|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

 

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do sprawnego wprowadzenia e-zwolnień. Zapowiadanego paraliżu systemu nie było. To spodobało się 48% głosujących.

Drugie miejsce dla Centrali Polskiej Spółki Gazownictwa, która wraca do Tarnowa. Ta propozycja zyskała 27% głosów.

Na trzecim miejscu znaleźli się mieszkańcy Sądecczyzny, którzy chętnie korzystają ze zintegrowanych biletów na pociągi i autobusy. Na tę nominację zagłosowało 25% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków konsekwencje tego, iż firma Astaldi nie płaciła podwykonawcom. Ci w proteście zablokowali Centralną Magistralę Kolejową. To nie spodobało się 60% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowało się wulgarne antyukraińskie graffiti, które pojawiło się na ścianie jednego z krakowskich sklepów. Na tę propozycję zagłosowało 26% osób.

Trzecie miejsce - z wynikiem 14% głosów – dla oszustów oferujących wirtualne kwatery w górach.

 


Wyczyn:

1. E-zwolnienia bez kłopotów. Wygodne dla lekarzy i pacjentów - Zamiast papierowych - elektroniczne - od pierwszego grudnia w całej Polsce obowiązuje wirtualne zwolnienia lekarskie. Oznacza to, że nie musimy już dostarczać do pracodawcy papierowego L4. System e-zwolnień ruszył w sobotę, ale to w poniedziałek przeszedł wielki test, bo wtedy prace w systemie rozpoczęły wszystkie przychodnie w Polsce. WIĘCEJ

2. Centrala Polskiej Spółki Gazownictwa ponownie w Tarnowie - "Gazy" wracają do Tarnowa - Centrala Polskiej Spółki Gazownictwa ponownie mieścić będzie się przy ulicy Bandrowskiego. Spółka wyprowadziła się z miasta w 2016 roku - i od tego czasu o jej powrót do Tarnowa walczyli parlamentarzyści oraz tarnowscy samorządowcy. 5 grudnia oficjalnie w Krajowym Rejestrze Sądowym zmieniono adres spółki z warszawskiego na tarnowski. WIĘCEJ

3. Mieszkańcy Sądecczyzny chętnie korzystają ze zintegrowanych biletów na pociągi i autobusy - Oferta ruszyła we wrześniu i w pierwszym miesiącu funkcjonowania przyciągnęła ponad 2600 pasażerów. W październiku było ich już o ponad tysiąc więcej. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Firma Astaldi nie płaciła podwykonawcom. Ci w proteście zablokowali Centralną Magistralę Kolejową - Protestujący zarzucają PKP PLK, że mimo zapewnień, że spółka ureguluje zobowiązania włoskiej firmy, to oni nadal nie dostali wszystkich zaległych pieniędzy. Do tej pory podwykonawcom wypłacono ponad 70 milionów złotych. Protestujący zapowiadali, że będą blokować tory do czasu spełnienia ich żądań. WIĘCEJ

2. Wulgarne antyukraińskie graffiti pojawiło się na ścianie jednego z krakowskich sklepów - Na krakowskim osiedlu Azory pojawił się antyukraiński napis. Są obraźliwe słowa, ale też symbole i obrazy. A to wszystko na ścianie jednego z osiedlowych sklepów. Na szczęście to wątpliwej jakości dzieło niebawem zniknie. WIĘCEJ

3. Jak co roku w sezonie sylwestrowym uaktywnili się oszuści oferujący wirtualne kwatery w górach - W związku ze zbliżającym się Sylwestrem uaktywnili się oszuści oferujący wirtualne kwatery. W miniony weekend policja przyjęła zgłoszenia od dwóch mieszkańców Nowego Sącza, którzy chcieli wynająć domki w Zakopanem. Wpłacili zaliczkę i wtedy kontakt z osobą oferującą nocleg się urwał. WIĘCEJ

 

Od lewej Ł.Maślona, N.Gabryś, M.Drewnicki i A.Hawranek (fot.M.Bartkowicz)

Dyskusję gości Radia Kraków zdominowały protesty podwykonawców firmy Astaldi. Ponieważ nie otrzymali oni należnego wynagrodzenia, w czwartek protestowali blokując Centralną Magistralę Kolejową. Jak mówił wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości, podwykonawcy włoskiej firmy nie pozostaną bez pomocy państwa.

Pamiętamy, gdy Platforma Obywatelska budowała autostrady, że podwykonawcy upadali i nie mieli żadnej pomocy ze strony państwa. Dzisiaj to się zmieniło, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził nowe przepisy. Gdy główna firma zatrudniająca podwykonawców nie wypłaca im pieniędzy albo bankrutuje, wtedy państwo, albo te spółki, które ten przetarg zamawiały, mają możliwość wypłaty w ramach postępu prac.

Podatnicy nie powinni płacić za nierzetelną firmę - mówił z kolei radny Andrzej Hawranek z Platformy Obywatelskiej.

Jeżeli praca została wykonana, to wynagrodzenie wypłacone być musi. Nie powinno być tak, że wszyscy płacimy za to, że firma nie wypłaciła wynagrodzenia. Po drugie to wynagrodzenie jest wypłacane z dużym opóźnieniem i w dodatku częściowo. Trudno więc się dziwić ludziom, którzy bardzo często stoją na granicy możliwości przeżycia, że podejmują kroki, by otrzymać to, co im się słusznie należy.

Ożywioną dyskusję wywołała sprawa antyukraińskich napisów na jednym z krakowskich osiedli. Zdaniem radnego Łukasza Maślony z klubu Kraków dla Mieszkańców, nawet jeśli język polityki staje się coraz bardziej gwałtowny, nie może być zgody na mowę nienawiści.

Język polityki się brutalizuje ale zróbmy wszystko, aby reagować ,jeśli mowa nienawiści pojawia się w przestrzeni publicznej. To naprawdę nie jest trudne, wystarczy zadzwonić na Straż Miejską. Sam to robiłem nawet w trakcie kampaniii wyborczej. Można zareagować i tak naprawdę na następny dzień służby już usuwają tego typu napisy. Im szybciej one będą znikać, tym bardziej zniechęcą tych, którzy je tworzą.

Nina Gabryś, radna Nowoczesnej, stwierdziła, że żyjący w Krakowie obcokrajowcy stają się częścią lokalnej społeczności. Dlatego też trzeba robić wszystko, by mogli tutaj czuć się jak najlepiej.

Widać, że migracja Ukraińców do Polski buduje pewne napięcia. Szacuje się, że jest ich w Polsce około półtora miliona. W Krakowie widać, że mniejszość funkcjonuje. Są też fantastyczne rozwiązania, jak np. w Teatrze Słowackiego, który wprowadził napisy po ukraińsku w spektaklach, tak aby każdy z mieszkańców mógł z tej oferty skorzystać.

67%
33%