|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje na Podhale. Tam właśnie powstał Podhalański Alarm Smogowy i ta inicjatywa spodobała się 59% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się Centrum Kongresowe ICE, które zostało wymienione wśród atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 r. Na tę propozycję zagłosowało 21% osób.

Trzecie miejsce dla kopalni w Brzeszczach, która została uratowana. Ta propozycja zyskała 10% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa planów miejscowych w Krakowie, które mogły zostać uchwalone niezgodnie z prawem. Na razie mamy sprzeczne wyroki sądów administracyjnych i czekamy na dalsze wieści. Tymczasem ta propozycja zyskała 40% głosów.

Z centrum Krakowa znika kolejna znana księgarnia, "Pałac Spiski" na Rynku Głównym – to nominacja, która zajęła drugie miejsce. Uznało tak 34% głosów.

Na trzecim miejscu w tej niechlubnej kategorii znalazła się droga Brzesko – Nowy Sącz, która miała być w rządowym planie budowy dróg, ale ostatecznie jej tam nie ma. To nie podoba się 26% głosujących.

 

Wyczyn

1. Kopalnia w Brzeszczach uratowana. - Strona rządowa i górniczy związkowcy podpisali porozumienie dotyczące planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. W obecności premier Ewy Kopacz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, dokument podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. To zakończyło protesty w regionie. WIĘCEJ

2. Powstał Podhalański Alarm Smogowy. - Po krakowskim, powstał właśnie Podhalański Alarm Smogowy. Jak wyliczyli antysmogowi aktywiści z Zakopanego, normy stężenia pyłów zawieszonych w sezonie grzewczym przekraczane są tam pięciokrotnie. Zanieczyszczenie jest tak duże, że oddychanie zakopiańskim powietrzem przez cały rok jest równoznaczne z wypaleniem 3,5 tysiąca papierosów. WIĘCEJ

3. Centrum Kongresowe ICE wśród atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 r. - Centrum Kongresowe ICE zostało dodatkowo docenione przez przez amrykański magazyn podróżniczy „Travel + Leisure". Centrum znalazło się na liście „Światowych Nowych Atrakcji Turystycznych", które warto odwiedzić w tym roku. Dziennikarze zwrócili uwagę na nowoczesną, efektową bryłę budynku.

 

Blamaż

1. Czy plany miejscowe w Krakowie zostały uchwalone zgodnie z prawem? Sprzeczne wyroki sądów administracyjnych. - "Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił plan zagospodarowania Młynówki Królewskiej w Krakowie" - informuje Grzegorz Stawowy, szef Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w radzie miasta. To oznacza, że teren, który mieszkańcy za wszelką cenę chcieli ochronić przed zabudową, nie będzie już chroniony. WIĘCEJ

2. Z centrum Krakowa znika kolejna znana księgarnia. - Chodzi o "Pałac Spiski" na Rynku Głównym. Właściciel lokalu wypowiedział prowadzącym księgarnię umowę najmu. Poprzedni właściciel wynajmowanego lokalu zmarł. Ten nowy ma inny pomysł na to miejsce. WIĘCEJ

3. Były obietnice, ale drogi Brzesko - Nowy Sącz nie ma w krajowym Programie Budowy Dróg. - Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, zaniepokojony brakiem „Sądeczanki” w rządowym planie budowy dróg. „Sądeczanką” nazywana jest nowa droga, która ma połączyć Nowy Sącz z Brzeskiem i autostradą A4. Budowa pierwszego odcinka trasy, z Nowego Sącza do Łososiny, została ujęta w kontrakcie terytorialnym dla Małopolski. Jednak w opublikowanym w grudniu rządowym planie budowy dróg w latach 2014–2023 tej inwestycji nie ma. WIĘCEJ

 

Uratowanie kopalni w Brzeszczach zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - mówił w Radiu Kraków Krzysztof Klimczak szef Małopolskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Początkowo ten małopolski zakład, jako jedna z 4 kopalni Kompanii Węglowej, był przeznaczony do likwidacji. Jest to sukces przede wszystkim strony społecznej, bo dzięki niemu rząd musiał skapitulować - przekonywał Klimczak:


Nie udało się rządowi poróżnić górnikom ze społeczeństwem. Protest poparli wszyscy, którzy uważają, że musi się zakończyć wyprzedaż narodowego majątku. Słowo likwidacja pojawiło się w ustawie kilkadziesiąt razy, ale po negocjacjach z górnikami trzeba było ją zmienić.


Burzliwy spór wywołała także sprawa drogo Nowy Sącz-Brzesko. Zapowiadana przed wyborami samorządowymi tzw. sądeczanka nie trafiła do rządowego programu budowy dróg. Niekończące się dyskusje o S7 i drodze Nowy Sącz-Brzesko pokazują, że Małopolska nie ma skutecznej reprezentacji w parlamencie - przekonywał Jacek Soska, wojewódzki radny z PSL:


Czuję ciężki wstyd, że w  świętokrzyskiem można jechać S7 w europejskich warunkach, a u nas nie. Co to: jesteśmy jakimiś paralitykami? Takich mamy pop prostu posłów, którzy tylko jęczą i stękają.

Uznanie małopolskich polityków zyskał natomiast Podhalański Alarm Smogowy, który powstał do podobieństwo krakowskiego. Jak tłumaczył Ireneusz Raś, poseł PO, ważne jest to, że o potrzebie walki o czyste powietrze angażują się obywatele:


Doskonale, że takie inicjatywy powstają. Po ostatnim raporcie NIK-u wiadomo, że i Kraków i Zakopane są pod kreską - jeśli weźmiemy pod uwagę jakość powietrza. Dzięki Podhalańskiemu Alarmowi Smogowemu może się przebije informacja, że węgla można używać, ale w odpowiedni sposób.

Trzeba też pamiętać, że samymi zakazami palenia węglem nic się nie załatwi - mówił Andrzej Adamczyk, poseł PiS:

W Zakopanem wykorzystuje się  wiele różnych sposobów ogrzewania, choćby osławioną podhalańską geotermię. Pamiętamy zresztą, jak to było 30 lat temu, kiedy patrząc z Gubałówki widać było, jak Zakopane spowija dym.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek w programie Co Niesie Dzień po godz. 8.30.

 

 

Jacek Bańka/ar

100%
0%