|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, którego szopkarstwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To spodobało się 61% głosujących.

Drugie miejsce dla krakowskiego foodtracku, który jednych karmi i drugim pomaga. Na tę propozycję zagłosowało 25% osób.

Na trzecim miejscu znaleźli się obywatele, którzy wspierają internetową zbiórkę TOPR. Ta nominacja zyskała 14% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków problemy przy budowie nowej Zakopianki. To nie podoba się 50% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się wciąż niezakończony remont pałacu Tarnowskich w Krakowie. Ta propozycja zyskała 27% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 23% głosów – dla kłopotów z czujnikami wskazującymi miejsca do parkowania w Krakowie.

 


Wyczyn Tygodnia

1. Szopkarstwo na liście dziedzictwa Unesco. Krakowskie szopkarstwo wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO! Taką decyzję podjęli członkowie Komitetu obradujący na Mauritiusie. Wniosek złożył polski rząd. WIĘCEJ

2. Krakowski foodtrack - jednych karmi, innym pomaga. Foodtruck Food&Life stanął na parkingu Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Pracuje w nim pięć osób z niepełnosprawnościami, często takich osób, które wcześniej nie mogły znaleźć pracy. WIĘCEJ

3. Obywatele wspierają TOPR w internetowej zbiórce. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zbiera pieniądze na zakup lepszego sprzętu. Ratownicy górscy niosący pomoc w Tatrach potrzebują między innymi nowego lekkiego defibrylatora, noszy, czy przenośnego aparatu do USG. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia

1. 60 podwykonawców pracujących na Zakopiance nie dostaje pieniędzy od wykonawcy generalnego. Jak wynika z obliczeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - od października trafiło do niej ponad 400 faktur na łączną kwotę kilkunastu milionów złotych, które musi wypłacać GDDKiA. Warunkiem jest potwierdzenie wykonania prac. WIĘCEJ

2. W tym tygodniu miał się zakończyć remont pałacu Tarnowskich, tymczasem przy ul. Szlak w Krakowie nic się nie dzieje. 

3. Kłopoty z czujnikami wskazującymi w Krakowie miejsca do parkowania. Po dwóch latach od zamontowania czujników - system miejskiego informowania o wolnych miejscach postojowych wciąż nie działa. Najpierw nie działała aplikacja na telefony, później tablice pokazywały niewłaściwe informacje, a w lecie system wyłączono z powodu remontów instalacji ciepłowniczej na Szlaku. Remont się skończył, a jadący Szlakiem, Warszawską i Ogrodową wciąż nie dowiedzą się, czy znajdą tam miejsce postojowe. WIĘCEJ

Problemy podwykonawców pracujących na zakopiance zasługują na tytuł blamażu tygodnia - tak przekonywali małopolscy politycy. Włoska firma Astaldi zalega z wypłatą pieniędzy 60 firmom - suma zaległości sięga kilkunastu milionów zł. Jak tłumaczył Grzegorz Stawowy, krakowski radny PO, kłopoty wielu wykonawców, którzy kalkulowali swoje koszty kilka lat temu, dziś nie radzi sobie z rosnącymi cenami materiałów budowlanych:

Firmy nie są w stanie zamówić towar na 3 lata, lecz sprowadzają go na bieżąco, co powoduje, że rosną koszty. Jeśli do tego w przetargu wykonawca przewidział mały zysk, to kłopoty gotowe.


Jak dodawał Jakub Kwaśny, przewodniczący tarnowskiej Rady Miasta z klubu Nasze Miasto Tarnów, obowiązujące w procedurach przetargowych kryterium ceny sprawia, że takie przypadki będą się powtarzać:

Nie da się budować dobrze i tanio. Jeśli nie pogodzimy się, że trzeba zapłacić więcej, a za to mieć inwestycję dobrze wykonaną i oddana w terminie, to takie problemy będą powracać.


Goście programu uznali także, że na tytuł wyczynu tygodnia zasługuje pomysł foodtrucku Food&Life,który zatrudnia osoby niepełnosprawne. Jeszcze kilkanaście lat temu niepełnosprawni byli zdani sami na siebie, dziś natomiast z powodzeniem znajdują dla siebie miejsce na rynku pracy - mówił Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS:

To jest nie tylko wynik wrażliwości, lecz także realiów rynkowych. Jeszcze niedawno pracodawcy mogli mówić pracownikom, że na ich miejsce czeka kilkudziesięciu innych - teraz sytuacja się zmieniła. Co więcej, niepełnosprawnych wspierają także programu rządowe i samorządowe.

Rozstrzygniecie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

63%
37%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0