|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do odnowionego Muzeum Czartoryskich. Tak zdecydowało 54% osób.

Drugie miejsce dla rowerów cargo, które pojawiły się w Krakowie. Na tę propozycję zagłosowało 32% osób.

Na trzecim miejscu znalazł się pierwszy krakowski ofiaromat. Ta nominacja zyskała 14% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa użytkowników Wavelo, którzy nie mogą odzyskać pieniędzy za nadpłacony abonament. To nie podoba się 46% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowała się wymiana kopciuchów w Małopolsce, która idzie zbyt wolno. Taką decyzję podjęło 29% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 26% głosów – dla opóźnień pociągów na stacji Kraków-Główny.

 


WYCZYN:

1. Odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich - Muzeum zostało otwarte po niemal dziesięciu latach przerwy, spowodowanej remontem konserwatorskim. Odwiedzający placówkę zobaczą ponad trzy tysiące obiektów, w tym najcenniejszy obraz w polskich zbiorach, czyli "Damę z gronostajem" Leonarda Da Vinci - w tym roku mija 500. rocznica śmierci artysty. WIĘCEJ

2. Rowery cargo w Krakowie - Krakowscy urzędnicy zachęcają przedsiębiorców, by z pomocą rowerów transportowych - czyli tak zwanych rowerów cargo - dostarczali towary do swoich lokali i sklepów. 5 takich rowerów zostało zakupionych z unijnego programu ograniczenia zanieczyszczeń w mieście. WIĘCEJ

3. Pierwszy ofiaromat w Krakowie - W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Opóźnienia pociągów na stacji Kraków Główny - W niedzielę po południu na Dworcu Głównym z powodu nieprawidłowego zestawienia wagonów pociągu dalekobieżnego składy miały kilkugodzinne opóźnienia. WIĘCEJ

2. Raport PAS: wymiana kopciuchów w Małopolsce idzie zbyt wolno - W ciągu dwóch lat gminy w całym województwie zredukowały emisję pyłu PM10 w zaledwie 14%. Niepokojące są też dane dotyczące tempa likwidacji kopciuchów. WIĘCEJ

3. Użytkownicy rowerów Wavelo nie mogą odzyskać pieniędzy za nadpłacony abonament - Rowery widmo i problemy z odzyskaniem pieniędzy za wykupione abonamenty. Krakowscy radni interweniują w sprawie mieszkańców korzystających z miejskiego systemu rowerów Wavelo. Operator jednośladów po Nowym Roku kończy współpracę z miastem, choć umowę na prowadzenie systemu wypożyczalni podpisano na pięć lat. Powodem rozstania miały być hulajnogi elektryczne, które znacznie zmniejszyły zainteresowanie miejskim rowerem. Tymczasem użytkownicy chcą odzyskać pieniądze na nadpłacone abonamenty, ale nie mogą. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich przede wszystkim zwiększa atrakcyjność Krakowa -tak podkreślali w Radiu Kraków małopolscy samorządowcy. Po 10-letniej przerwie oraz przebudowie muzeum ponownie zaprasza miłośników sztuki i historii Polski. Jak przypominała Alicja Szczepańska, krakowska radna z klubu Kraków Dla Mieszkańców, jeszcze do końca roku muzeum można zwiedzać jedynie za złotówkę:

 

Odnowione muzeum powinno się stać sporą atrakcją dla turystów, także docenianą przez samych krakowian. Na pewno warto tam teraz zajrzeć.


Z kolei w opinii Sławomira Pietrzyka, radnego z klubu Przyjazny Kraków, bardzo ważna była decyzja o zakupie  przez Skarb Państwa kolekcji wraz z Damą z Gronostajem da Vinci:

To dzieło o klasie światowej, dlatego należy się cieszyć, że pozostanie ono w Krakowie. Dlatego trzeba też uszanować decyzję ministerstwa kultury o zakupie całej kolekcji.


Goście Radia Kraków uznali też, że na blamaż tygodnia zasługuje małe zaangażowanie małopolskich gmin w redukcję niskiej emisji. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, wielu gminach potrzebna jest wręcz praca organiczna:

Gdybym był złośliwy, to powiedziałbym, że trzeba postępować tak, jak w latach 50, kiedy to wysyłano do małych miejscowości specjalistów, którzy uczyli zachowań związanych ze zdrowiem i higieną. Dziś takich specjalistów należałoby wysłać do wielu małopolskich wójtów.


Jak uzupełniał Stanisław Bisztyga, wojewódzki radny PO, nadal w Małopolsce są gminy, w których nie wymieniono ani jednego pieca:


Nie może być tak, że jest wokół Krakowa są miejscowości, w których praktycznie nic nie zrobiono. Samorządy mają odpowiednie narzędzia, dlatego jak najszybciej powinny z nich skorzystać.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

75%
25%