|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” przypadło otwarciu pierwszego fragmentu „nowej” Zakopianki. To spodobało się 49% głosujących.

Drugie miejsce dla mieszkańców Skawiny, którzy odnieśli pierwsze zwycięstwo w walce ze smrodem. Ta propozycja zyskała 32% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się pomysł krakowskich radnych, żeby zazielenić dachy. Na tę nominację zagłosowało 19% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków jedna, wielka strefa parkowania w Krakowie, którą miasto wkrótce może się stać. To nie podoba się 57% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowały się niekończące dyskusje wokół budowy pomnika AK w Krakowie. Ta nominacja zyskała 24% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 19% głosów – dla pijanych kierowców autobusów.

 


WYCZYN:

1. Od soboty szybciej dojedziemy do Zakopanego - Zakończyła się budowa niespełna 6-kilometrowego odcinka ze Skomielnej Białej do Chabówki. Drogowcy obiecywali, że uda się go otworzyć jeszcze we wrześniu. Kolejny fragment - z Lubnia do Naprawy ma być gotowy do końca roku. Najdłużej potrwa budowa środkowego odcinka, na którym powstaje tunel. WIĘCEJ

2. Pierwsze zwycięstwo mieszkańców Skawiny w walce ze smrodem - Będzie mniej śmierdziało za około cztery miesiące - tak skawiński zakład Valeo odpowiada mieszkańcom, którzy od ponad dwóch lat protestują przeciwko uciążliwemu fetorowi, dobiegającemu z kominów fabryki. Valeo zapewnia, że właśnie instaluje specjalny filtr, który ma pomóc rozwiązać problem. WIĘCEJ

3. Krakowscy radni chcą zazielenić dachy - W środę radni przyjęli uchwałę, w której zobowiązali prezydenta do zabezpieczenia na ten cel miliona złotych w przyszłorocznym budżecie. Chodzi o to, aby mieszkańcy lub spółdzielnie mieszkaniowa mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych na założenie ogrodu na dachu. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Czy Kraków stanie się jedną wielką Strefą Płatnego Parkowania? - Będą wiosenne konsultacje o poszerzaniu strefy płatnego parkowania w Krakowie. Uchwała zakłada, że mieszkańcy sami będą mogli podjąć decyzje w tej sprawie. Swoich wątpliwości nie ukrywa jednak Włodzimierz Pietrus - przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. WIĘCEJ

2. Niekończące się dyskusje ws. budowy pomnika AK w Krakowie - Skwer, obelisk, nowy plac - to propozycje mieszkańców Krakowa, alternatywne dla budzącego emocje pomnika, który ma upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej. Podczas konsultacji społecznych do Urzędu Miasta wpłynęły 303 zgłoszenia, z czego 288 spełniało wymogi. Co wynika z raportu z konsultacji społecznych, dotyczących pomnika i jego lokalizacji? WIĘCEJ

3. Pijani kierowcy autobusów - W Krakowie nietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać grupę nastolatków na wycieczkę (WIĘCEJ). Z kolei w Alwerni policja zatrzymała pijanego kierowcę autokaru, który wziózł ze sobą 47 pasażerów. WIĘCEJ

Posłuchaj audycji

Od lewej: Łukasz Maślona, Małgorzata Jantos, Słanisław Moryc, Stanisław Bisztyga. Fot. M. Bartkowicz

Czy trzeba było wielu protestów i petycji mieszkańców Skawiny, by nakłonić zakład Valeo do wprowadzenia zmian ograniczających  uciążliwy fetor - między innymi o tym rozmawiali goście w studiu Radia kraków. Radny klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasz Maślona podkreślał, że to przede wszystkim zasługa mieszkańców, a WIOŚ wymaga gruntownej przemiany i być może zasadne jest odwołanie całej dyrekcji.

- Nieprawdą jest, że firma nie reagowała na protesty i pozostawała pasywna - odpowiadała Małgorzata Jantos - krakowska radna Nowoczesnej.

Nie do końca jest tak, że była taka totalna pasywność ze strony Valeo. W ostatnich trzech latach aż 12 kontroli było WIOŚ w tej firmie. Testowli trzy zalecone przez czołowych ekspertów technologii rekukcje zapachów i filtrów. Były tam te filtry wymienione. Nieptawda jest, że nic nie robili.


Pierwszy odcinek nowej ekspresowej Zakopianki dostępny dla kierowców. Dziś dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na sześciokilometrowej trasie między Skomielną Białą a Chabówką. To niewątpliwie kandydat na Wyczyn Tygodnia mówił w studiu Radia Kraków- Stanisław Moryc- krakowski radny z klubu Prawia i Sprawiedliwości

Stanisław Bisztyga, małopolski radny PO, mówił:

Bardzo się cieszę, że ta Zakopianka jest. Oczywiście tak naprawde to jest nasz wpólny problem, wspólna radość i wspólny smutek. Trzeba też pamiętać, kto zaczął.  Mam nadzieję, że będzie dalszy ciąg, że będzie odcinek z Rabki do Nowego Tagru, że będzie obwodnica nowego Targu, ale trzeba pamiętać, że to praca zespołowa. Jedna ekipa, druga ekipa, samorządy.

Więcej wątpliwości budziła uchwala ws. zielonych dachów.  W środę radni przyjęli uchwałę, w której zobowiązali prezydenta do zabezpieczenia na ten cel miliona złotych w przyszłorocznym budżecie. Chodzi o to, aby mieszkańcy lub spółdzielnie mieszkaniowa mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych na założenie ogrodu na dachu.

Stanisław Moryc, radny PiS, zwracał uwagę, że założenie ogrodu na dachu nie jest proste, a bardzo często wręcz niemożliwe:

Trzeba się zastanowić, kto będzie z tego korzystał. Ja patrzę z perspektywy Nowej Huty. Budynek, w którym mieszkam, 2 i pół tysiąca kw. płaskiego dachu. I nie ma możliwości zrobienia na tym bydynku takiego ogrodu, chciaż powerzchnia jest taka sluszna, żeby to wykorzytać. Za 10 tys. zł nie wiem, co mógłbym tam zrobić. 

Radna Małgorzata przypomniała, że takie rozwiązania funkcjonują już w wielu miejscach na świecie;

Trzeba kopiować dobre pomysły. Dajmy szansę Krakowowi, być może ochronimy pszczoły.


Wśród blamaży znalazło się poszerzenie strefy płatnego parkowania, która od poniedziałku obejmuje także os. Podwawelskie i Zabłocie. W przyszłym roku ewentualną strefą zostałyby objęte: Prądnik Czerwony, Grzegórzki - Dąbie, Krowodrza i Bronowice na wschód od ulicy Armii Krajowej.  Może być tak, że strefa bedzie się gwałtownie rozrastać, przewiduje Stanisław Moryc- krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości.

28moryc w 18

Mieszkańcy kolejnych dzielnic chcą u siebie strefy płatnego parkowania - dodawał Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców.

Strefa jest ukłonem w stronę mieszkańców. Na dzień dzisiejszy nie wymyśliliśmy lepszego rozwiązania niż strefa. Posłuchajmy tych, którzy tam żyją, raczej głosów sprzeciwu jest bardzo mało.

Powróciła także dyskusja o Wstędze Pamięci.

Małgorzata Jantos przypomniała:


Najpierw była mowa o pomniku, potem pojawił się projekt. Na początku nie opiniowaliśmy projektu. Jesteśmy za upamiętnieniem żołnierzy AK, ale projekt wstęgi pamięci jest fatalny.  

 

83%
17%