|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do Pogromców Bazgrołów, którzy rozpoczęli wielkie zamalowywanie graffiti na murach krakowskich kamienic. To spodobało się 60% osób.

Na drugim miejscu znalazła się krakowska Rada Miasta, która po raz kolejny rozpoczyna walkę o grzebowisko dla zwierząt. Na tę propozycję zagłosowało 22% osób.

Trzecie miejsce dla Centrum Produktu Lokalnego, które niedawno powstało w Rzuchowej pod Tarnowem. Ta nominacja zyskała 18% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, iż w 370 budynkach należących do gminy grzeją piece węglowe a władze miasta nie kwapią się z ich wymianą. To nie podoba się 48% głosujących.

Drugie miejsce dla pustostanów straszących w centrum Krakowa. Co więcej, nikt nie ma pomysłu co z nimi można zrobić. Na tę nominację zagłosowało 34% osób.

Na trzecim miejscu znalazło się I liceum ogólnokształcące w Krakowie, w którym omal nie doszło do powtórki matury. Maturzyści dostali podczas egzaminu materiały, których nie powinni mieć. Ta propozycja zyskała 18% głosów.


Wyczyn:

1. Pogromcy bazgrołów rozpoczęli wielkie zamalowywanie graffiti na murach krakowskich kamienic. - Pogromcy bazgrołów - mieszkańcy zrzeszeni we wspólnej inicjatywie walki z wulgarnymi napisami rozpoczęli wielkie malowanie krakowskich kamienic. W niedzielę odnowili elewacje dwóch budynków przy alei Słowackiego. Oprócz pomalowania ścian na nowy kolor, narysowali napis: "Nie bądź łoś i zgłoś". WIĘCEJ

2. Krakowska Rada Miasta po raz kolejny rozpoczyna walkę o grzebowsko dla zwierząt. Poprzednie próby kończyły się protestami mieszkańców. - Krakowscy radni wracają do pomysłu utworzenia na terenie miasta grzebowiska dla zwierząt - uchwała w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miasta. Wcześniej pod petycją o potrzebie wyznaczenia takiego miejsca podpisało się kilka tysięcy krakowian. WIĘCEJ

3. W Rzuchowej powstało Centrum Produktu Lokalnego. - Można tam się będzie nauczyć siać, sadzić i dbać o ekologiczne uprawy. Będzie można także kupić ekologiczną marchewkę, ziemniaki czy jabłka a w czasie degustacji spróbować potraw przygotowanych przez gospodynie z Małopolski. Cały budynek przygotowany jest do tego by nauczyć odwiedzających jak to jest być rolnikiem. Poza salami wykładowymi ma własny ogródek i kawałek pola uprawnego a na łące obok centrum pasie się 9 krów. WIĘCEJ


 

 Blamaż:

1. W 370 budynkach należących do gminy grzeją piece węglowe. Władze miasta nie kwapią się z ich wymianą. - Gmina Kraków nie spieszy się z wymianą pieców na węgiel znajdujących się w jej budynkach. 370 pieców ma zostać zlikwidowanych dopiero do września 2018 roku. Ostatnie z nich znikną dokładnie miesiąc przed wejściem w życie zakazu palenia węglem.

2. Nie ma pomysłu na pustostany w Krakowie. - Niedokończone bloki a nawet całe osiedla straszą w centrum Krakowa. Gazeta Wyborcza pisze o miejscu niedaleko Centrum Kongresowego, gdzie w niedokończonych blokach firmy Leopard koczują bezdomni. Niestety takich miejsc w Krakowie i okolicach jest zdecydowanie więcej. WIĘCEJ

3. Maturzyści z I LO w Krakowie dostali podczas egzaminu materiały, których nie powinni mieć. - Jak dowiedziało się Radio Kraków, drobny z pozoru błąd komisji egzaminacyjnej mógł doprowadzić do unieważnienia powtórkowej matury z biologii. To nauczka dla dyrektorów szkół i nauczycieli, aby uważniej podchodzili do procedur w czasie najważniejszych egzaminów. Sprawa dotyczy maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, czyli słynnego "Nowodworka". Podczas egzaminu powtórkowego z biologii, zdający mieli do dyspozycji materiały pomocnicze, których zgodnie z przepisami nie powinni dostać. WIĘCEJ

fot.J.Bańka

Praca Pogromców Bazgrołów zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak mówili zgodnie goście Radia Kraków. Kilka dni temu Pogromcy zamalowali graffiti na Alejach Trzech Wieszczów.

"To pokazuje, że mówienie o budzącym się społeczeństwie obywatelskim nie jest przesadą" - przekonywała Urszula Nowogórska, przewodnicząca małopolskiego sejmiku z PSL: "Musimy promować wszystkie pomysły, które zyskują taką akceptację społeczną. Graffiti nie powinno psuć w Krakowie nie tylko dorobku kulturalnego, ale też społecznego".  

Jak jednak przekonywał Arkady Rzegocki, krakowski radny, przedstawiciel Polski Razem Jarosława Gowina, musimy wyraźne odróżnić bazgroły od cennych inicjatyw związanych z graffiti: "Niszczenie elewacji jest czymś godnym potępienia, ale też musimy zadbać o takie miejsca, w których grafficiarze będą mogli coś namalować. Przecież mamy w Krakowie kilka dobrych przykładów graffiti".

 

Małopolscy politycy nie byli natomiast jednomyślni w ocenie Centrum Produktu Lokalnego, które powstało w Rzuchowej pod Tarnowem. Można się tam nauczyć siać, sadzić i dbać o ekologiczne uprawy. Tego typu osrodek raczej powinien zostać utworzony na terenach miesjkich, a nie na wsi - przekonywał Włodzimierz Bernacki, poseł PiS:

"Ten ośrodek może spełnić wyłącznie funkcję edukacyjną. Natomiast w żaden sposób nie wpłynie on na rynek produktów rolnych, bo tak naprawdę będziemy mieć tam do czynienia ze zwykłym chałupnictwem".


Goście programu byli natomiast zgodni, że problemem pozostaje kwestia pustostanów, które znaleźć można także w centrum Krakowa - np. obok centrum kongresowego czy przy ulicach Szlak i Kazimierza Wielkiego. Pewnym rozwiązaniem mógłby się okazać specjalny gminny fundusz powierniczy - przekonywał Janusz Sepioł, senator PO:

"Przejmowałby on nieruchomości w pewnych ściśle określonych przypadkach, tak aby ewentualne odszkodowania wypłacane były potem wyłącznie w gotówce. Chodzi o to, żeby ręka publiczna mogła się w ogóle zająć obiektami porzuconymi przez upadających deweloperów".

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek po godz. 8.30. w programie Co Niesie Dzień.

 

J.Bańka/kp

100%
0%