|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, gdzie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny. To spodobało się 62% głosujących.

Drugie miejsce dla porozumienia w sprawie wykupu 15 hektarów Lasu Borkowskiego oraz znalezienia wykonawcy, którzy zbuduje w parku Jordana Wodny Plac Zabaw. Ta propozycja zyskała 26% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się krakowskie uczelnie, które znalazły się w czołówce najlepszych. Na tę nominację zagłosowało 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków utrzymywane w tajemnicy plany organizacji w Krakowie Europejskich Igrzysk Olimpijskich. To nie podoba się 64% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się kolejny atak z użyciem maczety w Krakowie. Ta nominacja zyskała 25% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 11% głosów – dla awantury o festiwal kolorów w Tuchowie.

 


WYCZYN:

1. Jest porozumienie w sprawie wykupu 15 hektarów Lasu Borkowskiego oraz wykonawca, którzy zbuduje w parku Jordana Wodny Plac Zabaw - Władze Krakowa doszły do ostatecznego porozumienia z właścicielami Lasu Borkowskiego w sprawie wykupu tego terenu. Miasto zapłaci za ten 15-hektarowy teren 16 milionów (WIĘCEJ). Ponadto po trzech latach starań - w końcu udało się wyłonić wykonawcę pierwszego Wodnego Placu Zabaw, który powstanie w krakowskim parku Jordana. WIĘCEJ

2. Pierwsze w Polsce fotoradary badają spaliny w Krakowie - W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny. Dzięki specjalnym urządzeniom przypominającym bramki zanieczyszczenie wydobywające się z samochodów będzie mierzone w ruchu. Miasto w poniedziałek rozpoczęło testy urządzeń w dwóch punktach. Rejestrowany jest zarówno skład spalin auta, prędkość, jak i jego tablice rejestracyjne. WIĘCEJ

3. Krakowskie uczelnie w czołówce najlepszych - Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 20. wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Utrzymywane w tajemnicy plany organizacji w Krakowie Europejskich Igrzysk Olimpijskich - Kraków i Małopolska po raz kolejny są kandydatami do organizacji Igrzysk Olimpijskich, tym razem europejskich w 2023 roku. Aktywiści z organizacji Miasto Wspólne/Kraków przeciw igrzyskom domagają się dostępu do wniosku aplikacyjnego, informacji kto wyraził zgodę na kandydaturę Krakowa oraz symulacji kosztów przygotowania i przeprowadzenia takiej imprezy. Uważają również, że w tej sprawie - podobnie jak w 2014 roku w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich - powinni wypowiedzieć się mieszkańcy w referendum. Urząd miasta wydaje się być zaskoczony kandydaturą Krakowa. WIĘCEJ

2. Awantura o festiwal kolorów w Tuchowie - Organizowanie imprezy wywodzącej się z religii hinduistycznej skrytykował poseł PiS Michał Wojtkiewicz. Posypywanie się kolorowymi proszkami odbyło się przy okazji zawodów biegowych w Burzynie i wywołało sprzeczne reakcje. WIĘCEJ

3. Kolejny atak z użyciem maczety w Krakowie - Krakowscy policjanci zatrzymali sprawców brutalnego napadu na nastolatków, do którego doszło kilka dni temu w zatłoczonym autobusie miejskim w Krakowie. Agresorzy - nie bacząc na innych pasażerów - używali maczety, gazu pieprzowego oraz pistoletu gazowego. 7 dorosłych w tej sprawie usłyszało zarzuty. 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, wnioski w sprawie dwóch pozostałych będzie dzisiaj rozpatrywał sąd. Materiały w sprawie 6 nieletnich skierowano do Sądu dla Nieletnich. WIĘCEJ


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

fot: Jacek Bańka

Najwięcej emocji wywołała sprawa prowadzonych w tajemnicy rozmów o organizacji w Krakowie europejskich igrzysk olimpijskich. Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości chwalił ideę tych zawodów:

Chciałbym, żebyśmy się skupili nie na blokowaniu pewnych pomysłów, lecz na dyskusji o ich realizacji. Nie przesądzam, że igrzyska są możliwe do przeprowadzenia. Uważam też, podobnie jak prezydent Krakowa, że kluczowe będą gwarancje finansowania imprezy z budżetu państwa.


Z kolei, jak przekonywał Łukasz Gibała, radny z Klubu Kraków Dla Mieszkańców, podejmowanie decyzji bez konsultacji z krakowianami jest oburzające:
Nikt nie pytał mieszkańców, nikt tez nie przedstawił ani kosztów, ani schematu organizacyjnego. W Baku kosztowało to ponad miliard dolarów, a organizacja zawodów w roku 2023 nie było zainteresowane żadne europejskie miasto.

Małopolscy politycy, odnosząc się do ataku z użyciem maczety w jednym z krakowskich autobusów przekonywali, że sprawców powinna spotkać przykładowa kara. Jak podkreślał Stanisław Bisztyga, wojewódzki radny Platformy Obywatelskiej,  część nieletnich sprawców zdaje sobie sprawę ze swojej bezkarności:

Kary dla nieletnich są stosunkowo łagodne, dlatego młodzi ludzie bardzo często używani są do takich przestępstw. To powinno się zdecydowanie zmienić.

Goście programu zgodnie także ocenili ideę pomiaru emisji spalin, który umożliwia nowoczesny fotoradar. Jak przekonywał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z klubu Przyjazny Kraków, to powinien być także sposób karania kierowców:

Jestem za tym, żeby to urządzenie służyły także egzekwowaniu przepisów. Kierowcy,którzy poruszają się niesprawnymi samochodami muszą wiedzieć, że nie będą bezkarni i albo zapłacą mandat, albo nie wjadą do Krakowa.

Rozstrzygnięcie programu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

67%
33%