|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło podpisaniu umowy na budowę północnej obwodnicy Krakowa. To spodobało się 58% głosujących.

Drugie miejsce dla tysięcy Małopolan, którzy godnie i spokojnie świętują stulecie odzyskania niepodległości. Na tę propozycję zagłosowało 24% osób.

Na trzecim miejscu znalazł się dodatek opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych w Krakowie. Ta nominacja zyskała 18% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, iż w 80% małopolskich gmin nikt nie kontroluje tego, czym pali się w piecach. To nie podoba się 64% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowała się awantura o rajstopy z motywem bazyliki Mariackiej. Ta propozycja zyskała 21% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla niepodległościowej tablicy w Mogilanach pełnej błędów.

 


Wyczyn Tygodnia:

1. Jest umowa na budowę północnej obwodnicy Krakowa. W lipcu 2023 r. powinna zostać ukończona budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52. We wtorek GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w trybie zaprojektuj i zbuduj, wynosi blisko 1,43 mld zł. WIĘCEJ

2. Dodatek opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych w Krakowie. Od przyszłego roku w Krakowie zacznie obowiązywać dodatek opiekuńczy w wysokości 500 złotych. To pierwsze tego typu w Polsce świadczenie dla osób niepełnosprawnych. WIĘCEJ

3. Tysiące Małopolan godnie i spokojnie świętuje stulecie odzyskania niepodległości. Pochód, msza na Wawelu, wspólnie śpiewanie hymnu, apel i wojskowa defilada - tak oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości wyglądały w Krakowie. Uczestniczyło w nich kilkanaście tysięcy osób.

 

Blamaż Tygodnia:

1. W 80% małopolskich gmin nikt nie kontroluje tego, czym pali się w piecach. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to PÓŁ mandatu rocznie. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w stu sześciu gminach w czterech województwach - w tym w Małopolsce. Skupiono się na egzekwowaniu przepisów dotyczących spalania odpadów, które obowiązują od dwudziestu lat. WIĘCEJ
 

2. Niepodległościowa tablica w Mogilanach pełna błędów. Kim był Ignacy Jan PadArewski? Powinni o tym wiedzieć fundatorzy tablicy, która zawisła na dzwonnicy w podkrakowskich Mogilanach. Takie właśnie nazwisko pojawiło się wśród wymienionych na niej ojców niepodległości. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany nie kryje oburzenia błędem i kształtem tablicy. WIĘCEJ
 

3. Awantura o rajstopy z motywem bazyliki Mariackiej. Granica dobrego smaku została przekroczona - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków Marta Woźniak, specjalista do spraw komunikacji społecznej bazyliki Mariackiej. Chodzi o najnowszą propozycję jednej z łódzkich marek włókienniczych, czyli Rajtuzy Krakowskie. Na damskich rajstopach na wysokości uda umieszczono smoka wawelskiego i... kościół Mariacki. WIĘCEJ

Podpisanie umowy na budowę północnej obwodnicy Krakowa zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak mówili goście Radia Kraków. Budowa 15-kilometrowego odcinka ma potrwać do 2023 roku, co będzie kosztować ponad 1,4 mld zł. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, sytuacja gospodarcza i finansowa jest tak dobra, że rząd powinien się zdecydować na jeszcze większe wydatki na infrastrukturę:


Każdego roku oddajemy średnio ok. 300 km autostrad i dróg ekspresowych. Jednak warunkiem rozwoju np. zachodniej Małopolski jest budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Z kolei dla sądecczyzny najważniejsza jest dziś tzw. sądeczanka, czyli droga z Brzeska do Nowego Sącza.

 

Jak jednak przypominał Grzegorz Lipiec, wojewódzki radny PO, na terenie Małopolski obecny rząd na razie kontynuuje to, co rozpoczęła poprzednia ekipa polityczna:

Na razie budowany jest tylko odcinek Lubień-Rabka, więc dobrze, że podpisana została choćby umowa na obwodnicę. Dobre i to. Mam nadzieję, że tę inwestycje dokończy kolejny rząd.

Małopolscy politycy dobrze ocenili także wprowadzane w przyszłym roku w Krakowie świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych. To dobrze, że władze miasta zdecydowały się na takie rozwiązanie, jednak w wielu miejscach nadal brakuje ułatwień w przestrzeni publicznej:

Teraz np. trwa remont przy ul. Królewskiej,gdzie znajduje się moje biuro. W wielu miejscach wytyczono przejścia, z których nie będzie mogła skorzystać osoba na wózku. problemy są nawet w tak prostych sprawach.

Goście Radia Kraków byli zgodni, że za blamaż można uznać przyzwolenie na palenie odpadami w piecach. według Polskiego Alarmu Smogowego aż w 80% małopolskich gmin nikt nawet nie sprawdza tego, co ląduje w piecach. Jak przekonywał Józef Brynkus, poseł Kukiz'15, tak dzieje się np. w powiecie wadowickim:


Sprawa jest jednoznaczna - w wielu bogatych miejscowościach powiatu wciąż pali się śmieciami. Co więcej, każdy wie, kto to robi. Tymczasem lokalne władze nie tylko nie przeprowadzają kontroli, ale przymykają na to oko.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Ainenkiel

Poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:06

Zacznę od blamażu, a więc od tego co najbardziej tkwi w mojej świadomości jeżeli wiem, że dotyczy to mojego bezpieczeństwa w środowisku w którym żyję i pracuję a więc w tym przypadku jest to świadome zanieczyszczenie środowiska przez mieszkańców. Jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego w osiemdziesięciu procent gmin w Polsce można bezkarnie palić śmieciami, bo nie ma realnej kontroli - tak alarmuje w Ogólnopolskim Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to "PÓŁ" mandatu rocznie. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w stu sześciu gminach w czterech województwach - w tym w Małopolsce. Skupiono się na egzekwowaniu przepisów dotyczących spalania odpadów, które obowiązują od dwudziestu lat. Ja myślę, że taki "wynik" określający w ilu gminach w Polsce można palić bezkarnie śmieciami wynika stąd, że w 2018 r. mieliśmy rok wyborczy i włodarze tych gmin odpuścili kontrole nie chcąc się narażać wyborcom. Przykład? Proszę bardzo gmina Skała, Wielka Wieś. Bywam w Skale, w Ojcowie i widzę jaki czarny, duszący dym się unosi nad wieloma kominami. Tak samo jest w Giebułtowie, w Modlnicy gdzie dym się ścieli jak mgła można to sprawdzić z okien samochodów w sobotę, w niedzielę. Odpuszczam rajstopy i tablicę w mogilanach. Rajstopy to blamaż dla kościoła, że w ogóle interweniują w takiej sprawie jeżeli to dla kościoła ma znaczenie czy wieże kościoła mariackiego są na kubkach fajansowych, czy na kartkach pocztowych. A z tego co mówi stare przysłowie "jaki rzemieślnik takie produkty". więc rzemieślnik pomylił się w tablicy dla gminy Mogilany, która już naprawił. Należy więc szkoli dobrze rzemieślników, inwestorów tak samo jak historyków, urzędników i wszystkich ludzi kultury, którzy tworzą przestrzeń publiczną i podlegają kontroli tak jak wszyscy twórcy. Jeszcze kilka zdań co do wyczynu. Nie wiadomo co z tego wyjdzie, kiedy będzie i jak będzie zrealizowana budowa północnej obwodnicy Krakowa ale wiadomość, że umowa została podpisana zasługuje na miano wyczynu tygodnia. Mieszkam w sąsiedztwie ulicy Opolskiej więc widzę i odczuwam nasilenie ruchu na tej ulicy. Skądinąd znam i widziałem plany budowy północnej obwodnicy Krakowa już od 30 lat i wiem, że strategia rozbudowy miasta Krakowa sprzed 40 laty uwzględniała budowę obwodnicy północnej Krakowa pomiędzy gminą Zielonki i Krakowem ale po obaleniu ustroju najważniejsze były uwłaszczenia, prywatyzacje, kłótnie o przebieg dróg, o działki pod zabudowę mieszkaniową a nie strategia rozwoju miasta. Dlatego mamy to co mamy po prawie 40 latach umowa a za 5 lat czyli w 2023 roku będzie obwodnica. Na tę propozycję oddałem swój głos przez 3 dni. Czyli 3x TAK za obwodnicą i za większą kontrolą kominów czyli kto i czym pali w gminach. W myśl zasady w "gminie żyję z gminą trzymam" to trzymam się dobrych rozwiązań.

Odpowiedz

Ainenkiel

Poniedziałek, 19 listopada 2018, 08:55

Zacznę od blamażu, a więc od tego co najbardziej tkwi w mojej świadomości jeżeli wiem, że dotyczy to mojego bezpieczeństwa w środowisku w którym żyję i pracuję a więc w tym przypadku jest to świadome zanieczyszczenie środowiska przez mieszkańców. Jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego w osiemdziesięciu procent gmin w Polsce można bezkarnie palić śmieciami, bo nie ma realnej kontroli - tak alarmuje w Ogólnopolskim Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to "PÓŁ" mandatu rocznie. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w stu sześciu gminach w czterech województwach - w tym w Małopolsce. Skupiono się na egzekwowaniu przepisów dotyczących spalania odpadów, które obowiązują od dwudziestu lat. Ja myślę, że taki "wynik" określający w ilu gminach w Polsce można palić bezkarnie śmieciami wynika stąd, że w 2018 r. mieliśmy rok wyborczy i włodarze tych gmin odpuścili kontrole nie chcąc się narażać wyborcom. Przykład? Proszę bardzo gmina Skała, Wielka Wieś. Bywam w Skale, w Ojcowie i widzę jaki czarny, duszący dym się unosi nad wieloma kominami. Tak samo jest w Giebułtowie, w Modlnicy gdzie dym się ścieli jak mgła można to sprawdzić z okien samochodów w sobotę, w niedzielę. Odpuszczam rajstopy i tablicę w mogilanach. Rajstopy to blamaż dla kościoła, że w ogóle interweniują w takiej sprawie jeżeli to dla kościoła ma znaczenie czy wieże kościoła mariackiego są na kubkach fajansowych, czy na kartkach pocztowych. A z tego co mówi stare przysłowie "jaki rzemieślnik takie produkty". więc rzemieślnik pomylił się w tablicy dla gminy Mogilany, która już naprawił. Należy więc szkoli dobrze rzemieślników, inwestorów tak samo jak historyków, urzędników i wszystkich ludzi kultury, którzy tworzą przestrzeń publiczną i podlegają kontroli tak jak wszyscy twórcy. Jeszcze kilka zdań co do wyczynu. Nie wiadomo co z tego wyjdzie, kiedy będzie i jak będzie zrealizowana budowa północnej obwodnicy Krakowa ale wiadomość, że umowa została podpisana zasługuje na miano wyczynu tygodnia. Mieszkam w sąsiedztwie ulicy Opolskiej więc widzę i odczuwam nasilenie ruchu na tej ulicy. Skądinąd znam i widziałem plany budowy północnej obwodnicy Krakowa już od 30 lat i wiem, że strategia rozbudowy miasta Krakowa sprzed 40 laty uwzględniała budowę obwodnicy północnej Krakowa pomiędzy gminą Zielonki i Krakowem ale po obaleniu ustroju najważniejsze były uwłaszczenia, prywatyzacje, kłótnie o przebieg dróg, o działki pod zabudowę mieszkaniową a nie strategia rozwoju miasta. Dlatego mamy to co mamy po prawie 40 latach umowa a za 5 lat czyli w 2023 roku będzie obwodnica. Na tę propozycję oddałem swój głos przez 3 dni. Czyli 3x TAK za obwodnicą i za większą kontrolą kominów czyli kto i czym pali w gminach. W myśl zasady w "gminie żyję z gminą trzymam" to trzymam się dobrych rozwiązań.

Odpowiedz