|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do Viki Gabor za wygranie Eurowizji Junior. To spodobało się 40% głosujących.

Drugie miejsce dla Pałacu Dożów, który stał się zabytkiem. Ta nominacja zyskała 35% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się Tarnów, który będzie walczył o uchwałę antysmogową. Na tę propozycję zagłosowało 25% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków okoliczności zamknięcia mostu w Ostrowie. To nie spodobało się 41% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowało się zatrzymanie przez CBA kolejnej osoby z kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Ta propozycja zyskała 35% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 24% głosów – dla uchwał przyjętych przez krakowską Radę Miasta i zakwestionowanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

 

 


WYCZYN:

1. Nowohucianka laureatką Eurowizji Junior - Mieszkająca w Nowej Hucie Wiktoria Viki Gabor zwyciężyła w niedzielę w Gliwicach w konkursie Eurowizji Junior. Zaśpiewała piosenkę z ekologicznym przesłaniem pt. „Superhero”. WIĘCEJ

2. Tarnów będzie walczył o uchwałę antysmogową - Tarnów będzie walczył w sejmiku województwa małopolskiego o wprowadzenie uchwały antysmogowej. Podczas sesji rady miejskiej jednym głosem radni zgodzili się na rozpoczęcie starań o wprowadzenie na terenie miasta zakazu palenia węglem. WIĘCEJ

3. Nowohucki Pałac Dożów zabytkiem - Małopolski wojewódzki konserwator podjął decyzję o wpisie siedziby władz Huty im. Tadeusza Sendzimira do rejestru zabytków. Dwa bliźniacze budynki z lat 50. ubiegłego wieku zostały wpisane razem z główną bramą wjazdową. Ochroną objęte będą również wnętrza. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Uchwały przyjęte przez krakowską Radę Miasta zakwestionowane przez WSA - Krakowska rada miasta przegrywa z wojewodą w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Chodzi o unieważnione uchwały kierunkowe. Podczas środowej rozprawy sąd zajął się zażaleniem złożonym przez radę w sprawie dwóch uchwał - powołania w Krakowie Nocnego Burmistrza oraz asystenta osoby niepełnosprawnej. WIĘCEJ

2. Okoliczności zamknięcia mostu w Ostrowie - To ostateczna, oficjalna i zatwierdzona decyzja. Most w Ostrowie został zamknięty dla samochodów, rowerzystów i dla pieszych. Pojawiło się tam tymczasowe oznakowanie, a przy wjedzie i wyjeździe na przeprawę ciężkie samochody rozsypały żwir po to, by nikt nie próbował tamtędy przejeżdżać. WIĘCEJ

3. CBA zatrzymało osobę z kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie - Osoba z kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie jest wśród trojga zatrzymanych przez CBA w sprawie korupcji i nielegalnego pośrednictwa w najmie i kupnie nieruchomości w atrakcyjnych częściach Krakowa. CBA prowadziła działania w mieście w czwartek, kontynuuje je w piątek. Informacje te potwierdził w piątek PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski. WIĘCEJ

Posłuchaj dyskusji

fot: M. Bartkowicz

Dyskusję o „Blamażu Tygodnia” zdominowała kwestia uchwał przyjętych przez krakowską Radę Miasta, które zostały zakwestionowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

- Po wyborach w 1991 roku, mocno zostały zmarginalizowane wszelkie rady. Nasz zakres działalności jest znikomy. Nie jesteśmy już organem stanowiącym. Zarządzają miastami, gminami i wsiami – burmistrzowie, wójtowie i prezydenci. Nam się wycofuje możliwość wpływania na prezydenta przez projekty uchwał kierunkowych – mówiła radna Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Jantos.

Kazimierz Chrzanowski z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa podkreślał, że głosował za wszystkimi uchwałami kierunkowymi, ale uważa, że ten model jest nadużywany. „Jakby realizować wszystkie pomysły radnych, potrzeba by było drugiego budżetu” - mówił.

Zdaniem Alicji Szczepańskiej z Krakowa dla Mieszkańców, część uchwał kierunkowych była wadliwa. „Nocny Burmistrz nie funkcjonuje w żadnych ustawach. Ciężko określić co taka osoba by miała robić. Ciężko to wprowadzić. Takie uchwały są tylko po to, żeby zwrócić uwagę na problem” - dodawała.

- Słucham kolegów radnych, którzy chcą zmian. Sądy są niezawisłe. Tu bym nie polemizował z tym, że Sąd Administracyjny wydał taki wyrok. Wojewoda działa zgodnie z prawem. We wszystkich uchwałach kierunkowych szczegółowo opisujemy działania, jakie powinien podjąć prezydent. Mamy podstawy prawne, że Rada powinna tylko pokazać kierunek, nie wytyczać działania. Tu były nasze błędy w tym zakresie” - mówił z kolei Stanisław Moryc z PiS.

Radni zgodnie też podkreślali, że trzeba się zastanowić nad dalszym modelem funkcjonowania Rady Miasta.

 

Goście Radia Kraków, komentując kolejne zatrzymanie ws. korupcji w ZBK tłumaczyli, że sprawa ciągnie się od lat i powinna zostać wyjaśniona przez prokuraturę i odpowiednie organy. „Trzeba wskazać osoby, które postępowały nagannie” - mówili.

Emocje wzbudziła też kwestia zamknięcia mostu w Ostrowie na Dunajcu. „Gigantyczne błędy poczyniono ws. dialogu społecznego. Ludzi nie przygotowano na zamknięcie mostu. Tu są braki w komunikacji” - mówiła radna Jantos.

- Ja nie do końca się zgadzam. Nie wiem jak szybko to zamknięcie nastąpiło, po uzyskaniu opinii. Gdyby to było bezzwłocznie to rozumiem – podkreślała Alicja Szczepańska.

Stanisław Moryc zaznaczał, że były dwie ekspertyzy. Krakowska była pierwsza i powiedziała, że most jest w złym stanie. „Wtedy powinno już być powiadamianie ludzi. Potem było potwierdzenie ekspertyzą z Rzeszowa. Wtedy trzeba było poinformować, że zamykamy most” - mówił.

- Skoro były dwie ekspertyzy i jedna było niekorzystna, potem była druga, powinny być informacje o stanie mostu i jego ewentualnym zamknięciu. Co by było, jakby po otrzymaniu ekspertyzy przez starostę, dwie godziny potem jechał samochód ciężarowy i byłby wypadek śmiertelny? Wtedy na staroście wszyscy by wieszali psy” - komentował Kazimierz Chrzanowski.

 

Sprawa nominacji do „Wyczynu” starań Tarnowa o wprowadzenie uchwały antysmogowej w mieście nie podzieliła naszych gości. Zdaniem Alicji Szczepańskiej, to naturalna kolej rzeczy, nie wyczyn. „To powinna być oczywista oczywistość” - mówiła.

- Ja uważam, że to wyczyn. Brawo dla radnych Tarnowa. Ta uchwała nie ma obowiązywać jutro. To proces do 2025 roku. Jest czas, żeby wprowadzić dotacje, dopłaty i pomoc dla potrzebujących – podkreślał Kazimierz Chrzanowski.

Stanisław Moryc podkreślał, że świadomość ekologiczna jest coraz większa. „Jedyna rzecz, która mnie smuci w tej uchwale to jest to, że w Krakowie jest ograniczenie do dwóch zasobów – to lekkie oleje i gaz. W Tarnowie dopuszczono jednak kominki, które u nas zostały wycięte” - mówił.

 

Zdaniem Małgorzaty Jantos, kwestia wpisania Pałacu Dożów do rejestru zabytków to jest wyczyn. „Cieszę się. To przepiękny budynek. To słuszna decyzja” - mówiła.

Podobnie cieszy się z tego faktu radny Moryc. Jak podkreślał, Pałac Dożów cały czas jest atrakcją. „Nie chciałbym, żeby to było muzeum. To powinien być element trasy turystycznej w Nowej Hucie” - dodał.

Kazimierz Chrzanowski w jednym z tych budynków pracował przez długie lata. „To świadectwo epoki historycznej. Musimy o to zadbać. Jest o co. To cała linia widokowa od placu Centralnego do bramy głównej. To piękne rozwiązanie urbanistyczne. To duży sukces konserwatora, że to wpisał do rejestru” - podkreślał.

- Dobrze się stało, że Pałac zostanie wpisany do rejestru. Trzeba dbać o Nową Hutę – apelowała radna Szczepańska.

 

Podobnie zgodni radni byli ws. wygranej Viki Gabor w Eurowizji Junior. Wszyscy uznali to za wyczyn, ale nie byli zgodni co do organizacji przyszłorocznej Eurowizji w Krakowie. „To średni pomysł” - mówiła radna Jantos.

Alicja Szczepańska podkreślała, że Eurowizja dla dorosłych kosztuje około 39 milionów euro. „Eurowizja Junior to mniejsze wydarzenie, ale ostatecznie my za to zapłacimy, a profity zbierze telewizja Jacka Kurskiego” - dodała. Radna jest przeciwna organizacji koncertu w Krakowie.

- Gratulację dla Viki Gabor. To duży sukces. Jeśli Krakowowi impreza by się opłacała to tak. Trzeba to policzyć. Czytałem jednak, że nie będzie tak, iż kolejny koncert będzie w kraju, który wygrał. Będą inne warunki - mówił Kazimierz Chrzanowski.

Stanisław Moryc z kolei apelował o spokój. „Zostawmy to póki co. Zobaczymy jak się to potoczy. Może być tak, że konkurs będzie w Hiszpanii lub Francji. Najważniejsze są sprawy finansowe. Cieszmy się z wygranej. Gratulacje dla Viki Gabor” - dodał.

56%
44%