|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do mieszkańców Ptaszkowej, którzy solidarnie zbierają pieniądze na na nowy wóz strażacki. To spodobało się 62% głosujących.

Drugie miejsce przypadło błyskawicznej ekstradycji Pawła K., który jest podejrzany o brutalne zabójstwo sprzed 19 lat. Ta propozycja zyskała 31% głosów.

Na trzecim miejscu – z wynikiem 7% głosów – znalazł się Kraków, który uhonorował Studencki Komitet Solidarności. Medal Cracoviae Merenti dla SKS-u już jest, są też plany budowy pomnika Staszka Pyjasa.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zabawa w ciuciubabkę środowisk antyaborcyjnych z urzędnikami. To nie podoba się 50% głosujących.

Na drugim miejscu znalazły się krakowskie przystanki nie dla pasażerów. Ta nominacja zyskała 29% głosów.

Trzecie miejsce i 21% głosów dla awantury o Jana Klatę w Krakowie.

 


WYCZYN:

1. Błyskawiczna ekstradycja Pawła K., który jest podejrzany o morderstwo Iwony Cygan. Sprawę rozpracowało krakowskie Archiwum X - W czwartek odbyła się ekstradycja Paweł K. podejrzanego o zabójstwo blisko 19 lat temu Iwony Cygan ze Szczucina. Zgodę na wydanie polskim śledczym podejrzanego wydał pod koniec kwietnia sąd w Wiedniu. To właśnie w stolicy Austrii mężczyzna został zatrzymany na początku stycznia podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Paweł K. ma usłyszeć zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. WIĘCEJ

2. Kraków uhonorował Studencki Komitet Solidarności. Medal Cracoviae Merenti dla SKS-u i plany budowy pomnika Staszka Pyjasa - 15 maja 1977 roku r. powstał Studencki Komitet Solidarności, którego celem było utworzenie autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Tworzyli go młodzi ludzie, którzy przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej. W 40. rocznicę powstania SKS uhonorowany został najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Radę miasta Krakowa brązowym medalem Cracoviae Merenti. WIĘCEJ

3. Cała wieś Ptaszkowa zbiera pieniądze na nowy wóz strażacki - Mieszkańcy Ptaszkowej zbierają pieniądze na nowy wóz strażacki dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Stary, 44-letni mercedes jeszcze jeździ, ale w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Awantura o Jana Klatę w Krakowie - Krytyka teatralnego Marka Mikosa rekomendowała we wtorek komisja konkursowa na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Ostatecznie o powołaniu Mikosa zdecyduje min. kultury Piotr Gliński, który wkrótce zapozna się z opinią komisji konkursowej. Kadencja obecnego dyrektora Jana Klaty upływa z końcem sierpnia. Klata był krytykowany za „rzekomo artystyczne eksperymenty” w Starym Teatrze, niektórym spektaklom widzowie i aktorzy zarzucali „nieprzyzwoitość”. Przedstawienie „Do Damaszku” w reż. Klaty (koniec 2013 r.) część publiczności próbowała przerwać, zaś z gry w „Nie-Boskiej Komedii” w reż. Oliviera Frljicia (koniec 2013 r., próby do tego spektaklu zostały zawieszone) zrezygnowała część aktorów. Zwolennicy Klaty zwracają uwagę m.in. na to, że pod jego dyrekcją powstało wiele cennych spektakli, a placówka rozwinęła się – wybudowano Muzeum MICET, czyli interaktywne centrum edukacji teatralnej. WIĘCEJ

2. Zabawa w ciuciubabkę środowisk antyaborcyjnych z urzędnikami - Aktywiści fundacji Pro-Prawo do Życia zaparkowali przyczepę z ogromnym bilbordem przy ul. Karmelickiej, naprzeciwko przystanku tramwajowego Batorego. Konstrukcja ma 5 metrów szerokości i 2,5 metra wysokości. Zdjęcia przedstawiają martwe płody i są podpisane hasłami: "Aborcja zabija" oraz "przemoc wobec bezbronnych". Dosyć szybko plakat został oklejony czarną taśmą a następnie rozerwany. WIĘCEJ

3. Przystanki nie dla pasażerów - "Wąsko, ciasno, niebezpiecznie" - tak o przystanku przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie mówią pasażerowie. O interwencje w tej sprawie poprosili nas słuchacze Radia Kraków, którzy skarżyli się na zbyt małą przestrzeń na przystankowym chodniku. Jest to nie tylko niewygodne, ale też naraża ludzi na wejście pod przejeżdżający tramwaj. Podobnie jest między innymi na przystankach: Kabel i przy placu Inwalidów. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Największą dyskusję wywołała sprawa zmian w Starym Teatrze. Jak przekonywał Grzegorz Filipek, szef małopolskich struktur Nowoczesnej, zmiana dyrektora nie powinna przekładać się jednak na jakość pracy zespołu:


Uważam, że jest to strata dla Krakowa, że odchodzi taka indywidualność, jak Jan Klata, ale daję też kredyt zaufania nowemu dyrektorowi. Natomiast nie jest to taka sama historia, z jaką mieliśmy do czynienia we Wrocławiu, dlatego profesjonalny zespół Starego powinien przygotowywać się do kolejnych przedstawień.


Goście programu przekonywali także, że przypadek antyaborcyjnego plakatu przy Karmelickiej pokazuje, że potrzebne są zmiany w prawie lokalnym. Jak tłumaczył Łukasz Słoniowski, krakowskie radny Prawa i Sprawiedliwości, problemem są luki prawne, choć od podobnych wątpliwości nigdy nie uciekniemy:


Co będzie, jeśli ktoś zaparkuje, a na swojej przyczepie będzie miał numer telefonu swojej firmy? Czy to będzie oznaczało, że już ją reklamuje i należy mu nałożyć odpowiednią opłatę? Prawo jest dziurawe, wiec takie wątpliwości pozostaną.


Małopolscy politycy przypomnieli także o zasługach Studenckiego Komitetu Solidarności. To właśnie dzięki ludziom z SKS-u możemy się dziś tak bardzo różnić:

To byli niezwykli ludzie, że w tak ciężkich czasach, tuż po śmierci swojego przyjaciela potrafili się tak zmobilizować. Dzięki nim dziś możemy prowadzić bieżące polityczne spory. Chwała bohaterom.

Natomiast w inicjatywie mieszkańców Ptaszkowej goście Radia Kraków dostrzegli istotę pojęcia interesu publicznego. Ptaszkowa pokazała, co to znaczy mała ojczyzna - przekonywał Kazimierz Chrzanowski, krakowski radny Przyjaznego Krakowa z Sojuszu Lewicy Demokratycznej:

 

Ludzie potrafią się zorganizować i zadbać o swój, a zarazem publiczny interes. Zupełnie nie interesują ich przy tym plemienne walki naszych polityków, bo po prostu rozwiązują konkretne problemy. Warto im w tym pomagać.


Rozwiązanie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

czytelnikbibllioteki

Piątek, 19 maja 2017, 07:31

@czytelnikkraków

Z tego co wiem w regulaminie konkursu jest zaznaczone,książka i audiobook, więc chyba wszystko jest ok. Co jeśli dziecko byłoby niewidome - miałoby być po prostu odrzucone przez dysfunkcję wzroku?

Odpowiedz

Londyn

Wtorek, 16 maja 2017, 07:36

Niestety Radio Kraków pozostało lewackie. "Martwe płody"?? To płód żyje? A zakazali napisać "dziecko nienarodzone"?

Odpowiedz

Tobolik

Sobota, 13 maja 2017, 23:53

Dla mnie obecność pana Klaty w Starym to był blamaż Krakowa, a pozbycie się go przesunąłbym do kategorii wyczyn. A poza tym popieram komentarz czytelnika o nagrodzie za czytelnictwo - to rzeczywiście blamaż.

Odpowiedz

czytelnikkraków

Sobota, 13 maja 2017, 17:24

Zgłaszam kandydata na przyszły tydzień do blamażu tygodnia: Nominacja: Biblioteka Kraków za absurdalny regulamin konkursu i przyznanie 1 miejsca w Konkursie "Czytelnik Roku 2016/2017" w kategorii do lat 9 czytelniczce NIE POTRAFIĄCEJ CZYTAĆ!!!! (słuchała tylko audiobooki) Dzieci które samodzielnie czytają (a wymaga to o wiele więcej wysiłku) niestety zostały zniechęcone do czytania takim werdyktem! I to ma być promowanie czytelnictwa?

Odpowiedz