|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do Nowej Huty, gdzie mieszkańcy projektują swoją przestrzeń. Dodatkowo 59 mln zł przeznaczono na Strefę Aktywności Gospodarczej. To spodobało się 61% głosujących.

Drugie miejsce dla otwarcia obwodnicy Oświęcimia. Ta propozycja zyskała 26% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowała się Biblioteka Przedszkolaka w Krakowie. Na tę nominację zagłosowało 13% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fatalne wyniki kontroli Polskiego Alarmu Smogowego w Małopolsce i na Śląsku. Tak zdecydowało 47% osób.

Na drugim miejscu znalazły się kłopoty z systemem wprowadzania bezpłatnej komunikacji w Krakowie. To nie podoba się 39% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 14% głosów – dla zagrożonego dziedzictwa kulturowego Zakopanego.

 


Wyczyn Tygodnia: 

1. Obwodnica Oświęcimia otwarta. Budowę zakończono już w grudniu, ale drogę otwarto dopiero w piątek. Kierowcy mogą już przejechać północną obwodnicą Oświęcimia. Nowa droga ma wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy pomiędzy Śląskiem i Krakowem oraz zmniejszyć korki w centrum miasta. WIĘCEJ

2. Biblioteka Przedszkolaka w Krakowie. Rusza nowy, pilotażowy projekt promocji czytelnictwa. Na początek 48 samorządowych przedszkoli otrzyma kuferek z książkami. Dzieciom będą je czytać seniorzy: babcie i dziadkowie, zaplanowano także zajęcia plastyczno-typograficzne. WIĘCEJ

3. Mieszkańcy Nowej Huty projektują przestrzeń swojej dzielnicy. Aleja Róż to szeroka arteria biegnąca przez ścisłe Centrum Nowej Huty. W czasach PRL-u królował tu pomnik Włodzimierza Lenina. Po wodzu rewolucji został już tylko pusty cokół... i mieszkańcy chcą, aby aleja weszła w nową epokę. stała się miejscem zielonym i przyjaznym. WIĘCEJ Zarząd województwa małopolskiego zdecydował o dofinansowaniu kwotą prawie 59 mln zł projektu „Kraków - Nowa Huta Przyszłości”. Środki te zostaną przeznaczone na utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej, obejmującej 40 hektarów przygotowanych terenów inwestycyjnych. CZYTAJ

 


Blamaż Tygodnia

1. Fatalne wyniki kontroli Polskiego Alarmu Smogowego w Małopolsce i na Śląsku. Aktywiści odwiedzili składy opałowe, gdzie kupili oferowany towar, a następnie przebadali go w laboratoriach Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Wnioski są słodko-gorzkie, bo sporo przebadanego węgla było dobrej jakości, ale był też taki, który nie spełniał kryteriów uchwał antysmogowych. WIĘCEJ

2. Raport NIK: dziedzictwo kulturowe Zakopanego jest zagrożone. Jak informuje NIK, do czasu zakończenia kontroli, w gminie Zakopane nie uchwalono gminnego programu opieki nad zabytkami. Kontrolerzy mają także zastrzeżenia do pracy Miejskiego Konserwatora Zabytków. WIĘCEJ

3. Kłopoty z systemem wprowadzania bezpłatnej komunikacji w Krakowie. W stolicy smog dusił, a mimo to nie wprowadzono darmowych przejazdów miejską komunikacją dla kierowców samochodów. Urzędnicy tłumaczyli ten fakt nieprecyzyjnymi prognozami IMGW... CZYTAJ Kierowcy - bez konieczności kasowania biletów - mogli wsiąść do autobusu, tramwaju lub pociągu dopiero w środę, czyli w ostatni dzień z mocno przekroczonymi normami jakości powietrza. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Małopolscy politycy zwrócili uwagę na trudności z egzekwowaniem uchwały antysmogowej. Po przeprowadzonej przez Polski Alarm Smogowy kontroli w składach węgla okazało się, że deklarowana kaloryczność węgla odbiega od tej deklarowanej - co więcej, tylko jeden skład oferował certyfikat paliwa. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, małopolski radny z PiS, często sprzedający i kupujący zagłuszają sumienie sięgając po takie paliwo, jak np. eko-groszek:

Jeśli w tonie eko-groszku była kilkaset kilogramów wody i popiołu, to na pewno nie jest to produkt eko. Jednak nazwa pozwala nam myśleć, że jesteśmy ekologiczni i dbamy o środowisko.

Goście programu byli również zgodni, że system wprowadzania bezpłatnej komunikacji w Krakowie wymaga zmian. Oparcie decyzji o wprowadzaniu takiego rozwiązania jednocześnie na prognozach IMGW i stężeniu pyłów mierzonych o świcie poprawi funkcjonowanie caego modelu - tak przekonywał Kazimierz Chrzanowski, radny z Przyjaznego Krakowa i SLD:


Jeśli prognoza będzie przewidywała niższe stężenie, a np. o 4 rano okaże się, że smog jest większy wówczas taka decyzja zapadnie. Kilka dni temu wprowadzenie takiego modelu zapowiedział już prezydent Jacek Majchrowski.

Nie zabrakło także dyskusji wokół raportu najwyższej Izby Kontroli o stanie dziedzictwa kulturowego w Zakopanem. Jak informuje NIK, do czasu zakończenia kontroli, w gminie Zakopane nie uchwalono gminnego programu opieki nad zabytkami - kontrolerzy mają także zastrzeżenia do pracy Miejskiego Konserwatora Zabytków. Bardzo często dochodzi tam też do łamania prawa - dodawał Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego z PO:

Mamy tam do czynienia często z bandyckimi pomysłami: podpalić drewniany dworek - oczywiście robią to nieznani sprawcy- potem wziąć ubezpieczenie, a następnie zabudować wolny teren. To jest bandycka droga do nikąd.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

100%
0%