|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do lekarzy z Limanowej, którym udało się wybudzić ze śpiączki 20-letniego Zbyszka. To spodobało się 45% głosujących.

Drugie miejsce dla bohaterek z Witowa, które uratowały z płonącej bacówki w Witowie mężczyznę. Ta historia ma jednak smutny koniec. Ranny zmarł w krakowskim szpitalu. Mimo wszystko sprawną akcję dwóch kobiet doceniło 41% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się publiczna zbiórka, dzięki której uratowano wystawę byłego więźnia obozu Auschwitz. Ta propozycja zyskała 14% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków problemy z estetyką w przestrzeni publicznej. To nie spodobało się aż 76% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo dwie nominacje – upadłość sądeckiego Miasteczka Multimedialnego i wyroki dla byłych samorządowców z Krakowa. Obie propozycje zyskały po 12% głosów.

 


WYCZYN:

1. Sukces lekarzy z Limanowej - Klinikę w Limanowej opuszcza pacjent, którego udało się wybudzić z trwającej kilka miesięcy śpiączki. 20-letni Zbyszek w ubiegłym roku ucierpiał w wypadku samochodowym i zapadł w śpiączkę. Od stycznia lekarze z Limanowej prowadzili rehabilitację, która już w marcu dawała pierwsze efekty. Dziś pacjent mówi i samodzielnie chodzi. WIĘCEJ

2. Dwie bohaterki z Witowa - W piątek około 6.30 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o wybuchu bacówki na granicy Kościeliska i Witowa. Bacówka spłonęła doszczętnie. Starszy mężczyzna poparzony w wyniku pożaru odwieziony został do zakopiańskiego szpitala. Sytuacja byłaby gorsza, gdyby nie postawa Agnieszki i Ani, które ugasiły płonące ubranie mężczyzny. WIĘCEJ

3. Dzięki publicznej zbiórce zostanie uratowana wystawa byłego więźnia obozu Auschwitz - Udało się zgromadzić kwotę potrzebną do uratowania wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją owad kołatek. Dezynsekcja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku – podał o. Piotr Cuber. WIĘCEJ


 

BLAMAŻ:

1. Sąd ogłosił upadłość Miasteczka Multimedialnego - Marzenia Nowego Sącza o budowie doliny krzemowej doczekały się bolesnego końca. Spółka Miasteczko Multimedialne ogłosiła upadłość. Wystąpili o to udziałowcy spółki a sąd w Krakowie przychylił się do ich wniosku. Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. WIĘCEJ

2. Byli samorządowcy z Krakowa z prawomocnymi wyrokami - Przed krakowskim Sądem Apelacyjnym zapadł w środę prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej korupcji i doprowadzenia do wyrządzenia 3,6 mln zł szkody w mieniu gminy Kraków w 1999 roku. Sąd częściowo zmienił wyrok: zmniejszył kary za korupcję wobec dwóch oskarżonych i uniewinnił pozostałych. WIĘCEJ

3. Problemy z estetyką przestrzeni publicznej - W Zakopanem hydrant na miarę naszych czasów i możliwości. (WIĘCEJ). Z kolei na krakowskim rynku reklama, której najważniejszym elementem jest... japoński samochód. WIĘCEJ

fot: J.Bańka

Upadek nowosądeckiego Miasteczka Multimedialnego oraz prawomocne wyroki dla byłych krakowskich samorządowców to równorzędne propozycje do tytułu blamażu tygodnia - tak mówili goście Radia Kraków. Sprawa byłego wojewody oraz byłego wiceprezydenta miasta trwała kilkanaście lat, dlatego zdaniem Łukasza Wantucha, krakowskiego radnego z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków, Ministerstwo Sprawiedliwości powinno coś wreszcie zrobić z przeciągającymi się sprawami w sądach:

 

To, że sprawa trwa np. 10 lat nie wynika ze złej woli sędziego, lecz z możliwości proceduralnych. Chodzi o przedłużanie, kolejne wnioski, czy zwolnienia lekarskie. I właśnie z tym coś wreszcie powinien zrobić minister Ziobro.

Z kolei ostateczny upadek Miasteczka Multimedialnego, to wynik nieprzemyślanego wydawania pieniędzy unijnych - tak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS:


Jest pewna pokusa, żeby - mówiąc kolokwialnie- przerabiać środki europejskie. Część instytucji patrzy na to tak: skoro są pieniądze unijne, to stwórzmy jakiś nawet fikcyjny projekt, żeby tylko je zdobyć. Potem natomiast są problemy jak te w Nowym Sączu.

Najwięcej emocji wywołała jednak sprawa sukcesu kliniki w Limanowej, bowiem towarzyszyła jej dyskusja dotycząca finansowania służby zdrowia i protestów lekarzy. Jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z PSL, już teraz nasz region odczuwa brak specjalistów:

Takiego płytkiego rynku nie ma żaden inny kraj europejski, bo u nas 23 specjalistów przypada na 10 tys. osób. Lepiej jest nawet na Ukrainie, dlatego bez podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną czeka nas potężna zapaść.

Jak dodawał Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z PO, potrzebny jest ponadpartyjny pakt w sprawie opieki zdrowotnej:

Trzeba ustalić, że to jest kwota w budżecie, której nie mogą ruszyć następne rządy. W ten sposób załatwi się wiele spraw: unowocześniania służby zdrowia, kolejek do specjalistów oraz odpowiedniej liczby lekarzy.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

wkurzona Ewa

Piątek, 27 października 2017, 18:53

Z tym samochodem na Rynku to już dużaaaaaaaaa przesada ! Na co jeszcze zgodzą się urzędnicy, którzy powinni stać na straży przepisów i rozsądku.

Odpowiedz

Piątek, 27 października 2017, 16:59

Upadłość Miasteczka Multimedialnego to nie blamaż tylko przekręt. czym prędzej powinna się tym zająć prokuratura. Jeżeli niemal w całości sfinansowana za grube miliony inwestycja nawet nie zdążyła wystartować, to nie jest normalna sprawa.

Odpowiedz