|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do starszych osób, które coraz rzadziej dają się nabrać fałszywym wnuczkom. To podoba się 64% głosujących.

Drugie miejsce dla opactwa Benedyktynów w Tyńcu, które zostało wpisane na listę pomników historii. Ta propozycja zyskała 33% głosów.

Na trzecim miejscu – z wynikiem 3% głosów – uplasował się nowy kierunek studiów na UP w Krakowie – Cracoviana.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zagrożony las Borkowski w Krakowie i kolejne punkty na naszej mapie wycinek. To nie podoba się 74% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się zamieszanie związane ze spotkaniem z działaczką antyaborcyjną. UJ odmówił, zgodził się Uniwersytet Papieski, wicepremier Gowin wezwał uczelnie do zaprzestania cenzury. Ta propozycja zyskała 17% głosów.

Trzecie miejsce dla propozycji zakazu grillowania z użyciem węgla i drewna w centrum Krakowa. Na tę nominację zagłosowało 9% osób.

 


WYCZYN:

1. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało wpisane na listę pomników historii. Trwają zabiegi, aby Przełom Dunajca w Pieninach i wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej znalazły się na liście UNESCO - Wpis na listę Pomników Historii to wyróżnienie i jedna z form ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce. Starania o wpisanie opactwa w Tyńcu na listę Pomników Historii trwały 3 lata. Oprócz tynieckiego opactwa, taki status zyskało w środę jeszcze 9 innych zabytków. (WIĘCEJ) Ponadto na terenie Tatrzańskiego i Pienińskiego Parku Narodowego trwają konsultacje społeczne w sprawie wpisania przełomu Dunajca i wąwozu Kraków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt przygotowywany jest wspólnie ze Słowakami i dotyczy trzynastu dolin, z czego dwie znajdują się po polskiej stronie. WIĘCEJ

2. Starsze osoby coraz rzadziej dają się nabrać fałszywym wnuczkom - Starsze osoby coraz rzadziej dają się nabrać fałszywym wnuczkom! "Widać, że kampanie społeczne i informacje w mediach pomogły" - twierdzą funkcjonariusze małopolskiej policji. Oszuści przeprowadzili serię nieudanych prób wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców Andrychowa koło Wadowic. Nikt nie dał się nabrać. (WIĘCEJ) Chociaż niestety wciąż jeszcze zdarzają się spektakularne oszustwa. W ostatnim tygodniu policjanci odnotowali dwa takie zdarzenia. W jednym z przypadków 80-latek dał się nabrać młodej kobiecie, która podszywała się pod córkę przebywającą za granicą i przekazał obcemu mężczyźnie blisko 100 tysięcy złotych. WIĘCEJ

3. Cracoviana - nowy kierunek studiów na UP w Krakowie - Cracoviana - tak nazywa się nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym. Chętni studenci będą mogli poznać miasto i region z innej niż na co dzień perspektywy. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Spotkanie z działaczką antyaborcyjną: UJ odmówił, zgodził się Uniwersytet Papieski, wicepremier Gowin wzywa uczelnie do zaprzestania cenzury - Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego ugięły się pod presją studentów i w ostatniej chwili odwołały wykład z aktywistką antyaborcyjną Rebeccą Kiessling. Po odwołaniu wykładu zaproszenie do Kiessling wysłał Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. WIĘCEJ

2. Czy las Borkowski w Krakowie jest zagrożony? Na interaktywnej mapie wycinki pojawiają się nowe punkty - Las Borkowski w Krakowie jest w niebezpieczeństwie. Jak alarmują krakowscy ekolodzy, również i on może pójść pod topór. W ostatnich dniach wycięto setki drzew z hektarowej działki przylegającej do lasu - i choć administracyjnie ten teren nie jest jego częścią, to dla mieszkańców - stanowił jego integralną całość. (WIĘCEJ) Tymczasem na radiowej mapie wycinek mamy już ponad 100 pozycji. WIĘCEJ

3. Czy będzie zakaz grillowania z użyciem węgla i drewna w centrum Krakowa? - Radni dzielnicy chcą całkowitego zakazu grillowania z użyciem węgla i drewna na Starym Mieście w Krakowie. Od 2019 roku zakaz używania paliw stałych będzie dotyczył wszystkich krakowskich palenisk domowych. Radni chcieliby, by uregulować też kwestię rusztów, które tymczasowo pojawiają się na Rynku Głównym na przykład w czasie targów wielkanocnych. WIĘCEJ

 

Od lewej: J.Kwaśny, G.Stawowy, M.Kękuś, E.Borowska (fot. M.Bartkowicz)

Dużą część dyskusji goście Radia Kraków poświęcili propozycji do miana blamażu tygodnia związanej z zamieszaniem wokół wizyty w Krakowie amerykańskiej działaczki antyaborcyjnej. Przypomnijmy, że Rebecca Kiessling miała wygłosić wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak pod naciskiem studentów władze uczelni go odwołały. Ostatecznie odbył się on na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Decyzję UJ skrytykował wicepremier Jarosław Gowin. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprzeczyły konstytucyjnej zasadzie autonomii, wolności myśli i słowa oraz dążenia do prawdy.

Na wystąpienie Gowina zareagowali rektorzy. We wspólnym oświadczeniu, jakie w tej sprawie wydały władze UJ oraz Uniwersytetu Warszawskiego (które także odwołały wykład aktywistki) czytamy, że Rebecca Kiessling przyjechała, aby swoimi wystąpieniami wesprzeć dążenia do zaostrzenia polskich przepisów antyaborcyjnych. "Musimy odróżnić działalność jawnie lobbystyczną, służącą zmianie ustawodawstwa od debaty akademickiej" - piszą rektorzy UJ i UW. Zdaniem krakowskiego radnego Grzegorza Stawowego (PO), decyzja władz Uniwersytetu Jagiellońskiego o odwołaniu wykładu R.Kiessling była słuszna.

Uważam, że na uczelniach i w szkołach publicznych tak jak jest zakaz uprawiania polityki, tak powinien być i zakaz takich wystąpień. UJ jest bardzo szeroką uczelnią jeśli chodzi o dostępne kierunki, ale działalność tej pani nie ma nic wspólnego z działalnością naukową.

Innego zdania była poseł Elżbieta Borowska (Kukiz'15).

Jeżeli mamy wykluczać tego typu osoby z debaty akademickiej, to wykluczajmy i w jedną i w drugą stronę. Mieliśmy wiele spotkań np. genderowych, ideologicznych. Mieliśmy także wykłady prof. Hartmana, który zastanawiał się czy nie obniżać progu wieku jeśli chodzi o pedofilię. Czy tego typu debata także nie jest działalnością lobbystyczną? Przecież także może zmierzać do zmiany prawa?

W dyskusji pojawił się także wątek wycinki drzew - tym razem w  bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Borkowskiego w Krakowie. To kolejna propozycja do miana blamażu tygodnia. Zdaniem krakowskiego radnego Mariusza Kękusia (PiS), obecna sytuacja to skutek wieloletnich zaniedbań w przepisach.

Jestem za tym, żeby jak najwięcej było terenów zielonych w Krakowie. Mamy 25 lat zaniedbań w planowaniu przestrzennym i prawodawstwie. Mamy prawo, które mówi, że pewne tereny mogą być zabezpieczone pod tereny zielone. Chciałbym, żeby był zapis - jeśli to jest teren prywatny - że państwo bądź miasto to wykupi. Nie może być tak, że będziemy osobom prywatnym wskazywać, gdzie ma być teren zielony, a gdzie ma go nie być.

Wśród typów do miana wyczynu tygodnia goście zwrócili uwagę na informację, że seniorzy coraz rzadziej dają się oszukać przestępcom, próbującym wyłudzić od nich pieniądze tzw. metodą na wnuczka. Tak przynajmniej twierdzą funkcjonariusze małopolskiej policji. Tarnowski radny Jakub Kwaśny (SLD, Inicjatywa Polska) stwierdził, że kluczowe w tej sprawie są informacyjno-edukacyjne działania mediów.

To jest zasługa zarówno kampanii społecznych, aktywności seniorów ale również mediów. Media każdą tego typu sytuację nagłaśniają i budują tę świadomość. Dzisiaj osoby starsze dwa razy się zastanowią, zanim zareagują na telefon z prośbą o pomoc fałszywego wnuczka czy wnuczki.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek, 20 marca o 8:30.

 

Mariusz Bartkowicz/Kamil Wszołek/bp

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Ainenkiel

Poniedziałek, 20 marca 2017, 07:16

Uważam, że kiedy zabroni się grillować na Rynku Głównym w Krakowie, to będzie największy wyczyn, to będzie wyczyn tygodnia, wyczyn miesiąca i wyczyn roku. Bo jak można grillować na Rynku Głównym w Krakowie, to może też można grillować w salonie. Przecież Rynek Główny w Krakowie to największy salon kulturalny Krakowa, tu spotykają się nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale tu bywają i spotykają się goście, turyści, którzy mają przyjemność obcować z dziedzictwem kulturalnym Krakowa, Europy i jak można przyjmować gości w klimacie grillowania. Grillować można na jarmarkach, na polanach i to nie w parkach, więc jak można nie zauważyć szkodliwości grillowania na wizerunek kulturalny miasta Krakowa. A kto grilluje i korzysta z tej ofert to nie wspomnę, mnie przy grillach nie ma. Omijam szerokim łukiem taki nie kulturalny sposób przygotowania kulinarnej ofert na salonie.

Odpowiedz

Sandra

Niedziela, 19 marca 2017, 12:21

@krak

Sam sobie jedź do Francji. TU jest moje miejsce na ziemi i mój dom, którego nikt nie ma prawa zasmradzać.

Odpowiedz

krak

Sobota, 18 marca 2017, 15:37

@P

Zawsze możesz pojechać do pachnącej, laickiej i "spokojnej" Francji skoro Polska i Kraków tak ci smierdzą.

Odpowiedz

anna

Sobota, 18 marca 2017, 15:35

Ciekawe że Hartman może promować na UJ kazirodztwo i usprawiedliwiać pedofilię ale kogoś kto jest pro life nie dopuszcza się do głosu. Dziwne standardy mają władze UJ. Jeśli chcą być takie poprawne to niech solidarnie zabronią wszlkich agitacji, tych genderowo, kazirodczych jak i tych prolife.

Odpowiedz

Atanazy

Sobota, 18 marca 2017, 10:13

Tobie wykarczowano jak widać rozum i poczucie wstydu za kłamstwa,które wypluwasz.

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 17 marca 2017, 18:49

Największym blamażem, jest, że minister napisał ustawę a jego podwładny dyrektor TPN uczestniczy w karczowaniu zielonych płuc Krakowa.

Odpowiedz

P

Piątek, 17 marca 2017, 17:56

Jako blamaz tygodnia proponuję Radio Krakow traktujace propozycję radnych dzielnicy jako blamaz. Propozycja ma sens: nigdzie w cywilizowanym swiecie nie ma tyle trujacego dymu ze smażenia rakotworczych kielbas itp. jak w smierdzacej Polsce - kraju smrodu z kominów i smrodu z grilla. Rynek krakowski i smrod smazonej kielbasy - to sie nie komponuje rowniez estetycznie.

Odpowiedz