|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło kolei, która wraca do łask w Małopolsce. To spodobało się 63% głosujących.

Drugie miejsce dla północy Krakowa, która w końcu przestanie być komunikacyjnym wyrzutem sumienia stolicy Małopolski. Ta propozycja zyskała 32% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się opaska od tarnowskiej straży miejskiej, która pomogła znaleźć rodziców zaginionej dziewczynki. Na tę nominację zagłosowało 5% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wojna taksówkarzy z kierowcami bez licencji. To nie podoba się 51% głosujących.

Na drugim miejscu – z wynikiem 35% - znalazł się fakt, iż w Krakowie może zniknąć 90% miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

Trzecie miejsce dla władz Tarnowa, które przyznają, że w walce z dopalaczami mają związane ręce. Ta nominacja zyskała 14% głosów.

 


WYCZYN:

1. Północ Krakowa przestanie być komunikacyjnym wyrzutem sumienia stolicy Małopolski - Aleja 29 listopada z wąskiego gardła zamieni się w szeroką arterię (WIĘCEJ), dodatkowo już wkrótce na Górkę Narodową będzie można dojechać także tramwajem (WIĘCEJ).

2. Opaska od tarnowskiej straży miejskiej pomogła znaleźć rodziców zaginionej dziewczynki - Opaski identyfikacyjne dla małych dzieci, które bezpłatnie od ubiegłego roku rozdaje tarnowska Straż Miejska sprawdzają się nie tylko w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Ostatnio, w jednej z galerii handlowych udało się dzięki niej odnaleźć rodziców kilkuletniej dziewczynki, która zagubiła się w czasie zakupów. WIĘCEJ

3. Kolej wraca do łask w Małopolsce - W grudniu zeszłego roku, czyli na początku działania nowej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, po trasie Kraków - Tarnów podróżowało niecałe sto tysięcy osób. W kwietniu liczba pasażerów wzrosła aż o 64 tysiące. Pasażerowie doceniają rozkład jazdy dostosowany do potrzeb porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego, a także komfort jazdy w pociągach Impuls. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. W Krakowie może zniknąć 90% miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych - Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, urzędnicy chcą zlikwidować wszystkie miejsca postojowe o niewłaściwych wymiarach. Okazuje się, że dotyczy to także kopert, na których parkują niepełnosprawni. WIĘCEJ

2. Władze Tarnowa przyznają: w walce z dopalaczami mamy związane ręce - Choć punkty z dopalaczami są regularnie kontrolowane przez sanepid i policję to i tak handlujący tymi niebezpiecznymi substancjami są o krok przed mundurowymi. Co do tej pory zrobiły władze Tarnowa, by utrudnić sprzedaż dopalaczy? WIĘCEJ

3. Krakowska wojna taksówkarzy z kierowcami bez licencji - Jak rozwiązać konflikt, który prowadzi do niszczenia samochodów i może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów? Czy zmiana przepisów, która nakaże wszystkim posiadanie licencji, rozwiąże problem? WIĘCEJ, WIĘCEJ i WIĘCEJ

 

Od lewej: L.Gądek, K.Chrzanowski, G.Filipek i A.Paluch (fot. M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków, konkurencja na rynku przewozów jest dobra i pożądana, ale tylko wtedy, gdy wszyscy mają równe szanse. Goście odnieśli się w ten sposób do jednej z propozycji do miana blamażu tygodnia - krakowskiej wojny taksówkarzy z kierowcami, którzy jeżdżą po mieście bez licencji. Zdaniem krakowskiego radnego Kazimierza Chrzanowskiego z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków", taksówkarzowi coraz trudniej jest konkurować z kierowcą, który nie ponosi całego szeregu opłat.

Wolny rynek powinien normować i dawać wszystkim równe szanse. Taksówkarz musi mieć licencje, zdać egzamin, opłacić kasę fiskalną, która na pewno kosztuje minimum 1000 złotych i pokryć wiele innych opłat. Jego koszty są nieporównywalnie większe. Tu wystarczy się zarejestrować w firmie, mieć własny samochód i można w ten sposób dorabiać.

W dyskusji o ściganiu handlu dopalaczami goście komentowali wysiłki władz Tarnowa w tej sprawie - kolejną z propozycji do miana blamażu tygodnia. Jak mówiła poseł Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości, nawet jeśli w tej sprawie prawo nie nadąża za życiem, to dużą rolę może odegrać presja społeczności lokalnej.

W Nowym Targu społeczność lokalna poddała sklepikarza takiemu ostracyzmowi, że to się skończyło. Byłoby skandalem, gdyby sama gmina wynajmowała lokale pod taką działalność. To jest duża rola dla społeczności lokalnej, dla samoorganizacji społeczeństwa, żeby te zjawiska, które skutkują tragediami ludzkimi, dramatami rodziców i dzieci, żeby je eliminować.

Wiele miejsca w dyskusji goście poświęcili też kolejnej z propozycji do miana blamażu tygodnia, czyli kontrowersjom wokół miejsc dla niepełnosprawnych w Krakowie. Część z nich, z uwagi na niewłaściwe rozmiary, miasto chce zlikwidować i przenieść w inne lokalizacje. Osoby niepełnosprawne obawiają się jednak, że po zmianach może ich być znacznie mniej, co utrudni im możliwość parkowania w centrum. Zdaniem poseł Lidii Gądek z Platformy Obywatelskiej, nie wolno zapominać, że społeczeństwo ma obowiązek zapewnić osobom niepełnosprawnym miejsca parkingowe.

W ubiegłej kadencji zmieniliśmy przepisy jeśli chodzi o uprawnienia na takim miejscu dla takich osób, które tego naprawdę potrzebują. Skoro zostało to ograniczone do osób naprawdę potrzebujących, to w tej chwili w każdym kluczowym punkcie miasta muszą być wyznaczone takie miejsca dla niepełnosprawnych.

Goście Radia Kraków byli zgodni, że sukcesem jest coraz większa liczba pasażerów w pociągach, które jeżdżą po Małopolsce. W kwietniu kolejne rekordy frekwencji odnotowały pociągi na trasie Kraków-Tarnów, co otrzymało nominację do miana wyczynu mijającego tygodnia. Jak zauważył Grzegorz Filipek, przewodniczący .Nowoczesnej w Małopolsce, jest to niewątpliwie wielki sukces Kolei Małopolskich.

Widać, że dużo osób przestawia się na pociągi, które są wygodne, czyste i nowe. Jestem pod dużym wrażeniem tego rozwoju. Ja sam bardzo często korzystam z połączenia Kraków-Wieliczka. Jest to świetne połączenie, ale jedyny problem jest taki, że jak się podjedzie do Wieliczki ok. godziny 8., to bardzo ciężko jest o miejsce na parkingu P+R. Nie dość, że sam parking jest zapełniony, to wszystkie uliczki wokół również.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8:30.

17%
83%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

kkj

Niedziela, 28 maja 2017, 00:06

Coraz głupsza jest ta audycja. Powinna się przerodzić w plusy i minusy mijającego tygodnia a nie robienie plebiscytu z mało znaczących zdarzeń o których i tak wszyscy zapominają w kolejnym tygodniu.

Odpowiedz

der

Sobota, 27 maja 2017, 20:46

@Marek

No fakt, ta sprawa powinna być na liście !

Odpowiedz

Marek

Sobota, 27 maja 2017, 18:55

A te tysiące działek miejskich straconych przez miasto z tytułu zasiedzenia to - jak rozumiem - będzie kandydatura do blamażu roku?

Odpowiedz

Sobota, 27 maja 2017, 16:51

W blamażu zagłosowałem za bandyckim zachowaniem części taksówkarzy. Ich działania to najlepszy dowód na to, że wśród taksówkarzy są bandyci i nic to, że mają koncesje. Należy dostosować prawo do postępującej cyfryzacji. Dlaczego korporacje nie zaproponują podobnych rozwiązań jak Uber ? Oczywiście ciemną stroną Ubera w Polsce jest tworzenie "spółdzielni" i żerowanie tychże na ludziach w nich zatrudnianych. Indywidualne i okazyjne usługi świadczone poprzez Uber są bardzo ciekawym sposobem na dorobienie do pensji dla tych, którzy tego chcą lub potrzebują. Oczywiście przepisy podatkowe również wymagają odświeżenia. Obowiązkowość DG to przeżytek.

Odpowiedz

Sobota, 27 maja 2017, 11:41

Dlaczego w blamażu nie występuje Roman synonim Ciepiela i jego odmowa zorganizowania festiwalu w Tarnowie?

Odpowiedz

Sobota, 27 maja 2017, 06:10

Inwestycja budowlana Górala. Człowieka z przeszłością recydywisty.

Odpowiedz

MP

Piątek, 26 maja 2017, 16:56

Uważam, że do blamażu tygodnia powinien być nominowany fakt, że nielegalni przewoźnicy reklamują się na antenie Radia Kraków...

Odpowiedz