|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu na „wyczyn” zasłużyła ochrona pasa startowego w Czyżynach i Łobzowa przed dalszą zabudową. To spodobało się 62% głosujących.

Drugie miejsce – ex aequo – dla dwóch nominacji: wspólnego biletu na pociąg, tramwaje i autobusy w czasie remontów i porozumienia ministerstwa zdrowia z rezydentami. Obie te propozycje zyskały po 19% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków coraz dłuższa krakowska lista dzikiej reprywatyzacji. To nie podoba się 56% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się narażanie mieszkańców gminy Klucze na plagę szczurów i robactwa. Ta propozycja zyskała 32% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 12% - dla smolarni z Nowego Sącza.

 


Wyczyn Tygodnia: 

1. Porozumienie Ministerstwa Zdrowia z rezydentami. Praca w małopolskich szpitalach wraca do normy. Po osiągnięciu porozumienia miedzy ministrem zdrowia i lekarzami opadły emocje. "Praca w małopolskich szpitalach wraca do normy, świadczenia są wszędzie realizowane" - zapewnia dyrektorka małopolskiego oddziału NFZ, Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska. WIĘCEJ

2. Na jednym bilecie pociągiem, tramwajem i autobusem na czas remontu. Promocja transportu zbiorowego także w Karcie Krakowskiej. Radni dali zielone światło aby od marca podróżować pociągami, tramwajami i autobusami na jednym bilecie. Takie rozwiązanie ma obowiązywać między innymi podczas kilkugodzinnego wstrzymania ruchu kolejowego między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem. Takie rozwiązanie ma funkcjonować do 2021 roku. ZOBACZ  Radni jednogłośnie przegłosowali też przyjęcie Karty Krakowskiej. To oznacza, że od lipca wszyscy mieszkańcy zameldowani w Krakowie posiadający kartę Krakowskiej Komunikacji Miejskiej będą mogli skorzystać z dwudziestoprocentowej zniżki na okresowe bilety komunikacji miejskiej oraz ulgi na bilety do miejskich muzeów i galerii sztuki. WIĘCEJ

3. Nie będzie dalszej zabudowy pasa startowego w Czyżynach. Przed zabudową terenów zielonych zostanie uchroniony także Łobzów. W ostatnich latach władze miasta pozwoliły na zabudowanie Łobzowa blokami. Plan zagospodarowania przestrzennego ma zatrzymać tę zabudowę. WIĘCEJ Jednocześnie władze miasta nie wydały pozwolenia na zabudowę dla dewelopera, który chciał wybudować blok na pasie startowym na krakowskich Czyżynach. Inwestor chce wybudować bloki zarówno na zieleńcach wokół pasa jak i na samym pasie wpisanym do rejestru zabytków. CZYTAJ

 

Blamaż Tygodnia

1. Coraz więcej nieruchomości na krakowskiej liście dzikiej reprywatyzacji. Stowarzyszenie „Miasto Wspólne” podsumowało swój projekt – tzw. społeczny audyt reprywatyzacji. Przebadano dokumenty dotyczące 207 kamienic. W sprawie 27 stowarzyszenie złożyło zawiadomienie do prokuratury, twierdząc, że powinny być własnością gminy Kraków, a trafiły w prywatne ręce. WIĘCEJ

2. Mieszkańcy gminy Klucze narażeni na plagę szczurów i robactwa. Góra śmieci w Kluczach ciągle nie została usunięta. Chodzi o 5 tys. ton odpadów, które były składowane w działającej tam sortowni. W październiku doszło do pożaru magazynu. Problem w tym, że od tego czasu krajobraz Klucz się nie zmienił. WIĘCEJ

3. Smolarnie, czyli uciążliwe sąsiedztwo w Nowym Sączu. Narzekają na smród z kominów i potworny huk, który budzi ich w nocy. Prawie tysiąc mieszkańców osiedla Helena w Nowym Sączu i miejscowości Rdziostów protestuje przeciwko tamtejszym wytwórniom mas bitumicznych. Pod koniec ubiegłego tygodnia złożyli w sądeckim magistracie kolejne już pismo w tej sprawie, w którym domagają się, by smolarnie zostały zamknięte. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Zatrzymanie dalszej zabudowy pasa startowego w Czyżynach zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak przekonywali w Radiu Kraków małopolscy politycy. Władze Krakowa nie wydały pozwolenia na zabudowę dla dewelopera, który chciał tam postawić kolejny blok. Jak jednak przekonywał Michał Drewnicki, krakowski radny PiS, dotychczasowej agresywnej zabudowy nie udało się zatrzymać na skutek błędów urzędników:

Urzędnicy źle przygotowali pierwszy plan miejscowy, dlatego Rada Miasta przystąpiła do sporządzenia drugiego planu. Dopiero ten dokument będzie mógł skutecznie zablokować budowę tam nowych bloków - tak, aby nie trzeba było już organizować protestów.

Z kolei bezdyskusyjnym blamażem okazała się sytuacja w gminie Klucze. Chodzi o 5 tys. ton odpadów, które były składowane w działającej tam sortowni. W październiku doszło do pożaru magazynu - problem jednak w tym, że od tego czasu krajobraz Klucz się nie zmienił. Jak przekonywała Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, jest to skutek wadliwego prawa:

Ustawa, dzięki lukom prawnym, umożliwia tworzenie takich śmietnisk pod oknami sąsiadów. Warunkiem jest segregacja - starosta wydaje pozwolenie, ale potem nikt tego nie kontroluje.


Jak z kolei podkreślał Jerzy Fedorowicz, senator PO, skutki bezradności wobec wysypiska mogą być fatalne:

Jeśli ktoś z tego powodu zachoruje, to będzie poszukiwanie winnego. Skoro taką działalność umożliwia ustawa, to znaczy, że źle stanowimy prawo.

Sporo dyskusji wywołała także sprawa powiększającej się liczby nieruchomości na krakowskiej liście dzikiej reprywatyzacji. Jak jednak przypominała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej, nie można porównywać reprywatyzacji w Krakowie do tego samego procesu w Warszawie:


W Krakowie mówi się, że przy reprywatyzacji jednej z kamienic był zaangażowany urzędnik magistratu - oczywiście, najpierw trzeba znaleźć dowody. Jednak nie można obwiniać całego urzędu, bo to nie on wydawał decyzje o zwrocie.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

 

Jacek Bańka/bp

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Ainenkiel

Niedziela, 11 lutego 2018, 23:38

@kraa

Jeżeli "Coraz więcej nieruchomości na krakowskiej liście dzikiej reprywatyzacji" budzi tyle emocji i wywołuje "poważną dyskusję" na antenie Radia Kraków w kategorii blamaż tygodnia, to osobiście uważam, że jest to temat zastępczy do innych problemów jaki mamy w regionie, a mianowicie np. Smolarnie, czyli uciążliwe sąsiedztwo w Nowym Sączu, czy to, że Mieszkańcy gminy Klucze narażeni na plagę szczurów i robactwa, które to problemy powinny być wyjątkowo poważnie potraktowane w takich dyskusjach, z uwagi na fakt, że są to problemy tu i teraz bezpośredni zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców Małopolski, które to problemy są do rozwiązania natychmiast decyzjami administracyjnymi bez czekania na wyroki sadów. Nie będę tym razem oceniał wypowiedzi poszczególnych polityków zaproszonych do dyskusji w Radio Kraków, ale myślę, że bez względu na to jakie opcje polityczne dzisiaj reprezentują to ONI są gremialnie beneficjentami zmian ustrojowych po 1989 r. a w następstwie tych zmian są też beneficjentami współodpowiedzialnymi za proces dzikiej prywatyzacji a więc i za to, że "coraz więcej nieruchomości na krakowskiej liście dzikiej reprywatyzacji" staje się problemem społeczno politycznym, prawnym i etycznym. A teraz tak bardzo, bardzo na poważnie gdy Stowarzyszenie „Miasto Wspólne” zgłosi listę dzikiej reprywatyzacje i prywatyzacji krakowskich przedsiębiorstw, całych sektorów polskiej i krakowskiej gospodarki np. Huty im. Lenina, Krakowskich Zakładów ARMATURY, KABLA, ZPC "Wawel", Krakowskich Zakładów Mięsnych, KBM, "Chemobudowy" i wielu innych przedsiębiorstw państwowych. Czy ktoś zastanowił się nad dziką prywatyzacją mienia prywatnego w krakowskich spółdzielniach pracy w tym w spółdzielniach inwalidów, np. głuchoniemych, niewidomych i słabowidzących, spółdzielniach branżowych, np. "BARWA", "Zootechnika" , Okręgowe Warsztaty Samochodowe, WS Samopomoc Chłopska (obecnie EFEKT SA). To są poważne procesy prywatyzacyjne, dodam sprzedaż terenów przez krakowskie spółdzielnie mieszkaniowe dla deweloperów, terenów już uzbrojonych, z drogami dojazdowymi uszczuplając w ten sposób majątek wspólny spółdzielców. Przecież na listach najbogatszych mieszkańców Krakowa i Małopolski jest bardzo dużo spółdzielców, likwidatorów krakowskich przedsiębiorstw państwowych. Taka lista tez powinna się pokazać i taka dyskusja też powinna się odbyć w Radio Kraków jako retrospekcja w kontekście dzikiej prywatyzacji w odniesieniu do tzw. tzw. społecznego audytu podsumowanego przez Stowarzyszenie "Miasto Wspólne" w nim wniosek, że "Coraz więcej nieruchomości na krakowskiej liście dzikiej reprywatyzacji". Każda prywatyzacja budzi wiele wątpliwości i jest uszczupleniem, kradzieżą, zawłaszczeniem majątku wspólnego, powiedzmy "Miasta Wspólnego" a "Miasto to ludzie".

Odpowiedz

anyfedor

Niedziela, 11 lutego 2018, 14:04

Pan Fedorowicz to w ogole nie powinien zabierac glosu. Najpierw jego partia brala udzial w tworzeniu przepisow pozwalajacych na dzika reprywatyzacje a on teraz o dowodach... Przeciez wlasnie o to chodzi ze ich kolesie wiedzieli jak to zalatwiac any dowodow nie bylo...

Odpowiedz

kraa

Piątek, 9 lutego 2018, 17:19

Blamaż, bo jeszcze nikt za ukradzione kamienice nie odpowiedział?

Odpowiedz