 19:28

Słuchacz najwyraźniej nie rozumie lub nie chce zrozumieć, że nie każdy ksiądz musi mieć mentalność wiejskiego proboszcza. Żyjemy w państwie świeckim i dziennikarze nie muszą mieć zaświadczenia z parafii, żeby wykonywać swój zawód. O zgrozo - nie muszą być nawet wierzący! Zajmij się na początek własnym sumieniem, bo kim jesteś, żeby innych oceniać, jak powiedział ksiądz Boniecki.

Odpowiedz

Słuchacz

Piątek, 24 listopada 2017, 18:46

Ktoś w redakcji Radia Kraków najwyraźniej nie rozumie lub nie chce zrozumieć,że liczne wypowiedzi tego człowieka są delikatnie mówiąc niezgodne z nauką Kościoła Katolickiego zawartą w jego Katechizmie.Zatem sympatie jego poszczególnych wyznawców, kwalifikujące reakcję zwierzchników księdza jako blamaż,świadczą o Waszym zagubieniu na drodze wiary, bądź też jej braku.

Odpowiedz

die Fahne hoch

Piątek, 24 listopada 2017, 18:23

Ksiądz Boniecki ma chyba większe pojęcie o katolickiej doktrynie od jakiegoś małomiasteczkowego narodowca.

Odpowiedz

Piątek, 24 listopada 2017, 18:14

??

Odpowiedz

Piątek, 24 listopada 2017, 16:29

To nie Boniecki powinien być w blamażu, a jego wypowiedzi. Wstyd, żeby ktoś mieniący się być katolikiem, mówił rzeczy sprzeczne z katolicką doktryną wiary.

Odpowiedz