|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Sandecji Nowy Sącz, która po raz pierwszy w swojej historii awansowała do piłkarskiej ekstraklasy. To podoba się 44% głosujących.

Drugie miejsce dla pociągów Podhalańskiej Kolei Regionalnej, które już wkrótce na torach między Nowym Targiem a Zakopanem. Ta propozycja zyskała 31% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się sukces Nowy Muzeów w Małopolsce. Na tę nominację zagłosowało 25% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków coraz większa góra śmieci przy drodze wojewódzkiej w Maszkowicach. To nie podoba się 36% głosujących.

Na drugim miejscu znalazła się klątwa krakowskich placów. Na tę propozycję zagłosowało 33% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 31% głosów – dla awantury w Łaźni Nowej.

 


Wyczyn:

1. Sandecja Nowy Sącz w piłkarskiej ekstraklasie -  Piłkarze Sandecji Nowy Sącz po raz pierwszy w historii awansowali do ekstraklasy. Po 31. kolejce mają dziewięć punktów przewagi nad trzecią w tabeli Chojniczanką i lepszy bilans bezpośrednich meczów. WIĘCEJ

2. Pociągi Podhalańskiej Kolei Regionalnej już wkrótce na torach między Nowym Targiem a Zakopanem - Na kolejowej trasie Nowy Targ - Zakopane będą jeździły pociągi Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Została podpisana umowa w tej sprawie. WIĘCEJ

3. Noc muzeów, tłumy odwiedzają "Damę z gronostajem, hotel Cracovia otwarty dla zwiedzających - Najdłuższe kolejki ustawiały się do najsłynniejszej polskiej Damy. Tysiące osób wzięły udział w krakowskiej Nocy Muzeów. Szczegółowe dane poznamy dopiero w następnym tygodniu. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Klątwa krakowskich placów. Remont żadnego się nie udał - 7 lat temu był remontowany, teraz znów czeka go naprawa. Jak informują słuchacze Radia Kraków, parking dla autobusów przy Wawelu jest w dużej mierze zniszczony. Spora część płytek jest popękanych, inne się zapadły. Ponowna naprawa placu planowana jest na przełom czerwca i lipca. Tym samym parkingu przy Wawelu dołącza do długiej listy miejskich placów, które nie przetrwały próby czasu. Wśród nich plac Szczepański, który oddano mieszkańcom i turystom również w 2010 roku W tym roku po raz kolejny miasto w ramach gwarancji chce tam wymienić kostkę. Awaryjnie naprawiany był również Rynek Główny. Najkrócej wytrzymał plac Mariacki - turecki wapień popękał już kilka lat po remocie. WIĘCEJ

2. Awantura o Łaźnię Nową - Krakowski radny z Prawa i Sprawiedliwości Adam Kalita zarzuca dyrektorowi Teatru Łaźnia Nowa niegospodarność i niewłaściwe wydawanie publicznych pieniędzy. Radny na ręce zastępcy prezydenta Krakowa złożył we wtorek interpelację w tej sprawie. WIĘCEJ

3. Coraz większa góra śmieci przy drodze wojewódzkiej w Maszkowicach - Odpady składują mieszkańcy pobliskiej osady romskiej. Są tam stare lodówki, telewizory i inny sprzęt elektroniczny, z którego Romowie pozyskują surowce wtórne. WIĘCEJ

 

 

Wprowadzenie dokładniejszych kontrole m.in. finansów miałoby być lekarstwem na niegospodarność i nepotyzm w instytucjach kultury - ocenili goście audycji Wyczyn i Blamaż Tygodnia. Na antenie Radia Kraków radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Biedroń z Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że przejrzystość w funkcjonowaniu teatrów jest konieczna i - jak się wyraził - nie powinno być taryfy ulgowej dla dyrektorów tych placówek. 

"Jeśli kontrolujemy polityków, kontrolujmy też dyrektorów. Nie powinno to być dziwne" - uważa Biedroń.

Powodem do dyskusji były zarzuty kierowane pod adresem Bartosza Szydłowskiego, dyrektora krakowsiego teatru Łaźnia Nowa. Miejski radny Adam Kalita oskarża go o niegospodarność i m.in. finansowanie z publicznych pieniędzy studiów doktoranckich swojej żonie. Goście zgodnie uznali, ze, jeśli te zarzuty się potwierdzą, dyrektor teatru powinien ponieść odpowiedzialność, a jeśli nie radny Kalita powinien przeprosić. Radny Tomasz Urynowicz z Platformy Obywatelskiej dodał, że kontrolowanie powinno być normą, ale publiczne stawianie zarzutów przed wyjaśnieniem jest naganne. 

Za blamaż mijającego tygodnia połowa gości audycji Wyczyn i Blamaż Tygodnia uznała patową sytuację w Maszkowicach, gdzie przy drodze wojewódzkiej rośnie góra śmieci. Odpady są składowane przez miejscowych Romów. Wójt rozkłada ręce i prosi o pomoc w rozwiązaniu problemu wojewodę. 

Zdaniem posła Józefa Brynkusa z ugrupowania Kukiz '15 wójt Maszkowic spycha odpowiedzialność na wojewodę, bo boi się posądzenia o ksenofobię. "Bardzo często samorządowcy stoją przed takim problemem" - twierdzi Brynkus. "Bez przesady. Wójt, który rozkłada ręce i przyznaje, że w jego gminie panuje bałagan - nie nadaje się do tego miejsca" - odparła  radna Małgorzata Jantos z Nowoczesnej, która wraz z radnym Tomaszem Urynowiczem z Platformy Obywatelskiej za blamaż tygodnia uznała stan krakowskich placów. Remonty nie wytrzymują próby czasu, a kostki i płyty rozsypują się zaledwie kilka lat po renowacji.

Za wyczyn mijającego tygodnia większość gości audycji uznała sukces piłkarzy klubu z Nowego Sącza. Sandecja wywalczyła sobie historyczny awans do ekstraklasy. - Małopolska staje się hegemonem polskiej piłki nożnej - ocenia radny Tomasz Urynowicz.

"To historyczne i wielkie wydarzenie. Jest dobry klimat dla piłki nożnej. To oczywiście efekt pracy z młodzieżą. Cieszmy się" - podkreślał Urynowicz. 

Goście audycji rozmawiali także o Podhalańskiej Koleii Regionalnej, która ma szansę na duży sukces, o ile uda się przekonać mieszkańców Podhala do rezygnacji z samochodu na rzecz pociągu.

 

 

(Teresa Gut/ew)

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Sobota, 20 maja 2017, 15:15

@Papa PEŁNA ZGODA.

Odpowiedz

Papa

Sobota, 20 maja 2017, 10:56

"Awantura o Łaźnię Nową" brzmi tendencyjnie. Dla mnie blamaż, to czyny dyrektora teatru. Tytuł tego blamażu i jego opis sugeruje, że zwrócenie uwagi na nieprawidłowości w teatrze jest blamażem. Wolałbym jednoznaczność.

Odpowiedz

opek

Piątek, 19 maja 2017, 16:46

Ta 'klątwa' ma imię i nazwisko...

Odpowiedz