|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do archeologów, którzy dokonali niezwykłego odkrycia u zbiegu ulic Długiej i Pędzichów w Krakowie. To spodobało się 69% głosujących.

Drugie miejsce dla słuchaczy Radia Kraków, którzy pomogli odnaleźć bohaterkę zdjęcia Chrisa Niedenthala sprzed 35 lat. Ta propozycja zyskała 19% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowały się władze Krakowa, które rozdadzą 5000 maseczek antysmogowych. Na tę nominację zagłosowało 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków brak podpisu PESY pod umową na nowe tramwaje dla Krakowa. To nie spodobało się 74% głosujących.

Na drugim miejscu – ex aequo z wynikiem 13% głosów – znalazły się dwie propozycje: ubytki w granitowej kostce załatane asfaltem na ulicy Smolki w Krakowie i pomysł sprzedaży wierzchosławickiej farmy fotowoltaicznej.

 


Wyczyn:

1. Słuchacze Radia Kraków pomogli odnaleźć bohaterkę fotografii Chrisa Niedenthala sprzed 35 lat - Wiemy, kim jest dziewczyna ze zdjęcia zrobionego w 1982 roku w dawnym zakładzie Vistuli! Udało się ją odnaleźć po tym, jak opisaliśmy historię fotografii w Radiu Kraków. Kobietę rozpoznała... jej rodzina mieszkająca w Małopolsce. Jak się okazało, informacja powędrowała z Podhala aż na Pomorze Zachodnie! WIĘCEJ

2. Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia u zbiegu ulic Długiej i Pędzichów w Krakowie - Przy okazji prac ciepłowniczych u zbiegu ulic Długiej i Pędzichów w Krakowie archeolodzy odkryli prawdopodobnie pozostałości późnośredniowiecznego osadnictwa. Badacze pobrali próbki, które zostały skierowane do szczegółowych badań. WIĘCEJ

3. Kraków rozda pięć tysięcy masek antysmogowych najbardziej potrzebującym - Władze Krakowa rozdadzą maski chroniące przed smogiem pacjentom skarżącym się na dolegliwości układu oddechowego. Związane będzie to z miejską kampanią na rzecz poprawy jakości powietrza "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa". WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Na ulicy Smolki w Krakowie drogowcy asfaltem załatali ubytki w granitowej kostce - "To bubel" - tak mieszkańcy ulicy Smolki w Krakowie określają łatanie asfaltem ubytków w granitowej kostce, którą wyłożona jest jezdnia. Chodzi o odcinek ulicy od skrzyżowania z ulicą Kalwaryjską do ulicy Zamojskiego. Urzędnicy odpowiadają, że ułożenie kostki w warunkach zimowych doprowadziłoby do jej ponownego wykruszenia, a zastosowany asfalt to wyłącznie tymczasowe rozwiązanie. WIĘCEJ

2. PESA nie podpisała umowy. Tramwaje dla Krakowa wyprodukuje inna firma - Krakowskie MPK miało w piątek podpisać umowę z bydgoską PESĄ na dostawę nowych tramwajów. Jak informuje przewoźnik - przedstawiciele firmy nie stawili się w wyznaczonym terminie. Jak czytamy w oświadczeniu MPK: "Firma PESA Bydgoszcz SA nie stawiła się na podpisanie umowy na dostawę 50 tramwajów o wartości blisko 430 mln zł oraz nie wniosła wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy". "Zgodnie z przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych, MPK zdecydowało o wyborze drugiej w kolejności oferty na dostawę tramwajów do Krakowa - konsorcjum Stadler Polska Sp. z o.o. i Solaris Bus&Coach SA." - głosi oświadczenie krakowskiego przewoźnika. WIĘCEJ

3. Wierzchosławice sprzedadzą farmę fotowoltaiczną? - Gmina Wierzchosławice rozważa sprzedaż najbardziej nietrafionej gminnej inwestycji, czyli sławnej wierzchosławickiej farmy fotowoltaicznej. Farma słoneczna, wybudowana za ponad 10 milionów złotych, była pierwszym tego typu obiektem w kraju. Dziś nie przynosi zysków, generuje za to gigantyczne zadłużenie. WIĘCEJ

od lewej: G.Biedroń, J.Lassota, A.Tyman i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

Zdaniem gości Radia Kraków, problemy farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach, mogą być przykładem tendencji, która może wkrótce wystąpić w innych samorządach. Jak powiedział Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości, niebezpieczne jest to, że wiele gmin jest przeinwestowanych i nadmiernie zadłużonych.

Była i jest taka pokusa, żeby środki europejskie wydawać bezkrytycznie: skoro one są, to je wydajemy, a potem się martwimy co zrobić z budżetem i daną inwestycją. To dotyczy też dziesiątek wybudowanych w ten sposób fontann, skwerków czy brukowanych alejek.

Goście komentowali także kolejną z propozycji do miana blamażu tygodnia, czyli sytuację w bydgoskiej firmie PESA. Przypomnijmy, że wygrała ona przetarg na dostawę dla Krakowa 50 nowych tramwajów o wartości blisko 430 milionów złotych. Do podpisania umowy jednak nie doszło, ponieważ jej przedstawiciele nie pojawili się w Krakowie. Ubolewanie z tego powodu wyrażała Agnieszka Tyman z Partii Razem.

Wielka szkoda, że nie doszło do podpisania umowy. To jest firma innowacyjna, która wdraża nowe technologie i której tramwaje i pociągi bardzo sobie chwalę. Ta cała sytuacja pokazuje jednak, że złe zarządzanie taką firmą doprowadza do utraty pewnych możliwości.


Wśród propozycji do miana wyczynu tygodnia wiele dyskusji wywołała natomiast nominacja władz Krakowa, które rozdadzą najbardziej potrzebującym mieszkańcom pięć tysięcy masek przeciwsmogowych. Swoje wątpliwości w tej sprawie wyrażał m.in. poseł Platformy Obywatelskiej Józef Lassota.

Zarówno maski jak i oczyszczacze powietrza są tylko przeciwdziałaniem skutkom. My musimy myśleć bardziej o przyczynach i likwidacji źródeł smogu. Być może wizerunkowo nie najlepiej to wygląda, bo pokazuje, że w Krakowie jest smog ale jest to jednak konkretna pomoc dla wielu ludzi. To także podnosi poziom świadomości. Jeśli pokaże się w Krakowie ileś osób, które noszą maski przeciwsmogowe, to nawet ci, którzy do tej pory się tym nie interesowali, mogą się zaniepokoić i zacząć działać.

Goście Radia Kraków zgodnie natomiast za wyczyn mijającego tygodnia uznali historię fotografii Chrisa Niedenthala sprzed 35 lat, której bohaterkę udało się odnaleźć dzięki pomocy naszych słuchaczy. Jak przypomniała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej, Chris Niedenthal to wybitny fotograf, który utrwala najważniejsze momenty historii Polski.

Jest to autor naprawdę najwybitniejszych zdjęć. Chyba wszyscy pamiętamy to zdjęcie z okresu stanu wojennego, które zrobił. To było kino Moskwa w Warszawie, gdzie był wyświetlany Czas Apokalipsy, a przed kinem stali żołnierze i transporter opancerzony. To jest ten błysk w oku, talent, który Niedenhal ma i zrobił to genialne zdjęcie.

 

M.Bartkowicz/bp

56%
44%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Jerzy

Wtorek, 21 listopada 2017, 13:46

Łata asfaltu zamiast ponownego ułożenia granitowej kostki to jedna bubel !

Odpowiedz

Wojtek

Niedziela, 19 listopada 2017, 20:23

Łatanie kostki to według was blamaż ? Jak dla mnie dobra inicjatywa

Odpowiedz

Pucc

Sobota, 18 listopada 2017, 16:12

A Może zaprasza redaktor tych, którzy myślą i mają coś do powiedzenia. Nie przyszło to Pani?Panu do głowy? :)

Odpowiedz

mj

Sobota, 18 listopada 2017, 16:07

@agar....

To proszę nie słuchać. Proste?

Odpowiedz

agar....

Sobota, 18 listopada 2017, 11:15

Wyczynem jest wysłuchanie tej audycji, a blamażem spraszanie przez red. Bartkowicza tych samych mądrali do studia, których opinie są już od dawna przewidywalne. Może już czas odświeżyć towarzystwo redaktorze Bartkowicz?

Odpowiedz

Huop

Piątek, 17 listopada 2017, 19:36

w tym zestawieniu wszystko jest na odwrót: wyczyny są blamażami a blamaże wyczynami.

Odpowiedz

Piątek, 17 listopada 2017, 14:14

Zabawne, ze wyczynem jest rozdawanie masek w zasmrodzonym Krakowie, a blamażem sprzedawanie niedochodowego bubla w Wierzchosławicach. komuś się tu chyba coś pomyliło.

Odpowiedz