|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło pomysłowi tworzenia toreb z banerów wyborczych. To spodobało się 53% głosujących.

Drugie miejsce dla nowej oferty dla krakowian, którzy nie wymienili pieca węglowego. Ta propozycja zyskała 35% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się wszystkie ugrupowania, które były zadowolone z wyników wyborów. Na tę nominację zagłosowało 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków awantura o trzeci most w Nowym Sączu. To nie podoba się 43% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowały się nowe stawki za odbiór śmieci w Wadowicach, które okazały się niezgodne z prawem. Na tę propozycję zagłosowało 29% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 28% głosów – dla kolejne problemów na budowie hali Jaskółka w Tarnowie.

 


WYCZYN:

1. Wszystkie ugrupowania zadowolone z wyniku wyborów. - PiS triumfuje w Małopolsce, Koalicja Obywatelska w samym Krakowie, dobre wyniki także PSL, Lewicy i Konfederacji. Rekordowa frekwencja.

2. Nowa oferta dla krakowian, którzy nie wymienili pieca węglowego. Kraków "zieloną wyspą". - Jest jednak jeden warunek - o wsparcie będą mogli ubiegać się wyłącznie ci, którzy złożyli już wnioski. To łącznie ponad 400 osób. WIĘCEJ

3. Torby z banerów wyborczych. - Plastikowe banery, które po zakończeniu kampanii wyborczej pozostały w wielu miejscach Małopolski, można przekazać urzędowi marszałkowskiemu w Krakowie. My damy im drugie życie, przerabiając je na torby i plecaki – deklaruje wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Kolejne problemy na budowie hali Jaskółka w Tarnowie. - Do końca przyszłego tygodnia wykonawca Areny Jaskółka Tarnów w tarnowskich Mościcach ma dokończyć wszystkie poprawki. Zdaniem tarnowskich urzędników Firma Budimex zobowiązała się do tego podczas ostatniego spotkania. WIĘCEJ

2. Nowe stawki za odbiór śmieci w Wadowicach niezgodne z prawem. - Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę Rady Miejskiej, podnoszącą opłaty za śmieci. Kontrolerzy stwierdzili, że nowe stawki przekraczają maksymalną ustawową opłatę, jaką mogła uchwalić rada. Ponadto, w uchwale nie wzięto pod uwagę, że mieszkańcy korzystają z kubłów różnej wielkości. WIĘCEJ

3. Awantura o trzeci most w Nowym Sączu. - Budowa trzeciego mostu na Dunajcu jest zagrożona – alarmuje prezydent Nowego Sącza. Przebieg nowej drogi i przeprawy został już wybrany. Powstaje też koncepcja, a na budowę Urząd Marszałkowski zarezerwował część pieniędzy w budżecie województwa. Również rząd zapewnił, że dołoży się do inwestycji. Tymczasem, jak twierdzi prezydent Ludomir Handzel, jeden z największych sądeckich przedsiębiorców torpeduje całe przedsięwzięcie i może wstrzymać jego realizację na długie lata. Jego zdaniem firma popiera inny przebieg trasy, by zapewnić sobie m.in. jak najlepszy dojazd do swoich działek. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

  Komentując wyniki wyborów parlamentarnych goście Radia Kraków podkreślali jednocześnie wagę zbliżających się wyborów prezydenckich. Jak przekonywał Ryszard Śmiałek, szef małopolskiego SLD, każda z opozycyjnych partii powinna w wyborach prezydenckich wystawić swojego kandydata:


Jeśli będziemy mieli 5 poważnych kandydatów, to partie opozycyjne powinny potraktować pierwszą turę jako prawybory. Tyko takie rozwiązanie daje szanse na zwycięstwo w tych wyborach.

   Dla zjednoczonej prawicy wybory prezydenckie nie będą specjalnie trudne, kluczem będzie przekonanie elektoratu wielkomiejskiego - tak z kolei mówił wojewódzki radny PiS Grzegorz Biedroń:


Oczekuję od moich liderów mocnej pracy na rzecz programu skierowanego do wyborców wielkomiejskich. Z drugiej strony wejście do parlamentu kilku ugrupowań, które są jeszcze podzielone na drobne segmenty spowoduje, że opinia publiczna skoncentruje się teraz na problemach wynikających z tych podziałów.


Małopolscy politycy zgodnie natomiast ocenili inicjatywę urzędu marszałkowskiego, który banery wyborcze przerabia na torby. Jak jednak przekonywała Małgorzata Jantos, krakowska radna KO, szansą na oczyszczenie przestrzeni publicznej jest przeniesienia kampanii do internetu:


Jednym z warunków przeniesienia reklam i banerów do sieci jest także umożliwienie głosowania przez internet. Z drugiej strony, wyborczy Kraków nie wyglądał tak źle, jak ulice innych miast.

Uczestnicy dyskusji chwalili też dodatkowy program wymiany pieców w Krakowie, choć jak podkreślał Łukasz Gibała, radny z klubu Kraków dla Mieszkańców,konieczne będą także inne działania:

Są jeszcze: obwarzanek krakowski, smog komunikacyjny i zanieczyszczenia przemysłowe. Dodatkowo problem pozostaje także brak możliwości przewietrzania miasta.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

67%
33%