|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, gdzie ruszył program wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. To spodobało się 46% głosujących.

Drugie miejsce dla coraz większych szans na powstanie linii kolejowej Podłęże-Piekiełko. Ta propozycja zyskała 31% głosów.

Na trzecim miejscu uplasował się szpital dziecięcy w Prokocimiu, który przyjął już milion pacjentów. Na tę nominację zagłosowało 23% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, iż gminy z południa Małopolski nie chcą utworzenia na ich terenie parku krajobrazowego. To nie podoba się 45% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się szpital w Proszowicach, w którym trwa kryzys. Na tę propozycję zagłosowało 39% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 16% głosów- dla sądów zasypanych sprawami alimenciarzy.

 


WYCZYN:

1. W Krakowie ruszył program wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci - W Krakowie od czwartku można starać się o kartę Rodziny N. To program podobny do "Karty Dużej Rodziny", ale przeznaczony dla tych rodzin, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne. Kartę dostanie nie tylko dziecko niepełnosprawne, ale też jego rodzice i rodzeństwo. WIĘCEJ

2. Szpital dziecięcy w Prokocimiu przyjął już milion pacjentów - Milionowym pacjentem okazał się siedmiolatek, Marko Gren. Trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy z powodu nudności i wymiotów. Otrzymał wtedy kartotekę numer 1 000 000. Na szczęście po wykonaniu niezbędnych badań i podaniu kroplówki, chłopiec został wypisany do domu. WIĘCEJ

3. Przetarg na dokumentację linii kolejowej Podłęże-Piekiełko - PKP PLK ogłosiły we wtorek przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji linii Chabówka - Nowy Sącz . Przedsięwzięcie potocznie nazywane "Podłęże - Piekiełko" zakłada wybudowanie 58,5 km nowej linii kolejowej, która zacznie się we wsi Podłęże w gm. Niepołomice i skieruje na południe. W miejscowości Szczyrzyc linia się rozgałęzi i będzie biec na wschód do miejscowości Tymbark (linia 622) i na zachód do miejscowości Mszana Dolna (linia 623). W tych miejscowościach nowa linia połączy się z istniejącą 75-kilometrową linią Chabówka - Nowy Sącz (linia 104), która zostanie zmodernizowana. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Małopolskie prokuratury zasypane sprawami alimenciarzy - Wszystko przez majową zmianę przepisów. Nowe regulacje mają być batem i straszakiem dla osób, które nie płacą alimentów. Ich ukaranie do tej pory było bardzo trudne. Trzeba było między innymi udowodnić, że uporczywie uchylają się od płacenia alimentów. Teraz mogą trafić do sądu już po trzech miesiącach, w których nie zapłacą zobowiązań. WIĘCEJ

2. Gminy na południu Małopolski nie chcą parku krajobrazowego - Park Krajobrazowy Pasma Policy chcą utworzyć władze samorządowe województwa. W piątek w tej sprawie w Jabłonce odbyło się spotkanie wójtów i mieszkańców. Na spotkaniu pojawili się samorządowcy i mieszkańcy gmin Bystra-Sidzina, Jabłonka, Jordanów, Raba Wyżna, Czarny Dunajec, Maków Podhalański, Spytkowice i Zawoja. Przedstawiciele tych gmin nie chcą, aby na ich terenie powstał park krajobrazowy. WIĘCEJ

3. Kryzys w szpitalu w Proszowicach. Lekarze masowo wypowiadają umowy - W czwartek lekarze mieli oficjalnie przedstawić dyrekcji swoje żądania. Przedstawiciele związkowców nie pojawili się jednak na spotkaniu, bo przyznali, że zostali o nim poinformowali zaledwie kilkadziesiąt minut przed godziną jego rozpoczęcia. Dyrekcja zadeklarowała, że wyznaczy kolejny termin rozmów. Mogłyby się one odbyć w przyszłym tygodniu. Medycy narzekają na brak kadry i trudne warunki pracy. Twierdzą, że, aby zapewnić ciągłość pracy, muszą brać po kilka dyżurów z rzędu. Skarżą się, że pracują na przestarzałym sprzęcie, a szpital się nie rozwija. Z tego powodu dwa dni temu 23 lekarzy złożyło wypowiedzenia, a 16 zadeklarowało chęć odejścia ze szpitala w ciągu kilku tygodni. WIĘCEJ

Od lewej: Ł.Gibała, G.Biedroń. R.Śmiałek i G.Stawowy (fot. M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków, ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu linii kolejowej Podłęże-Piekiełko jest krokiem w dobrym kierunku. Pociągi nowym szlakiem mają zacząć jeździć od 2026 roku. Zdaniem Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, budowa nowej linii będzie dużą szansą rozwoju dla regionu.

To pokazuje, że państwo polskie zaczyna działać, a my w Małopolsce mamy realny wpływ na decyzje podejmowane w Warszawie, bo mamy tam swoich polityków. W tej chwili połączenie przez Tarnów, Nowy Sącz i potem Doliną Popradu, wydłuża kilkakrotnie odległość z Krakowa do południowej granicy. To połączenie kolejowe otwiera nas w stronę Słowacji i Węgier i powinno przełożyć się na wzrost gospodarczy.

Grzegorz Stawowy, krakowski radny Platformy Obywatelskiej, a zarazem prezes Kolei Małopolskich zauważył natomiast, że nowa linia, skracając znacząco czas podróży np. z Nowego Sącza do Krakowa, skłoni mieszkańców do przesiadki z autobusu do pociągu.

Dzisiaj z Nowego Sącza do Krakowa jedzie się pociągiem ok. trzy godziny. Nowy Sącz to 90-tysięczne miasto i w jego dobrym połączeniu z Krakowem jest duży potencjał. We wtorek 31 października w czasie świątecznych powrotów do Nowego Sącza jechało bezpośrednim pociągiem 180 osób - tyle tam wysiadło. Do przewiezienia tylu osób potrzeba byłoby czterech autobusów.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono także sytuacji szpitala w Proszowicach, gdzie w przyszłym tygodniu planowane jest kolejne spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu w lecznicy. Jak dotąd, 23 lekarzy złożyło tam wypowiedzenia, a 16 zadeklarowało chęć odejścia ze szpitala w ciągu kilku tygodni. Jak powiedział Ryszard Śmiałek, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Małopolsce, kryzys nie ma wyłącznie podłoża płacowego.

Z tego co wiem, problem szpitala w Proszowicach to nie jest tylko kwestia zarobków. W szpitalu tym nie inwestuje się w nowy sprzęt, a lekarze narzekają, że nie mają specjalnie na czym pracować. Służba zdrowia to nie tylko kwestia wynagrodzeń lekarzy, gdzie mamy ciągle protesty oraz godzin pracy, bo jeśli lekarze pracują po 100 godzin tygodniowo, to jest przerażające. To także problem niewystarczających inwestycji.

Goście Radia Kraków odnieśli się także do wątpliwości mieszkańców południowych gmin Małopolski wobec pomysłu utworzenia na ich terenie parku kulturowego. Inicjatywie zarządu województwa sprzeciwiają się min. mieszkańcy i samorządowcy m.in. z takich gmin jak Jabłonka, Bystra-Sidzina czy Raba Wyżna. Jak zauważył  Łukasz Gibała, szef stowarzyszenia "Logiczna Alternatywa", utworzenie parku krajobrazowego powinno uwzględniać zarówno interesy mieszkańców jak i chronionego obszaru.

Rzeczywiście te przepisy, jeśli by weszły w życie, to utrudniłyby życie mieszkańcom, zwłaszcza jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy. Padają argumenty, że nie będzie można tam budować wyciągów czy hoteli, a przecież ludzie tam chcą żyć z turystyki. Pamiętajmy jednak, że turyści chcą tam przyjeżdżać z uwagi na walory krajobrazowe i przyrodnicze. Dlatego też ochrona tych terenów jest w długofalowym interesie samych mieszkańców, a w całej sprawie potrzebny jest kompromis.

 

Marusz Bartkowicz/bp

71%
29%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

nie pasażer - mimo chęci

Niedziela, 5 listopada 2017, 18:38

Marzy Wam się jazda na Węgry i Słowację? Krótszy czas jazdy do Zakopanego? Może to i wyczyn, ale obecny dojazd do Oświęcimia, to blamaż - i nie tygodnia, ale roku. W dodatku bez jakichkolwiek planów jego polepszenia. Może prezes Stawowy zajął by się komunikacją bliżej Krakowa zamiast snuć odległe, na razie mało realne plany..

Odpowiedz

łojciec

Piątek, 3 listopada 2017, 12:54

Milion chorych dzieciaczków wyczynem?

Odpowiedz