|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, ponieważ przy ul. Karmelickiej powstanie park, który zaprojektują krakowianie. To spodobało się 83% osób.

Drugie miejsce dla Podhala, gdzie zacznie kursować regularna komunikacja busowa. Ta propozycja zyskała 9% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się ogromne zainteresowanie Narodowym Kongresem Nauki w Krakowie. Na tę nominację zagłosowało 8% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków tylko jedno miejsce z całodobową opieką pediatryczną w Krakowie. To nie podoba się 55% głosujących.

Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy obojętni na los rannych zwierząt. Ta nominacja zyskała 23% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla kilkuset beczek z niebezpieczną substancją na terenie gorlickiego Glimaru

 


Wyczyn Tygodnia:

1. Protesty mieszkańców przyniosły skutek - przy ul. Karmelickiej powstanie park, który zaprojektują krakowianie. Zabudowa w tym miejscu ma nie przekroczyć 10 procent. WIĘCEJ

2. Ogromne zainteresowanie Narodowym Kongresem Nauki w Krakowie - w dyskusjach o zmianach w szkolnictwie wyższym wzięło udział ok. 3 tys. osób. - Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy - oświadczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia kongresu. Konsultacje ze środowiskiem akademickim mają potrwać jeszcze kilka miesięcy. Po ich zakończeniu zmianami zajmie się rząd. WIĘCEJ

3. Porozumienie w sprawie regularnej komunikacji busowej na Podhalu. Komunikację tworzą wspólnie powiat i gminy tatrzańskie. Docelowo ma ona się składać z kilkunastu linii, które połączą miejscowości poszczególnych gmin, a także pozwolą poruszać się mieszkańcom między poszczególnymi gminami. Najważniejsze jest to, że będą to połączenia regularne przez cały rok - niezależnie od sezonu turystycznego. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia
1. Tylko jedno miejsce z całodobową opieką pediatryczną w Krakowie. Od października w Krakowie, w nocy i w święta, dzieci będą mogły uzyskać pomoc pediatry tylko w przychodni całodobowej przy szpitalu świętego Ludwika. W pozostałych placówkach tego typu pomocy udzieli im lekarz rodzinny. WIĘCEJ

2. Kilkaset beczek z kwasami, odpadami ropopochodnymi i rozpuszczalnikami - między innymi to ujawniły oględziny prokuratorów na terenie nieczynnej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach. Zakład przeszukiwało ponad pięćdziesiąt osób. WIĘCEJ

3. Kierowcy obojętni na los rannych zwierząt. Dwójka dzielnicowych z zakopiańskiej komendy w Szaflarach natknęła się na potrąconego psa, którego omijały szerokim łukiem jadące przed radiowozem samochody. Policjanci zajęli się rannym zwierzakiem. WIĘCEJ

 

fot: J. Bańka


Decyzja władz Krakowa o przeznaczeniu działki przy ulicy Karmelickiej na tereny zielone zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili goście radia Kraków. Teren między ulicami Karmelicka a Dolnych Młynów zostanie zabudowany jedynie w 10 procentach - reszta zamieni się w park. Jak przekonywał Józef Lassota, poseł Platformy Obywatelskiej, nie bez znaczenia pozostają zbliżające się wybory samorządowe:

Prezydent postąpił słusznie, bo Kraków ma deficyt zieleni. Mieszkańcy chcą, aby ten teren został zamieniony na park, a prezydent wie, że rok przed wyborami nie może być przeciwko krakowianom.

Wiele dyskusji wywołała sprawa prezentacji podczas Narodowego Kongresu Nauki projektu ustawy o szkolnictwie wyższym. To dobry początek do dalszych prac nad ustawą - tak o założeniach reformy mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka:

Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach - musimy najpierw zobaczyć całą ustawę i rozporządzenia wykonawcze. Myślę, że mamy dobry punkt wyjścia do dalszych prac.

Tymczasem, jak podkreślał Samuel Nowak z partii Razem, nauka potrzebuje spokoju, a postępu naukowego nie da się zadekretować w ustawie:

Mówi się dużo o innowacyjności, ale ona nie wypływa z ustawy, ale z tego, ze naukowcy mają święty spokój. Postęp w nauce nie wynika z tego, że   się go zadekretuje, ale z tego, że się prowadzi wiele badań, z których część prowadzi także donikąd.

Małopolscy politycy byli także zgodni, że tytuł blamażu tygodnia powinien przypaść sprawie gorlickiego Glimaru. Kilka dni temu śledczy odnaleźli tam kilkaset beczek z kwasami, odpadami ropopochodnymi i rozpuszczalnikami. Jak przekonywał Grzegorz Filipek, szef małopolskich struktur Nowoczesnej,  wymiar sprawiedliwości powinien być tu bezwzględny:

Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za składowanie tych substancji nie skończą z wyrokami w zawieszeniu. Kary powinny być także przykładowe, żeby powstrzymać podobne praktyki.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

88%
12%