|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, który kupi Kossakówkę. To spodobało się 74% głosujących.

Drugie miejsce dla bezpłatnej, ekologicznej linii autobusowej w Skawinie. Ta propozycja zyskała 16% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się pierwsze porozumienie dotyczące infrastruktury wypoczynkowej nad jeziorem Mucharskim. Na tę nominację zagłosowało 10% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków ozdoby choinkowe ze zdjęciami z Auschwitz. Na tę propozycję zagłosowało 40% osób.

Na drugiej pozycji uplasowało się zawrócenie na granicy darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie. To nie spodobało się 36% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 24% głosów – dla milionów wydanych na koncepcję budowy metra, podczas gdy nadal nic nie wiadomo.

 


WYCZYN:

1. Kraków kupi Kossakówkę - Za 4,5 mln zł władze Krakowa kupią od prywatnego właściciela Kossakówkę, dworek będącym niegdyś domem artystycznego rodu malarzy i literatów. Ma tam powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział MOCAK. WIĘCEJ

2. Bezpłatna ekologiczna linia autobusowa w Skawinie - Co najmniej do połowy przyszłego roku będzie kursować po Skawinie bezpłatny, ekologiczny autobus, który będzie się zatrzymywać w najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach. Nową linię 773 będzie obsługiwać Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. WIĘCEJ

3. Pierwsze porozumienie dotyczące infrastruktury wypoczynkowej nad jeziorem Mucharskim - Wody Polskie porozumiały się z gminą Stryszów ws. plaży nad jeziorem Mucharskim. Samorząd będzie dzierżawił hektarową działkę w pobliżu zalewu. Znajduje się ona niedaleko dworu w Dąbrówce. Umowa będzie obowiązywać 10 lat. Opłaty mają być preferencyjne. WIĘCEJ

 


BLAMAŻ:

1. Miliony wydane na koncepcję budowy metra i nadal nic nie wiadomo - "Opinia konserwator zabytków w sprawie budowy metra w Krakowie, całkowicie zmienia nasze plany" – mówi wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig. Mowa o studium wykonalności do budowy metra. Konserwator negatywnie zaopiniowała zwłaszcza lokalizację inwestycji. Chodzi o przystanki na Plantach przy ul. Szewskiej i wyjście ewakuacyjne przy klasztorze Kapucynów. WIĘCEJ

2. Ozdoby choinkowe z fotografiami z Auschwitz - Muzeum Auschwitz interweniuje w sklepie internetowym Amazon, w sprawie świątecznych gadżetów, na których wykorzystano zdjęcia byłego obozu. Serwis oferował klientom między innymi ozdoby choinkowe, otwieracze do butelek i podkładki pod komputerowe myszki z fotografiami "Bramy śmierci" i ogrodzenia z drutu kolczastego. WIĘCEJ

3. Dary dla Polaków z Ukrainy zawrócone z granicy - Ukraińscy celnicy nie przepuścili przez granicę w Medyce autobusu z Tarnowa, którym przewożono 800 paczek mikołajkowych dla Polaków z wiosek w obwodzie lwowskim. Akcja jest organizowana już po raz 28 przez tarnowską młodzież, pedagogów i Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie. W autobusie podróżowało 26 osób. Świąteczne paczki, przygotowane dla dzieci z Ukrainy, trafią do podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych oraz Domów Pomocy Społecznych w Tarnowie oraz regionie. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Najwięcej czasu małopolscy politycy poświęcili sprawie studium wykonalności krakowskiego metra. Negatywna opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków to przykład Polski silosowej - tak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS.

Pewne instytucje nauczyły się, że nie decyduje szeroki interes społeczny, ale wąskie grupy związane z ta instytucją. Pani konserwator pewnie boi się, że jakaś wąska grupa zawnioskuje o jej odwołanie, bo pozwoliła wybudować metro.

Z kolei w opinii Jerzego Fedorowicza, wojewódzkiego radnego PO, problematyczny był sam proces opracowywania studium wykonalności metra:

Nie wyobrażam sobie, że dokument za tak duże publiczne pieniądze powstaje bez wstępnych uzgodnień z konserwatorem. Jeśli na tym etapie otrzymujemy negatywna opinie, to trzeba zapytać, jak to było przeprowadzane?

Goście programu uznali także, że zakup Kossakówki, to dobra inwestycja w kulturę. Jak jednak zastrzegał Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta z Przyjaznego Krakowa, w podobnych przypadkach dobrze, aby sam zakup poprzedzały konkretne plany związane z wykorzystaniem nowego obiektu:

Musimy sobie zdawać sprawę, że odbędzie się to kosztem innych inwestycji. Mam nadzieję, że znajdą się teraz pieniądze, żeby to wyremontować.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

71%
29%