|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do krakowskiego Instytutu Allerhanda, który został laureatem konkursu na przygotowanie ustawy o szkolnictwie wyższym i do krakowskich uczelni, które ponownie znalazły się wysoko w rankingu szkół wyższych. Ta nominacja zyskała 49% głosów.

Drugie miejsce dla krakowian, którzy chcą decydować o przestrzeni miejskiej. To podoba się 36% glosujących.

Na trzecim miejscu znaleźli się muzealnicy, którzy odnaleźli tysiące przedmiotów należących do ofiar Auschwitz. Na tę propozycję zagłosowało 15% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków kolejna awaria w hucie Arcelor Mittal. Ta propozycja zyskała 46% głosów.

Na drugim miejscu znalazły się ciągłe kłopoty z uruchomieniem miejskiego roweru w Krakowie. W efekcie 300 rowerów stoi bezczynnie w magazynach. To nie podoba się 43% głosujących.

Trzecie miejsce dla patowej sytuacji przy szpitalu Jana Pawła. Dyrekcja nie może sobie poradzić z uciążliwymi bezdomnymi, którzy rezydują tuż za płotem. Na tę nominację zagłosowało 11% osób.

 


WYCZYN:

1. Krakowski Instytut Allerhanda laureatem konkursu na przygotowanie ustawy o szkolnictwie wyższym, a krakowskie uczelnie ponownie wysoko w rankingu szkół wyższych. - Trzy zespoły, które zostały wyłonione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będą równolegle przygotowywać projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Jeden z projektów opracuje krakowski zespół naukowców skupionych w Instytucie Allerhanda. WIĘCEJ

Dwie małopolskie uczelnie w 15 najlepszych polskich szkół wyższych. Uniwersytet Jagielloński zajął drugie miejsce, Akademia Górniczo-Hutnicza jest szósta. W tegorocznym rankingu zwyciężył Uniwersytet Warszawski. WIĘCEJ

2. Krakowianie chcą decydować o przestrzeni miejskiej. Ponad 1800 ankiet i uwag związanych z uchwałą krajobrazową. - Ok. 1800 ankiet i uwag złożyli dotąd krakowianie w sprawie uchwały krajobrazowej, która uporządkować ma przestrzeń miasta. Jak przekonywała w Radiu Kraków Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju, 90% zgłoszeń to pozytywna ocena proponowanych zmian. Z kolei najwięcej wątpliwości budzi sprawa zakazu umieszczania reklam na drogach wjazdowych do Krakowa.

3. Muzealnicy odnaleźli tysiące przedmiotów należących do ofiar Auschwitz. - Ponad 16 tys. przedmiotów należących do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz, które zostały odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych przy krematorium III, a później zapomniane, po długich poszukiwaniach wróciło do Muzeum Auschwitz – podała placówka. „Są to w zdecydowanej większości ostatnie osobiste rzeczy, które udało się zachować Żydom kierowanym bezpośrednio po selekcji z rampy na śmierć do komór gazowych. To m.in. termometry, butelki po lekach, czy perfumach, fragmenty butów, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki, klucze, i wiele innych przedmiotów” – poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum. WIĘCEJBLAMAŻ:

1. Kolejna awaria w hucie Arcelor Mittal. - Krakowski Alarm Smogowy żąda wyjaśnień w sprawie kolejnej awarii na terenie nowohuckiego kombinatu. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, w czwartek w hucie doszło do pożaru, podczas którego uwolniona została niebezpieczna substancja - siarkowodór. Straż zapewnia, że awaria nie była groźna: została opanowana przez służby kombinatu bez pomocy strażaków. Alarm Smogowy twierdzi jednak, że mogło dojść do poważnego zanieczyszczenia powietrza. Jak dowód publikuje zdjęcia, na których widać kłęby dymu unoszące się nad hutą. WIĘCEJ

2. Miejskie rowery, zamiast na ulice Krakowa, trafiły do magazynów. - Umowa z operatorem miejskich rowerów nadal nie jest podpisana. Przypomnijmy, docelowo na krakowskie ulice miało wyjechać 1500 jednośladów nowej generacji. Przetarg przebiegał jednak z wielkimi problemami i tym sposobem w czerwcu nadal nie wiadomo kiedy wypożyczalnia tak naprawdę ruszy. Tymczasem miasto posiada 300 rowerów, które w poprzednich latach woziły mieszkańców i turystów. Te maszyny stoją jednak w magazynie krakowskiego ZIKiT-u.

3. Dyrekcja szpitala Jana Pawła II nadal bezradna wobec bezdomnych. - Dyrekcja krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II walczy z bezdomnymi, którzy przesiadują na prywatnych działkach niedaleko budynku. Nie tylko hałasują, ale też obrzucają placówkę fekaliami. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że terenów nie można sprzedać, bo przebiegać ma tam linia tramwajowa na Górkę Narodową, bezdomnych na razie trudno usunąć, a interwencje straży miejskiej są bezskuteczne. WIĘCEJ

Fot. Jacek Bańka

Unieruchomione miejskie rowery w Krakowie zasługują na tytuł blamażu tygodnia - tak zgodnie mówili goście Radia Kraków. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy wypożyczalnia jednośladów, bo nadal nie udało się podpisać umowy z jej operatorem. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości, ta sytuacja pokazuje, że krakowscy urzędnicy okazują się bezradni nawet w najprostszych sprawach: "Te same przepisy dotyczące zamówień publicznych obowiązują w Niemczech i we Francji i tam jakoś się da. Tymczasem w Polsce budowy dróg nie można powierzyć wyłącznie drogowcom, prowadzenia pociągów kolejarzom, a wypożyczania rowerów krakowskim urzędnikom".

Małopolscy polityce byli także zgodni w sprawie zapisów uchwały krajobrazowej i konsultowania ich z mieszkańcami Krakowa. Do tej pory krakowianie wypełnili w tej sprawie blisko 2 tys. ankiet. Teraz najważniejszy będzie konsensus - przekonywała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej:
"Teraz trzeba uważnie przeanalizować wszystkie uwagi i doprowadzić do wspólnych wniosków. Bardzo dobrze, że przed podjęciem tak ważnych decyzji, jak te związane z porządkowaniem przestrzeni pyta się o to mieszkańców".

Jak uzupełniała Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15, takich rozwiązań nie można wprowadzać bez konsultacji, choć samych uwag nie można traktować jak życzenia: "To dobrze, że ludzie chcą coś zmieniać, bo pokazują w ten sposób władzy, gdzie występują problemy. Jednak to nie są życzenia, lecz jedynie punkt wyjścia do dalszych dyskusji".

Sporo dyskusji wywołała także sprawa niskich miejsc polskich uczelni w światowych rankingach. W tych zestawieniach Uniwersytety Jagielloński i Warszawski plasują się w 5 setce. Jak podkreślała Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej, rankingów nie można lekceważyć: "Miejsce w pierwszej pięćsetce to jest potwornie słaby wynik. To nie pomaga ani naszym absolwentom, ani naukowcom, którzy nie są zapraszani przez to przez zagraniczne uczelnie".

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek po godz. 8.30.

 

Jacek Bańka/ar

0%
0%