|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który oddalił skargi ws. uchwały antysmogowej. To spodobało się 37% głosujących.

Drugie miejsce dla krakowskich urzędników, którzy oddali część chodników pieszym. Ta nominacja zyskała 32% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się pan Leszek Piekło, który w ciągu 38 dni przeszedł ponad 1000 kilometrów pokonując dwukrotnie Główny Szlak Beskidzki. Ten wyczyn zdobył 31% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków ciągły brak systemu ILS II na lotnisku w Balicach. To nie podoba się 52% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się legalny smród, czyli męki mieszkańców krakowskiego Płaszowa. Na tę propozycję zagłosowało 33% osób.

Trzecie miejsce dla Krynicy, która wciąż nie jest posprzątana po Forum Ekonomicznym. Ta nominacja zyskała 15% głosów.

 


Wyczyn:

1. WSA w Krakowie oddalił skargi ws. uchwały antysmogowej. Regulacje są zgodne z ustawą. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi ws. uchwały antysmogowej. Uznał skargi mieszkańców i przedsiębiorców za bezzasadne. Regulacje są zgodne z ustawą. Trzy skargi na uchwałę złożyli mieszkańcy Krakowa. Jedna jest autorstwa przedsiębiorców, którzy chcą dalej sprzedawać swoje urządzenia. WIĘCEJ

2. Krakowscy urzędnicy oddali część chodników pieszym. W kolejce czekają kolejne ulice. - Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zlikwidował 110 miejsc parkingowych w centrum Krakowa, które wcześniej wyznaczył niezgodnie z przepisami, nie zostawiając minimum 1,5 metra dla przechodniów. Część z nich zniknęła już na zawsze, niektóre zmodyfikowano, tak aby piesi mieli do dyspozycji wymaganą przestrzeń. Chodniki zrobiły się szersze między innymi na ulicy Loretańskiej, Stradomskiej, Starowiślnej, Dietla, Meiselsa i Krakowskiej. WIĘCEJ

3. Małopolscy seniorzy górą: Ponad 1000 kilometrów w 38 dni. Niezwykła wyprawa 67-latka. - Ma 67 lat, ale jak sam podkreśla wiek to tylko cyfra. Leszek Piekło w ciągu 38 dni przeszedł ponad 1000 kilometrów pokonując dwukrotnie Główny Szlak Beskidzki. Swoją wyprawę poświęcił synowi swojego najlepszego przyjaciela - Aleksandrowi Ostrowskiemu, który w lipcu ubiegłego roku zginął na Gaszerbrum II. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Mieszkańcy bezsilni wobec smrodu? Legalny smród, czyli męki mieszkańców krakowskiego Płaszowa. Jak poradzić sobie z problemem? - W promieniu kilometra od ulicy Śliwiaka znajdują się: sortownia śmieci, oczyszczalnia ścieków i zakłady garbarskie. Mieszkańcy od lat przekonują, że przy nieodpowiednim wietrze nie da się wyjść z domu. Tymczasem z nieprzyjemnym zapachem walczyć trudno. Polskie prawo nie przewiduje bowiem żadnych norm emisji smrodu. WIĘCEJ

2. Krynica po Forum Ekonomicznym: huk, pył, tor przeszkód na deptaku. - W krynickim uzdrowisku wciąż trwa demontaż pawilonów, w których podczas Forum Ekonomicznego dyskutowali politycy. Tym samym turyści zamiast spacerować pomiędzy kwiatowym klombami przy Pijalni Głównej, muszą uważać na metalowe konstrukcje, wózki widłowe i tiry. WIĘCEJ

3. Miał być około 2011 roku, nie ma go do dzisiaj. Co z systemem ILS II na lotnisku w Balicach? - Wraz z nadejściem jesieni wróciły kłopoty krakowskiego lotniska związane z mgłą. Do opóźnień związanych ze złymi warunkami atmosferycznymi dochodzi trzeci poranek z rzędu. We wtorek loty z Warszawy i Brukseli musiały zostać przekierowane do Katowic. Sytuacja powtarza się regularnie każdej jesieni, a winne jest położenie geograficzne portu lotniczego. Już kilka lat temu władze lotniska zapowiadały, że uruchomiony zostanie precyzyjniejszy system wspomagający lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych, tak zwany ILS II kategorii. Skończyło się na zapowiedziach. WIĘCEJ

fot: Mariusz Bartkowicz

W zgodniej opinii gości Radia Kraków, na miano największego blamażu tygodnia zasługuje nieład na deptaku w Krynicy po zakończonym przed trzema tygodniami Forum Ekonomicznym. Forum jest dużym wydarzeniem politycznym i biznesowym, ale potrzeba tam większej dyscypliny od strony organizacyjnej - stwierdził w Radiu Kraków Grzegorz Biedroń, radny sejmiku województwa małopolskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Zabrakło podejścia ściśle logistycznego i technicznego. Organizatorzy powinni inaczej formułować umowy z wykonawcami i bardziej narzucać reżimy jeśli chodzi o terminy. W tym roku pewnym wytłumaczeniem [tych opóźnień] może być to, że kwestie bezpieczeństwa były bardzo rygorystyczne i mogło tam być więcej obiektów i zabezpieczeń.

Jak ustalił nasz reporter, rozbiórka pozostałości pawilonów Forum Ekonomicznego na deptaku w Krynicy powinna zakończyć się w ciągu kilku dni.

Goście Radia Kraków wiele miejsca poświęcili także innej propozycji na blamaż tygodnia - czyli brakowi systemu ILS II na lotnisku Kraków-Airport w podkrakowskich Balicach. System umożliwiający samolotom starty i lądowania przy ograniczonej widoczności miał zostać zainstalowany na lotnisku już w 2011 roku, jednak nie ma go do dziś. Jak powiedział poseł ruchu Kukiz'15 Józef Brynkus, są pasażerowie, którzy właśnie z powodu braku systemu ILS II wybierają inne lotniska.

Jeżeli się dowiadują, że nie ma tego systemu, to po prostu nie rezerwują biletu do Balic, tylko do Katowic, skąd można wszędzie dojechać. Tam mają przynajmniej pewność, że samolot wyląduje przy bardzo ograniczonej widoczności. Uważam, że ten system jest priorytetem. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa. To jest pierwszy warunek, a potem budowa pasa.

Władze lotniska przekonują, że aby możliwe było wprowadzenie pełnego systemu ILS2 w Krakowie, konieczna będzie m.in. budowa nowego pasa startowego. Ten mógłby się pojawić najwcześniej za 5 lat czyli w roku 2021.

Ożywiona dyskusja w studiu dotyczyła także smrodu, jaki towarzyszy mieszkańcom ulicy Śliwiaka na krakowskim Płaszowie. To trzeci z typów na blamaż tygodnia w naszym plebiscycie. Ich domy znajdują się w pobliżu sortowni śmieci, oczyszczalni ścieków i zakładów garbarskich. Jak powiedziała Daria Gosek-Popiołek z Partii Razem, sytuacja mieszkańców ul. Śliwiaka każe postawić pytania o politykę dalszego rozwoju miasta.

Czy nie pozwalamy na powstawanie nowych inwestycji w takiej okolicy, która de facto powinna przeznaczona tylko i wyłącznie na powstawanie zakładów i produkcji? Myślmy z jednej strony o tym jak rozwijać nowoczesne rozwiązania, jak filtry czy badania ale także o tym jak rozwija się miasto. Nie w perspektywie 3-4 lat, ale raczej 20-50 lat. Taki Kraków, jaki my zostawimy - taki będą mieć nasze dzieci. Niestety, na razie nie zostawiamy zbyt dobrego Krakowa.

Wsród typów na wyczyn tygodnia znalazła się decyzja krakowskich urzędników, którzy zlikwidowali część miejsc parkingowych na chodnikach w centrum Krakowa. Miejsca te zostały wcześniej wyznaczone niezgodnie z przepisami, pozostawiając zbyt mało miejsca dla pieszych. Ta propozycja wywołała dyskusję na temat konieczności ograniczania ruchu w centrum Krakowa. Jak stwierdził Grzegorz Stawowy, radny miejski z Platformy Obywatelskiej, miejsc parkingowych będzie zawsze brakować, dlatego trzeba ograniczać liczbę samochodów w centrum miasta.

Rada Miasta Krakowa już kilkakrotnie zwracała się z różnymi apelami i rezolucjami do kolejnych ministrów infrastruktury o to, by zgodzili się na podniesienie opłat za parkowanie. Chodziło o to, żeby zróżnicować, że im dalej od centrum, tym jest taniej. My to teoretycznie już dziś jesteśmy w stanie wprowadzić ale górna stawka 3 zł [za godzinę parkowania] byłaby wtedy w centrum, a przykładowo 1,5 zł gdzieś poza drugą obwodnicą. Ta różnica jest jednak niewielka.

Rozstrzygnięcie zabawy na naszej antenie w poniedziałek po 8:30

 

 

Mariusz Bartkowicz/bp

80%
20%